Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Slovensko

Aké právomoci má prezident SR?

Archív: Tlačová konferencia zvoleného prezidenta SR Andreja Kisku 14. mája 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Prezident SR je volený priamo občanmi a je odvolateľný ľudovým hlasovaním. Po zložení sľubu sa prezident SR ujme funkcie najvyššieho predstaviteľa štátu.

Bratislava 13. júna (TASR) - Novým slovenským prezidentom sa stal Andrej Kiska, ktorý sa funkcie hlavy štátu ujme zložením sľubu v nedeľu 15. júna, kedy sa skončí druhé funkčné obdobie Ivanovi Gašparovičovi.

Podľa novely Ústavy SR je prezident SR volený priamo občanmi a je odvolateľný ľudovým hlasovaním. Po zložení sľubu sa prezident SR ujme funkcie najvyššieho predstaviteľa štátu.

Zastupuje tak Slovenskú republiku, dojednáva a ratifikuje medzinárodné zmluvy, prijíma, poveruje a odvoláva vedúcich diplomatických misií. Podpisuje zákony, vymenúva a odvoláva predsedu a ostatných členov vlády Slovenskej republiky, poveruje ich riadením ministerstiev a prijíma ich demisiu, vymenúva a odvoláva rektorov vysokých škôl, vymenúva vysokoškolských profesorov, vymenúva a povyšuje generálov, udeľuje vyznamenania. Je hlavným veliteľom ozbrojených síl štátu.

Na základe rozhodnutia poslancov NR SR vypovedáva vojnu. Môže na návrh vlády SR nariadiť mobilizáciu ozbrojených síl, vyhlásiť vojnový stav, alebo vyhlásiť výnimočný stav a ich skončenie a uzatvárať mier.

Vymenúva a odvoláva predsedu, podpredsedu a sudcov Ústavného súdu SR, vymenúva a odvoláva sudcov, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, generálneho prokurátora a troch členov Súdnej rady Slovenskej republiky. Odpúšťa a zmierňuje tresty uložené súdmi v trestnom konaní a zahládza odsúdenie formou individuálnej milosti alebo amnestie.

Prezident republiky vyhlasuje referendum, môže vrátiť NR SR zákony s pripomienkami, podáva NR SR správy o stave Slovenskej republiky a o závažných politických otázkach, má právo byť prítomný na schôdzach NR SR, má právo byť prítomný na schôdzach vlády SR, predsedať jej a vyžadovať si od vlády alebo od jej členov správy.

Prezidenta SR možno stíhať iba za úmyselné porušenie Ústavy SR alebo vlastizradu, o podaní na Ústavný súd rozhoduje NR SR trojpätinovou väčšinou. Odsudzujúce rozhodnutie pléna ÚS znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti ju opätovne získať.

Prezident Slovenskej republiky používa štandardu prezidenta Slovenskej republiky ako symbol svojej funkcie. Štandarda prezidenta sa používa na označenie jeho trvalého alebo dočasného sídla.