Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 29. december 2024Meniny má Milada
< sekcia Slovensko

SLEDUJEME: Víchrica potrápila celé Slovensko, hasiči mali 210 výjazdov

Ilustračná snímka. Foto: HaZZ

Profesionálni i dobrovoľní hasiči pomáhali najmä pri odstraňovaní popadaných stromov z komunikácií a zaparkovaných vozidiel.

Bratislava 31. januára (TASR) - Hasiči mali za uplynulých 24 hodín pre odstraňovanie následkov nepriaznivého počasia, ktoré Slovensko zasiahlo v nedeľu (30. 1.), 210 výjazdov. Najvážnejšia situácia bola v Trnavskom (44 výjazdov) a v Bratislavskom kraji (43 výjazdov). TASR o tom informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

V Nitrianskom kraji boli hasiči privolaní k 32 udalostiam, v Trenčianskom kraji zasahovali 30-krát. "Pomoc hasičov bola potrebná aj v Banskobystrickom kraji, kde boli vyslaní k 21 udalostiam," spresnila Križanová.

Profesionálni i dobrovoľní hasiči pomáhali najmä pri odstraňovaní popadaných stromov z komunikácií a zaparkovaných vozidiel. V mnohých prípadoch odstraňovali aj popadané i strhnuté strechy z budov a rodinných domov.

Slovensko zasiahol v nedeľu mimoriadne silný vietor. Na západnom Slovensku nárazy vetra miestami dosahovali 80 až 105 kilometrov za hodinu. Na niekoľkých meteorologických staniciach zaznamenal Slovenský hydrometeorologický ústav aj búrlivý vietor, teda priemerná rýchlosť vetra dosiahla aspoň 62 kilometrov za hodinu, V Nitre až víchricu (priemerná rýchlosť 75 kilometrov za hodinu).

Silno veterno bolo aj na horách, kde zaznamenali víchricu, no napríklad na Chopku až mohutnú víchricu s priemernou rýchlosťou vetra 115 kilometrov za hodinu a nárazmi do 160 kilometrov za hodinu. Najmä na severnom a strednom Slovensku v nedeľu snežilo a vplyvom silného vetra sa tvorili snehové záveje a jazyky, čo výrazne komplikovalo dopravu.



Pre nepriaznivé počasie vyhlásili mimoriadnu situáciu v ôsmich obciach



Pre nepriaznivé počasie vyhlásili mimoriadnu situáciu v ôsmich obciach Slovenska. V siedmich platí od nedele (30. 1.) a v jednej od pondelka. Pre TASR to uviedla Júlia Andrejčíková z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.

"Z dôvodu vetra vyhlásili mimoriadne situácie obce Spišská Belá (okres Kežmarok), Čierne (okres Čadca) a Helcmanovce (okres Gelnica)," priblížilo ministerstvo.

Pre sneženie boli vyhlásené mimoriadne situácie v obciach Oravská Lesná a Mútne (okres Námestovo), Šuňava a Ždiar (okres Poprad) a Liptovská Kokava (okres Liptovský Mikuláš).

Mimoriadna situácia je obdobie ohrozenia alebo obdobie pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti na život, zdravie alebo majetok.

Na strednom Slovensku je bez elektriny už len niekoľko desiatok domácností


Ilustračné foto.
Foto: TASR/AP

Elektrikári Stredoslovenskej distribučnej (SSD) dostali po nedeľnej (30. 1.) víchrici situáciu pod kontrolu. Podľa hovorcu spoločnosti Miroslava Gejdoša je momentálne bez elektriny už len niekoľko desiatok domácností.

Doplnil, že údržbári zostávajú v teréne tam, kde je to potrebné. "Do večera by mali odstrániť väčšinu porúch. Môže sa stať, že bez dodávky ešte zostanú nejaké chaty v horách a podobne, ale malo by ísť len o ojedinelé lokality," uviedol Gejdoš.

Extrémne poveternostné podmienky spôsobili rozsiahle výpadky elektriny a celkovo ich pocítilo viac ako 30.000 odberných miest, čo je kritérium vyhlásenia energetickej kalamity. "Najviac škody narobili tradične popadané stromy a konáre. Počas pondelka elektrikári vymieňajú poškodené stĺpy, konzoly, izolátory, spájajú pretrhané vodiče a opravujú poškodené trafostanice," dodal hovorca SSD.

Západné Slovensko eviduje aktuálne bez elektriny sedem odberných miest


Na západnom Slovensku je v dôsledku nedeľného (30. 1.) silného vetra bez elektriny sedem odberných miest. Situácia sa počas noci a pondelka stabilizovala. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Západoslovenskej energetiky (ZSE) Michaela Dobošová.

"Na západnom Slovensku bola situácia najhoršia počas nedele, kedy sme mali vyhlásený mimoriadny stav takmer na celom našom distribučnom území," poukázala Dobošová. Dodala, že celkovo bolo výpadkami elektrickej energie postihnutých vyše 50.000 odberateľov. Na odstraňovaní porúch sa podľa hovorkyne pracovalo nepretržite.

Slovensko zasiahol v nedeľu mimoriadne silný vietor. Na západnom Slovensku nárazy vetra miestami dosahovali 80 až 105 kilometrov za hodinu. Na niekoľkých meteorologických staniciach zaznamenal Slovenský hydrometeorologický ústav búrlivý vietor, či až víchricu. Silno veterno bolo aj na horách, kde bola miestami víchrica, a napríklad na Chopku až mohutná víchrica.

Situácia v Ružomberku je po silnom vetre stabilizovaná


Ilustračná snímka.
Foto: TASR - Michal Svítok

Situácia v Ružomberku je po nedeľňajšom (30. 1.) silnom vetre stabilizovaná. Pre TASR to v pondelok uviedol hovorca ružomberského primátora Viktor Mydlo. Potvrdil, že obyvatelia hlásili komplikácie spôsobené predovšetkým pádom suchých konárov, ktoré obmedzovali lokálnu dopravu.

"Jeden strom sa zrútil blízko cesty do Hrabova a na Malinô Brdo. Tento pád poškodil mostné zábradlie. Suchý strom sa zrútil aj na Smrekovici," povedal Mydlo.

Ako doplnil, počas dňa boli v pohotovosti dobrovoľní hasiči z Vlkolínca, ktorí pomáhali mestu zvládnuť komplikované poveternostné podmienky. Pomocnú ruku podľa Mydla podali aj hasiči a polícia.

Hasiči v Žilinskom kraji zasahovali pri spadnutých stromoch aj strhnutých strechách

Následky silného vetra odstraňovalo v nedeľu (30. 1.) v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) 51 profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Podľa Michala Kypusa z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline išlo o odstraňovanie nalomených konárov a popadaných stromov na cesty, pomoc pri zabezpečení odtrhnutých častí strešných konštrukcií verejných budov a rodinného domu či odstránenie spadnutého stĺpa verejného osvetlenia.

Hasiči v kraji zasahovali v súvislosti s vetrom celkom 13-krát. Z toho päťkrát to boli členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí Ružomberok-Vlkolínec, Čierne, Vrútky, Svrčinovec a Skalité. Nasadených bolo dokopy 13 kusov hasičskej techniky.

Východoslovenská distribučná: V nedeľu bolo na východe bez elektriny 20.000 odberných miest


Východoslovenská distribučná v pondelok dopoludnia neevidovala výraznejší negatívny vplyv počasia na distribúciu elektriny. Pre TASR to povedala Andrea Forbergerová s tým, že v nedeľu (30. 1.) zaznamenali spolu 47 porúch, ktoré kumulatívne obmedzili distribúciu elektriny dokopy takmer 20.000 odberným miestam. Najzasiahnutejší bol Spiš.

„Aktuálne má vplyvom počasia prerušenú distribúciu elektriny len 44 odberných miest (OM) v obci Helcmanovce, kde prerušila distribúciu elektriny veterná smršť. Kolegovia z VSD tam asistovali aj hasičom a preventívne odpojili OM z bezpečnostných dôvodov od elektriny,“ vysvetlila.

Na snímke strhnutá strecha z domu v Helcmanovciach 31. januára 2022.
Foto: TASR - František Iván


Čo sa týka nedele, k najviac zasiahnutým miestam patrili Stará Lesná, Helcmanovce, Prakovce, Slovinky, Jablonov, Rakúsy, Košice – Kavečianska cesta, Stráne pod Tatrami, Mlynica, Mlynčeky, Spišská Belá, Rovné v okres Humenné a Rakúsy. „Najčastejšou príčinou bol veľmi silný vietor, pred ktorým napríklad v okrese Poprad vydali meteorológovia výstrahy tretieho stupňa. Situáciu komplikoval aj mokrý sneh,“ dodala Forbergerová s tým, že VSD sa podarilo postupne obnovovať distribúciu elektriny.

V bratislavských lesoch evidujú po víkende viacero spadnutých stromov

V bratislavských mestských lesoch monitorujú lesníci stav po nedeľnom (30. 1.) mimoriadne silnom vetre. Evidujú už viacero stromov spadnutých aj cez lesné cesty, turistické či cyklistické chodníky. Pre TASR to uviedol zástupca riaditeľa Mestských lesov v Bratislave Marek Páva.

"Je to bežný stav po takomto silnom vetre. Všetky lesné cesty v najbližších dňoch spriechodníme, a to podľa priority intenzity využívania," spresnil Páva s tým, že zatiaľ nezaznamenali nič dramatické či škody veľkého rozsahu.

Slovensko zasiahol v nedeľu mimoriadne silný vietor. Na západnom Slovensku nárazy vetra miestami dosahovali 80 až 105 kilometrov za hodinu. Na niekoľkých meteorologických staniciach zaznamenal Slovenský hydrometeorologický ústav búrlivý vietor, či až víchricu. Silno veterno bolo aj na horách, kde bola miestami víchrica, a napríklad na Chopku až mohutná víchrica.