Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia Slovensko

Pred 100 rokmi bola podpísaná Trianonská mierová zmluva

Edvard Beneš, archívne foto. Foto: TASR/reprofoto

Maďarská delegácia prišla začiatkom roku 1920 na mierové rokovania do Paríža pod vedením grófa Alberta Apponyiho s cieľom zachrániť celistvosť uhorského štátu a zabrániť odtrhnutiu Slovenska.

Paríž/Bratislava 4. júna (TASR) – Trianonská mierová zmluva, ktorú podpísali víťazné mocnosti a ich spojenci s Maďarskom, tvorila súčasť versaillského mierového systému po prvej svetovej vojne. Medzinárodnoprávne definitívne uzavrela uhorskú minulosť a uzákonila povojnové teritoriálne usporiadanie medzi Maďarskom a jeho susedmi vrátane Československa. Od podpísania zmluvy na zámku Veľký Trianon vo Versailles neďaleko Paríža je to dnes sto rokov.

"Zo slovenského pohľadu má Trianonská mierová zmluva hlavný význam v tom, že definitívne urobila bodku za procesom pričleňovania územia Slovenska k Československej republike," uviedol v rozhovore pre TASR Matej Hanula, vedecký pracovník Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Maďarská delegácia prišla začiatkom roku 1920 na mierové rokovania do Paríža pod vedením grófa Alberta Apponyiho s cieľom zachrániť celistvosť uhorského štátu a zabrániť odtrhnutiu Slovenska. Gróf Apponyi označil podmienky mierovej zmluvy za neprijateľné a snažil sa osobne rokovať so zástupcami veľmocí. Neúspešne. A práve preto v deň podpísania zmluvy vyhlásili v Maďarsku smútok a zástavy boli spustené na pol žrde.

"V dnešný deň nastal pre Maďarsko historický bod zlomu. Dnes sa podpíše tá mierová zmluva, ktorá vypovedá o rozdrobení nášho tisícročného štátu," týmito slovami otvoril 4. júna 1920 – teda v deň podpísania Trianonskej mierovej zmluvy - svoj príhovor vtedajší predseda maďarského parlamentu István Rakovszky.

Trianonská mierová zmluva mala 623 strán. Boli ňou potvrdené hranice Maďarska s novovzniknutými štátmi vrátane Československa. Pôvodné územie uhorského štátu sa zmenšilo o 72 percent a o dve tretiny pôvodného obyvateľstva - v Maďarsku zostalo 7 miliónov z takmer 21 miliónov obyvateľov Uhorska.

Aj preto Maďarsko tvrdilo, že z porazených štátov mierová zmluva "najkrutejšie" naložila práve s Maďarmi, pretože napríklad Nemecko stratilo "iba" desať percent obyvateľstva a 13 percent územia.

Hlavnými účastníkmi mierovej konferencie boli víťazné mocnosti, ich spojenci a krajiny, ktoré vojnu prehrali - zastúpené Maďarskom. Na slávnostnom akte na zámku Veľký Trianon vo Versailles, ktorému predsedal francúzsky premiér Alexandre Millerand sa zúčastnili predstavitelia 22 štátov.

Zmluvu podpísali najskôr zástupcovia Maďarska, potom zástupcovia dohodových mocností a nakoniec nasledovali podpisy delegátov ostatných štátov.

Za Československo dokument podpísal minister zahraničných vecí Edvard Beneš a mimoriadny vyslanec a splnomocnený minister Štefan Osuský, ktorý po podpise zmluvy vyhlásil: "Keď som o trištvrte na päť dňa 4. júna 1920 pod zmluvu nesúcu meno Trianon moje meno podpísal, vedel som, že podpisujem vyúčtovanie slovenského národa s bývalým Uhorskom, vyúčtovanie účtov podpísaných od vrchu až dolu krvou, utrpením a biedou môjho národa. A také vyúčtovanie je večné."

Aj po sto rokoch sa stretávame s rozdielnym hodnotením významu Trianonskej mierovej zmluvy na slovenskej a maďarskej strane, pripomenul historik Hanula.

"Pohľad väčšiny Slovákov a väčšiny Maďarov na Trianon bude vždy diametrálne odlišný práve pre rozdielny kontext a zásadne odlišné hodnotiace východiská – pre Slovákov pozitívna, pre Maďarov, naopak, zásadne negatívna udalosť. Kým slovenský pohľad vychádza z tézy, že Uhorské kráľovstvo sa koncom októbra 1918 rozpadlo na nástupnícke štáty a zaniklo, maďarský pohľad hovorí o pokračovaní maďarskej štátnosti."

Ani budúcnosť, čo sa týka konsenzu, nevidí historik Matej Hanula príliš optimisticky a nemyslí si, že v najbližších desaťročiach dôjde medzi väčšinou Slovákov a väčšinou Maďarov k názorovej zhode na tom, či bol Trianon pozitívnou alebo negatívnou udalosťou pre dejiny strednej Európy.

Skutočnosť, že Budapešť sa s mierovou dohodou z Trianonu nestotožnila a vníma ju ako "krivdu spáchanú na maďarskom národe", potvrdzuje aj rozhodnutie poslancov maďarského parlamentu, ktorí 31. mája 2010 odhlasovali, že výročie podpisu zmluvy sa bude každoročne pripomínať pamätným dňom, ktorý bol na 4. júna stanovený ako Deň národnej spolupatričnosti.

Šatan má plán: Ak sa Ramsay nevylieči, Országh prevezme Slovákov

Országh povedie národný tím v rámci prvej fázy záverečného bloku prípravy na MS tento týždeň vo Švajčiarsku.

- Jemenskí povstalci húsíovia tvrdia, že zaútočili na vojenský objekt v Izraeli a napadli dva americké torpédoborce v Červenom mori.

- Európska komisia (EK) navrhuje zaviesť odvetné clá na niektoré tovary z USA vo výške 25 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

- Grónsky parlament Inatsisartut sa zišiel na ustanovujúcej schôdzi v novom zložení po marcových voľbách a vyslovil dôveru novej vláde premiéra Jensa-Frederika Nielsena.

- Šéfovia šiestich agentúr Organizácie Spojených národov (OSN) vyzvali na urýchlené obnovenie prímeria v Pásme Gazy a varovali pred nedostatkom pomoci a hladom.

- Hraničným priechodom Bílá-Bumbálka – Makov nebude od utorka možné prevážať zvieratá, živočíšne produkty a krmivá, otvorený však zostane pre vozidlá, ktoré prepravujú akýkoľvek iný tovar.

- Na väčšine územia Slovenska sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Pápež František daruje Ukrajine štyri sanitky, ktoré budú nasadené na frontových líniách. Informoval o tom Vatikán.

- Nemecký cyklista Maximilian Schachmann sa stal víťazom prvej etapy pretekov Okolo Baskicka.

- Rusko oznámilo, že jeho jednotky postúpili na východe Ukrajiny v blízkosti Luhanskej oblasti, kde ohrozujú posledné územia pod kontrolou ukrajinských vojsk.

- Americký prezident Donald Trump pohrozil Číne zvýšením ciel o ďalších 50 %, ak Peking nezruší odvetné clá.

- V rámci opatrení pre šírenie slintačky a krívačky (SLAK) sa dočasne uzatvára 16 hraničných priechodov s Maďarskom a jeden hraničný priechod s Rakúskom.

- Kanada podala v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sťažnosť na vysoké clá na dovoz áut do USA.

- Clá na dovoz do USA spôsobia veľkú ranu nemeckej ekonomike, oddialia jej oživenie a možno po prvý raz v novodobej histórii budú mať z následok pokračovanie recesie už k tretí rok po sebe, varovali analytici.

- Koaličná SNS odmieta útoky zo strany podpredsedu Národnej rady (NR) SR Tibora Gašpara a ministra financií Ladislava Kamenického (obaja Smer-SD). Tí v súvislosti s návrhom šéfa SNS Andreja Danka o zrušení transakčnej dane hovoria, že sa spája s opozíciou, najmä PS.

- Európania ukázali jednotu v reakcii na nové clá amerického prezidenta Donalda Trumpa. V Luxemburgu po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci - segment obchod to uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) vníma potenciálne zavedenie možnosti pre dôchodkové správcovské spoločnosti využiť majetok z druhého piliera na investovanie do infraštruktúry Slovenska pozitívne.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v pondelok Rusko, aby prestalo používať tzv. taktiku zdržiavania a súhlasilo s prímerím na Ukrajine, ktoré navrhol americký prezident Donald Trump.

- Drobnochovatelia, ktorých zvieratá museli byť zlikvidované pre nákazu slintačky a krívačky (SLAK), by mali dostať odškodnenie tento týždeň.

- Vyšetrovatelia v ruskom meste Krasnojarsk odhalili a rozbili gang kupliarov, ktorý pôsobil na území Krasnojarského kraja a Novosibirskej oblasti a nútil k poskytovaniu sexuálnych služieb viac ako 20 žien.

- Policajti počas uplynulého týždňa v Žilinskom kraji odhalili 15 motoristov pod vplyvom alkoholu. Dychovú skúšku s výsledkom do jedného promile malo sedem z nich, ďalších osem vodičov nafúkalo nad jedno promile.