Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. máj 2025Meniny má Vilma
< sekcia Slovensko

Pred 30 rokmi bol podpísaný protokol o zrušení Varšavskej zmluvy

Bývalý predseda parlamentu František Mikloško spolu s náčelníkom Generálneho štábu Armády ČR Vlastimilom Pickom na konferencii venovanej 20. výročiu zániku Varšavskej zmluvy v roku 2011. Foto: TASR Bohdan Kopčák

Na základe dokumentu sa zrušila vojenská organizácia a štruktúry tohto vojenského bloku, zatiaľ čo základná politická dohoda zostala ešte v platnosti.

Budapešť/Bratislava 25. februára (TASR) - Ministri zahraničných vecí a obrany šiestich členských štátov Varšavskej zmluvy (VZ) podpísali koncom februára 1991 v Budapešti protokol o zrušení Varšavskej zmluvy – vojenského zoskupenia štátov strednej a východnej Európy. Na základe dokumentu sa zrušila vojenská organizácia a štruktúry tohto vojenského bloku, zatiaľ čo základná politická dohoda zostala ešte v platnosti. Vo štvrtok 25. februára uplynie od podpísania dokumentu 30 rokov.

Šéfovia diplomacií a ministri obrany Bulharska, Československa, Maďarska, Poľska, Rumunska a Sovietskeho zväzu v záverečnom komuniké podpísanom 25. februára 1991 podčiarkli, že každá krajina si má právo zvoliť vojenské spojenectvo, ku ktorému chce patriť a zároveň konštatovali, že rozpustenie Varšavskej zmluvy je "príspevkom k ďalšiemu odbúravaniu vojenského potenciálu v Európe".

Protokol o zrušení Varšavskej zmluvy podpísaný v Budapešti nadobudol účinnosť koncom nasledujúceho mesiaca - 31. marca 1991 - s tým, že o ďalšom osude bloku komunistických krajín by sa malo podľa návrhu československého ministra zahraničných vecí Jiřího Dienstbiera rozhodnúť na nasledujúcej schôdzke v Prahe. Tak sa aj stalo a na zasadaní Politického poradného výboru VZ rozhodli 1. júla 1991 členské krajiny o rozpustení tohto vojenského paktu. Definitívnu bodku za jeho existenciou dal podpis pod protokolom o zrušení Zmluvy o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci zo 14. mája 1955, teda dokumentom, na základe ktorého Varšavská zmluva vznikla.

Založenie VZ v máji 1955 znamenalo na jednej strane začiatok nového procesu politickej, vojenskej a ekonomickej integrácie štátov sovietskeho bloku v Európe a na strane druhej formálne potvrdilo existenciu dvoch znepriatelených vojenských blokov ako sprievodného javu obdobia studenej vojny.

Osem štátov - Albánsko, Bulharsko, Československo, Maďarsko, Nemecká demokratická republika (NDR), Poľsko, Rumunsko a Sovietsky zväz podpísalo 14. mája 1955 vo Varšave zmluvu o vytvorení o vojenského paktu. Oficiálne išlo o odpoveď na vstup Nemeckej spolkovej republiky (NSR) do NATO (6. mája 1955), v skutočnosti ale predstavoval ďalší stupeň vojenského upevňovania východného bloku pod vedením Moskvy, ktorá získala právo rozmiestniť v členských štátoch svoje jednotky.

Zmluva bola uzatvorená na 20 rokov s automatickým predĺžením o 10 rokov pre štáty, ktoré ju rok pred uplynutím lehoty nevypovedajú. Albánsko sa prestalo na činnosti Varšavskej zmluvy zúčastňovať v roku 1962 a NDR prestala byť členom VZ po opätovnom zjednotení s NSR v roku 1990.

Hoci sa členovia Varšavskej zmluvy zaviazali rešpektovať nezávislosť, suverenitu a nezasahovať do vnútorných záležitostí členského štátu, Sovietsky zväz neváhal použiť VZ ani proti vlastným členom - svojim spojencom. Na prelome októbra a novembra 1956 sovietske vojská brutálne potlačili Maďarské povstanie a v auguste 1968 sa podobná situácia zopakovala v bývalom Československu. Na tejto invázii sa nezúčastnili len vojská Rumunska a Albánska, ktoré na protest proti operácii Varšavskú zmluvu - 13. septembra 1968 - definitívne opustilo.

Prezident vo štvrtok odcestuje na oficiálnu návštevu Čiernej Hory

Hlavným cieľom návštevy je vyjadrenie podpory integračnému procesu Čiernej Hory do Európskej únie a zintenzívnenie bilaterálnych vzťahov, najmä v hospodárskej oblasti.

- Po stredajšom zosuve ľadovca a skál, ktoré spustošilo dedinu Blatten vo švajčiarskych Alpách, zostáva nezvestný jeden muž.

- Vyšetrovateľ obvinil 42-ročného muža za útok nožom na pracovníka súkromnej bezpečnostnej služby (SBS) v predajni potravín v Dunajskej Strede. Obvinený sa aktuálne nachádza v cele policajného zaistenia. Vyšetrovateľ žiada jeho väzobné stíhanie.

- Slovák Daniel Madarász, ktorého Krajský súd v Brne vlani odsúdil na 10,5 roka väzenia za to, že zhodil nemeckého turistu z hradieb Špilberka, neuspel s odvolaním na Najvyššom súde.

- Dotácie zo štátneho rozpočtu sa budú môcť poskytovať aj na ochranu a rozvoj nehmotného kultúrneho dedičstva. Vyplýva to z novely zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

- Vysielatelia a poskytovatelia audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie,ale i vydavatelia periodických publikácií a prevádzkovatelia spravodajských portálov budú povinní na svojom webe zverejniť informácie o poskytnutí finančných prostriedkov na štátnu reklamu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali štvrtkové rokovanie 35. schôdze návrhom zákona z dielne Ministerstva kultúry SR. Popoludní je naplánovaná aj hodina otázok.

- Prezident SR Peter Pellegrini vo štvrtok popoludní odcestuje do Podgorice na oficiálnu návštevu Čiernej Hory na pozvanie prezidenta Jakova Milatoviča. Ide o prvú návštevu slovenského prezidenta v Čiernej Hore po takmer 14 rokoch.

- Špecializovaný trestný súd v Pezinku uznal exministra financií a guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K. za vinného z podplácania. Za to mu uložil peňažný trest vo výške 200.000 eur. V prípade jeho nesplnenia mu uložil náhradný trest odňatia slobody na rok.

- Pri štvrtkovej tragickej dopravnej nehode dvoch nákladných motorových vozidiel v Ružomberku utrpeli dve osoby zranenia nezlučiteľné so životom.

- Basketbalisti Oklahomy City Thunder postúpili do finále zámorskej NBA. V piatom finále Západnej konferencie zdolali Minnesotu Timberwolves 124:94 a triumfovali 4:1 v sérii. V ďalšej fáze sa stretnú s lepším z dvojice New York Knicks a Indiana Pacers.

- Hokejisti Floridy Panthers postúpili v noci na štvrtok do finále NHL. V 5. zápase finále Východnej konferencie vyhrali na ľade Caroliny Hurricanes 5:3 a v sérii triumfovali 4:1. V ďalšej fáze narazia na lepšieho zo série medzi Dallasom Stars a Edmontonom Oilers.

- Miliardár Elon Musk v stredu potvrdil odchod zo svojej funkcie vo vláde amerického prezidenta Donalda Trumpa. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP a stanice BBC.

- Futbalisti FC Chelsea sa stali víťazmi Konferenčnej ligy 2024/2025. V stredajšom finále v poľskom Vroclave zdolali Real Betis 4:1.

- Kontroverzný influencer Andrew Tate a jeho mladší brat Tristan boli v Británii obvinení zo znásilnenia a ďalších trestných činov. Oznámila to v stredu britská kráľovská prokuratúra, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu v závere druhého rokovacieho dňa 35. schôdze diskutovali o novele zákona o dani z príjmov z dielne skupiny poslancov SNS. Návrh hovorí o tom, že firmy by si mohli príspevky na šport odrátať z daňového základu.

- Vo viacerých okresoch Slovenska sa môže vo štvrtok (29. 5.) vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého stupňa s predbežnou platnosťou do 17.00 h.

- Rusko navrhlo, aby sa druhé kolo priamych rokovaní s Ukrajinou konalo 2. júna a opäť v tureckom Istanbule, uviedol v stredu podľa ruských médií minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

- Zo Štátneho fondu rozvoja bývania bude možné podporiť aj výstavbu či kúpu internátu, jeho zateplenie alebo modernizáciu. O podporu na rozšírenie ubytovacích kapacít pre žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl bude môcť požiadať samosprávny kraj či vysoká škola.

- Súd vo Francúzsku uznal v stredu lekára na dôchodku za vinného zo znásilnenia a sexuálneho napadnutia 299 obetí a odsúdil ho na 20 rokov odňatia slobody.