Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 1. apríl 2025Meniny má Hugo
< sekcia Slovensko

Pred 35. rokmi sa v Leopoldove odohrala najväčšia vzbura väzňov v SR

Na snímke budova Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby v Leopoldove. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Počas novembrových a decembrových udalostí v roku 1989, ktoré viedli k pádu totalitného režimu v Československu, vzniesli svoje požiadavky aj väzni.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Leopoldov 28. marca (TASR) - Do histórie sa zapísala ako najväčšia vzbura väzňov v dejinách slovenského a českého väzenstva. V dôsledku revolty odsúdených zahynul jeden väzeň, takmer 30 utrpelo zranenia a materiálne škody dosiahli viac ako 27 miliónov vtedajších československých korún. V piatok 28. marca uplynie 35 rokov od potlačenia veľkej vzbury väzňov v nápravno-výchovnom ústave (NVÚ) v Leopoldove. Tá sa odohrala koncom marca roku 1990.



Počas novembrových a decembrových udalostí v roku 1989, ktoré viedli k pádu totalitného režimu v Československu, vzniesli svoje požiadavky aj väzni. Vzbure väzňov v Leopoldove predchádzala amnestia bývalého prezidenta Václava Havla, keď sa vzbúrenci z radov trestancov domnievali, že na slobodu pôjdu všetci.

„Amnestia sa dotkla takmer všetkých, ale nie všetci väzni išli hneď na slobodu a podľa svojich predstáv. Prvá vzbura sa odohrala už na začiatku januára 1990 a vyvolali ju najmilitantnejší väzni. Vzbura bola pomerne rýchlo potlačená, keďže bola malého rozsahu. Následne najagresívnejších väzňov porozmiestňovali po iných ústavoch v rámci Slovenska. Medzi nimi bol napríklad aj Tibor Polgári. Ten bol neskôr vodca skupiny, ktorá vyvraždila dozorcov koncom novembra 1991,“ uviedol pre TASR bývalý vyšetrovateľ Václav Kuna. Bol poverený vyšetrovateľ v rámci pracovnej skupiny, ktorá pozostávala približne z desiatich vyšetrovateľov.

Na snímke obvinený Tibor Polgári počas súdneho procesu.
Foto: TASR - Vladimír Benko


Prvá vzbura väzňov sa udiala 19. decembra 1989 vo väzenskom zariadení v Želiezovciach, kde väzni na protest odmietli rannú stravu a nastúpiť do práce. Tento protest však neprerástol do násilného stretu s ozbrojenými zložkami. Svoje požiadavky 23. decembra 1989 vzniesli aj väzni NVÚ Leopoldov na stretnutí s Fedorom Gálom a básnikom Ľubomírom Feldekom, ktorí zastupovali koordinačné centrum Verejnosti proti násiliu, slovenským ministrom spravodlivosti Ladislavom Košťom a s predsedom slovenskej vlády Milanom Čičom. Požiadavky sa netýkali len humanizácie väzenského systému, ale aj rozsahu očakávanej amnestie.

Podľa Kunu v čase veľkej vzbury "našťastie" už nebolo v Leopoldove umiestnených pôvodných 2500 väzňov, v marci 1990 sa tam nachádzalo približne 1000 trestancov. „Prvé demonštrácie sa začali už vo februári, čiže to nebola akcia zo dňa na deň,“ vysvetlil. Väčšina leopoldovských väzňov bola zaradená do tretej, najprísnejšej nápravnovýchovnej skupiny. Z nich si vyše 200 odpykávalo dlhoročný trest odňatia slobody za vraždu, 170 za znásilnenie, 370 za lúpeže, 320 za krádeže veľkého rozsahu.

Nespokojnosť neamnestovaných odsúdených postupne prerastala do čoraz agresívnejších prejavov. Skupina 217 väzňov sa 1. marca 1990 zabarikádovala v objekte väznice zvanej Hrad. Vyhlásili opätovnú hladovku a postupne sa k nim pridávali aj väzni z iných oddielov. Nespokojným väzňom sa postupne podarilo vytlačiť z ubytovacej časti objektu dozorcov či ďalších príslušníkov ochrany leopoldovského NVÚ.

Nepokoje vyvrcholili 28. marca 1990, keď zapálili strechu tzv. Hradu. K bráne VIII. oddielu premiestnili fľaše s plynom a založili pod nimi oheň. Vzbúrenci sa odmietli podrobiť príkazom príslušníkov NVÚ. Po šiestich hodinách vyjednávania zasiahli príslušníci jednotiek rýchleho nasadenia a ozbrojených zložiek vtedajšieho federálneho ministerstva vnútra.

Na snímke väznica v Leopoldove.
Foto: TASR - Henrich Mišovie


Zásah a potlačenie odporu militantných skupín odsúdených trval približne tri hodiny. Vyžiadal si 29 zranených na strane väzňov. Pri zásahu našli príslušníci ozbrojených zložiek aj jedného mŕtveho väzňa. Okolnosti vzbury objasňoval veľký tím vyšetrovateľov.

„Po potlačení revolty bolo celkovo stíhaných viac ako 105 osôb a za moju vyšetrovateľskú prax to bolo jedno z najťažších období. Vzhľadom na štruktúru a mentalitu odsúdených to bolo veľmi náročné dokazovanie. Každý si to vykresľoval podľa svojho scenára,“ priblížil pre TASR Kuna.

Aj keď podľa ďalšieho exvyšetrovateľa Petra Vačoka je to už veľký odstup času, pamätá si, že bol poverený časťou vyšetrovania a dva týždne viedol malú skupinku. „Vypočúvali sme približne 100 až 120 väzňov, ktorí boli prevezení do Želiezoviec a ktorých sme v podstate museli na položené a pripravené otázky vypočuť. Výsluchy trvali zhruba dva týždne. Výsledky vyšetrovania sme potom odovzdali základnému tímu. Čo si pamätám, bolo to obdobie, kde išlo o veľkú eufóriu po roku 1989 a táto viedla aj k vzbure väzňov. Všetci sme sa všetkého a každého báli, báli sme sa budúcnosti,“ povedal pre TASR bývalý vyšetrovateľ a v súčasnosti advokát Peter Vačok.

Od októbra 1992 nasledoval najväčší proces v dejinách slovenského súdnictva, na ktorom sa za skutky zodpovedalo 69 vzbúrencov. Počas megaprocesu, ktorý sa odohrával v kinosále väzenia v Leopoldove, ich strážilo až 175 príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). O priebehu pojednávania bola verejnosť priebežne informovaná. Prenos z pojednávacej miestnosti bol zakázaný. V zmysle rozsudku Krajského súdu v Bratislave v roku 1993 boli 60 účastníkom vzbury uložené viacročné tresty odňatia slobody a ochranné opatrenia.

Ako záverom dodal Vačok, exprezident Havel chcel dať väzňom možnosť, aby sa polepšili, ale mnohé veci sa podcenili. O vzbure, ale aj niektorých udalostiach, ktoré jej predchádzali, vznikol v roku 2019 slovenský film s názvom Amnestie.

Za múrmi leopoldovskej väznice sa neskôr, v novembri roku 1991, udiala aj najtragickejšia udalosť v dejinách väzenstva bývalého Československa. Počas úteku siedmich odsúdených, vrátane Polgáriho, zahynuli piati príslušníci zboru väzenskej stráže a dvaja utrpeli zranenia. Troch účastníkov úteku a masakru dozorcov odsúdili na doživotie a štyroch na viacročné tresty odňatia slobody.

Premiér: Podporujeme pokračovanie rokovaní o clách s USA

Fico uviedol, že absolvoval telefonickú konzultáciu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

- Futbalisti Manchestru City sa budú musieť bližšie nešpecifikovaný čas zaobísť bez nórskeho kanoniera Erlinga Haalanda. Dôvodom je zranenie členka, ktoré utrpel v nedeľnom štvrťfinálovom dueli FA Cupu, v ktorom prispel gólom k triumfu nad Bournemouthom 2:1.

- Marine Le Penová v pondelok v rozhovore pre televíziu TF1 odsúdila „politické rozhodnutie“ súdu s údajným cieľom zabrániť jej kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2027, v ktorých je podľa posledných prieskumov favoritkou.

- Drogovú sieť v Maďarsku nebude ľahké eliminovať, ale vláda bude v tomto úsilí vytrvalá. Podľa agentúry MTI to vyhlásil v pondelok v obci Tarnazsadány v Hevešskej stolici predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

- Švédsko poskytne Ukrajine novú vojenskú pomoc vo výške 16 miliárd švédskych korún (1,48 miliardy eur). Oznámil to v pondelok švédsky minister obrany Pal Jonson. Ide o dosiaľ najväčší balík pomoci z tejto severskej krajiny od vypuknutia ruskej invázie.

- Vo viacerých okresoch Slovenska sa môže utorok (1. 4.) výraznejšie rozfúkať. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Moldavské ministerstvo zahraničných vecí odovzdalo v pondelok ruskému veľvyslancovi Olegovi Ozerovovi diplomatickú nótu, v ktorej vyhlásilo troch zamestnancov ruského veľvyslanectva za nežiaduce osoby. Rusko v reakcii na to oznámilo, že dá „primeranú odpoveď“.

- Americký miliardár Elon Musk v pondelok odsúdil údajné „zneužitie súdneho systému“ vo Francúzsku, kde krajne pravicová politička Marine Le Penová dostala päťročný súdny zákaz politickej činnosti.

- Obsah Mimoriadnej správy verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd konaním Policajného zboru (PZ) zahŕňa problémy, ktoré sa v policajnej praxi vyskytujú dlhodobo.

- V Česku zatiaľ nie je žiaden potvrdený prípad ani podozrenie na nákazu slintačkou a krívačkou. Vzhľadom na blízku vzdialenosť ohniska na Slovensku však ČR opäť sprísňuje preventívne opatrenia.

- Z protekcionizmu v medzinárodnom obchode nemá nikto prospech a Nemecko bude spoločne s partnermi pracovať na tom, aby táto chybná cesta nezničila možnosti rastu celého sveta, vyhlásil v pondelok úradujúci nemecký kancelár Olaf Scholz.

- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odsúdil vyjadrenia fínskeho prezidenta Alexandra Stubba. Ten v rozhovore označil Slovensko a Maďarsko za „trocha problematické“ krajiny vnútri EÚ.

- Troch zo štyroch amerických vojakov pôsobiacich v Litve, ktorí boli od minulého týždňa nezvestní, našli v pondelok mŕtvych. Pátranie po štvrtom nezvestnom pokračuje, informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Predseda francúzskej krajne pravicovej strany Národné združenie (RN) Jordan Bardella v pondelok kritizoval rozhodnutie súdu nad líderkou svojej strany Marinou Le Penovou ako nespravodlivý.

- Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) v pondelok prijme veľvyslanca Spojených štátov amerických na Slovensku Gautama Ranu. Hlavným cieľom tejto diplomatickej návštevy bude rokovanie o zavedení ciel na dovoz automobilov do USA.

- Nočný požiar osobného automobilu a fasády rodinného domu v Galante spôsobil škodu 180.000 eur. Príčina vzniku požiaru je v štádiu vyšetrovania. Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trnave o tom informovalo na sociálnej sieti.

- Prievidzskí policajti obvinili 36-ročného muža z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, ktorý spôsobil v Bojniciach dopravnú nehodu. TASR o tom v pondelok informovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Petra Klenková.

- Prešovský samosprávny kraj (PSK) a Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR v pondelok podpísali memorandum o spolupráci.

- Na farme v maďarskom Levéli, ktorá je druhým ohniskom nákazy ochorenia slintačky a krívačky (SLAK) u maďarských susedov, sa pohyboval slovenský veterinár. Upozornila na to v pondelok opozičná poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Líder opozičného hnutia PS Michal Šimečka volá pre situáciu so šírením slintačky a krívačky po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR. Na jej zvolanie vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Hovorí pritom o potrebe krízového plánu.

- Štyria nováčikovia figurujú v nominácii slovenskej hokejovej reprezentácie na úvodný dvojzápas v rámci záverečnej prípravy na MS 2025.