Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. máj 2025Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Slovensko

Pred 80 rokmi oslobodili Košice, prvé veľké mesto v ČSR

Na snímke pohľad na mesto Košice. Foto: TASR - František Iván

Oslobodenie Košíc malo aj svoje tienisté stránky.

Košice/Bratislava 18. januára (TASR) - Východoslovenská metropola Košice si v nedeľu 19. januára pripomenie 80. výročie oslobodenia mesta vojskami 18. armády 4. ukrajinského frontu. Pod velením generála Ivana Jefimoviča Petrova vstúpili osloboditelia do mesta v skorých ranných hodinách, boje si vyžiadali životy približne 3000 sovietskych vojakov.

V tom čase Košice na základe Viedenskej arbitráže z roku 1938 patrili pod horthyovské Maďarsko. Červená armáda oslobodila Košice 19. januára 1945, boli prvým veľkým oslobodeným mestom na území bývalého Československa. Vďaka tomu sa stali nakrátko dočasným sídlom najvyšších štátnych inštitúcií, od 30. januára 1945 sídlom Slovenskej národnej rady a od 3. apríla rezidenciou prezidenta Eduarda Beneša. Na zasadaní 5. apríla 1945 v Župnom dome vyhlásila československá vláda spolu so Slovenskou národnou radou Košický vládny program.

Podľa historických zdrojov oslobodeniu Košíc predchádzalo vyčíňanie maďarskej fašistickej Strany šípových krížov (Nyilaskeresztes párt), tzv. nyilasiovcov. Vyhlásili stanné právo, obyvateľov vyzývali na mobilizáciu. Okupanti začali deštrukčné práce, odvážali zariadenie priemyselných podnikov a elektrárne, dokonca aj električky mestskej dopravy. Od 5. do 17. januára 1945 vykonali niekoľko verejných popráv. Do oslobodenia Košíc nyilasiovci popravili okolo 530 ľudí a vyše 1200 odvliekli do koncentračných táborov smrti. Len máloktorí z nich sa dožili konca vojny.

Keďže Červená armáda stála 12. januára už iba 20 kilometrov od Košíc, začali Nemci a nyilasiovci húfne odchádzať z mesta. Do polnoci 18. januára 1945 opustila Košice bez boja celá nemecká armáda.

Do Košíc vstúpili osloboditelia medzi piatou a šiestou hodinou ráno. Od juhovýchodu prišli jednotky 318. novorossijskej horskej streleckej divízie a takmer súčasne s nimi od juhu aj jednotky 237. pirjatinskej streleckej divízie. Nenarazili na žiadny vojenský odpor.

Už pár hodín po príchode Červenej armády bol vytvorený Revolučný československý národný výbor, ktorý prevzal civilnú správu mesta. Následne dočasná maďarská národná vláda 20. januára 1945 anulovala Viedenské arbitráže, na základe čoho sa Košice opäť stali súčasťou Československa. Predstavitelia Košíc 23. januára vytvorili civilné predstavenstvo mesta s názvom Správna komisia mesta Košíc. Od 30. januára začala z Košíc politicky riadiť oslobodené územie Slovenská národná rada (SNR) - začala budovať správny aparát, zrušila staré bezpečnostné orgány, políciu i žandárstvo a zriadila Verejnú bezpečnosť.

Oslobodenie Košíc malo aj svoje tienisté stránky. Sovietska tajná služba NKVD hľadala špiónov, vojnových zločincov a kolaborantov. Spolupracovala so Správnou komisiou mesta Košíc, ktorá vydala vyhlášku, aby sa všetci muži hlásili v Tyršovej záhrade Sokola. Podľa pamätníkov NKVD poslala stovky civilov ako vojenských zajatcov do pracovných lágrov v ZSSR, niektorých z nich až na Sibír. Tí nemnohí, ktorí sa vrátili späť, mali podlomené zdravie a celoživotnú spomienku na neznesiteľné podmienky v pracovných táboroch.

Košice oslobodzovali aj dvaja muži, ktorých mená sú spojené s novodobou históriou Sovietskeho zväzu. Prvým bol Leonid Brežnev, vtedy hlavný politruk 18. armády, ktorý priniesol do mesta rozhodnutie sovietskej a maďarskej vlády o zrušení Viedenskej arbitráže. Ten druhý, Sergej Gorbačov, otec neskoršieho iniciátora perestrojky Michaila a jediného prezidenta Sovietskeho zväzu, bol ako jeden z vojakov 18. armády zranený počas ťažkých prístupových bojov ku Košiciam.





zdroj: Encyklopédia Slovenska, Veda, Vydavateľstvo SAV, Bratislava 1979/1982, Slovensko, Dejiny, Obzor, Bratislava 1978

Premiér: Vláda stabilizovala financie, zdedila ich najhoršie v EÚ

Pripomenul, že kým kabinet pod vedením Smeru-SD odovzdával verejné financie nastupujúcej vláde v roku 2020 s deficitom na úrovni 1 miliarda eur, prevzal ich so schodkom 8,5 miliardy eur.

,aktualizované 

- Futbalisti Tottenhamu Hotspur viedli po prvom polčase stredajšieho finále Európskej ligy nad Manchestrom United 1:0. V závere úvodnej polovice si loptu do vlastnej bránky sťukol Luke Shaw.

- Srbský tenista Novak Djokovič dosiahol prvé víťazstvo v tohtoročnej antukovej sezóne. Dvadsaťštyrinásobný grandslamový šampión uspel v 2. kole dvojhry na upršanom turnaji ATP v Ženeve, keď zdolal Maďara Mártona Fucsovicsa hladko 6:2, 6:3.

- Americký prezident Donald Trump prijal v stredu v Bielom dome prezidenta Juhoafrickej republiky (JAR) Cyrila Ramaphosu. Trump stretnutie využil na to, aby juhoafrického prezidenta konfrontoval so svojimi obvineniami o tom, že v JAR dochádza ku genocíde.

- Koaličná strana Hlas-SD pripravila „konkrétny návrh“ na zmenu financovania politických strán. Na sociálnej sieti o tom informoval minister vnútra a predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.

- Belgické úrady požiadali Európsky parlament (EP), aby odobral imunitu piatim europoslancom – Fulviovi Martusciellovi, Giusii Princiovej, Salvatoremu de Meoovi (všetci EPP/Taliansko), Danielovi Attardovi (S&D/Malta) a Nikolovi Minčevovi (Obnovme Európu/Bulharsko).

- Vo štvrtok (22. 5.) treba na Slovensku počítať s búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy prvého stupňa pre celé územie krajiny. SHMÚ o tom informoval na svojom webe.

- Na základe návrhu Hlavnej prokuratúry v Budapešti súd v stredu vzal do väzby na jeden mesiac občana Ukrajiny, ktorý bol zadržaný pre podozrenie zo špionáže a iných trestných činov.

- Ekonóm Martin Kahanec bol ako prvý Slovák vymenovaný za člena Skupiny hlavných vedeckých poradcov (GCSA) Európskej komisie (EK). Bude poskytovať nezávislé vedecké poradenstvo pre eurokomisárov k viacerým témam a zlepšovať tým kvalitu legislatívy EÚ.

- Pri pokuse o nedovolenú nočnú plavbu cez Lamanšský prieliv z Francúzska do Británie zomreli v stredu žena a osemročný chlapec, informovalo francúzske námorníctvo. Obete našli v bezvedomí na palube malého člna s ďalšími takmer 80 migrantmi na severe Francúzska.

- Výrazné zvýšenie zadlženia Slovenska, deficit horší ako počas kríz či najhoršie ratingy SR za 20 rokov. Aj to sú výsledky práce súčasného ministra financií Ladislava Kamenického za uplynulého 1,5 roka, ktorý len škodí verejným financiám, vyhlásil v stredu Matovič.

- Najväčšou výzvou pre Ministerstvo financií (MF) SR v najbližšom období je príprava rozpočtu na budúci rok. Rezort však pripravuje aj projekt QR platieb, ktoré by mohli začať skúšobne fungovať už v novembri tohto roka.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR zamietlo odvolanie prokurátora v prípade údajného zasahovania do predvolebnej kampane pred prezidentskými voľbami zo strany ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) príspevkom na sociálnej sieti.

- Pyrotechnici zneškodnili ručný granát z druhej svetovej vojny, ktorý v stredu objavil v areáli strednej školy v meste Bayreuth v spolkovej krajine Bavorsko jeden z jej žiakov. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA.

- Británia spolu s viacerými západnými spojencami v stredu upozornili na ruskú kybernetickú kampaň, ktorá sa zameriava na subjekty poskytujúce podporu pre Ukrajinu, ako sú napríklad západné logistické a technologické spoločnosti.

- Stav nebezpečenstva v okolí obce Hustopeče nad Bečvou, kde vo februári havaroval vlak s cisternami s toxickým benzénom, bude trvať minimálne do 26. júna. O jeho predĺžení rozhodla v stredu na žiadosť hajtmana Olomouckého kraja česká vláda.

- Súčasná vláda od svojho nástupu v roku 2023 zastabilizovala rozvrátené verejné financie, ktoré po predchádzajúcich vládach zdedila v najhoršom stave v celej Európskej únii (EÚ).

- Ukrajinská pohraničná stráž zabránila v úteku z krajiny približne 49.000 mužom v brannom veku od februára 2022, keď Ukrajinu napadlo Rusko.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že vypálila varovné výstrely, keď diplomati v meste Džanín vybočili z dohodnutej trasy počas návštevy okupovaného Západného brehu Jordánu.

- V Bratislave sa v stredu začalo dvojdňové stretnutie predstaviteľov ministerstiev vnútra SR a ČR. Je zamerané na skúsenosti v oblasti verejnej správy, digitalizácie a medziobecnej spolupráce.

- Organizátori ocenenia Roma Spirit Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Slovenská televízia a rozhlas a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity otvorili nominácie pre 17. ročník ankety.