Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Slovensko

Predsedníčke Najvyššieho súdu Švecovej nehrozí disciplinárne stíhanie

Na snímke predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová Foto: Martin Baumann

Súdna rada nezistila dôvody na podanie návrhu voči nej. Členovia rady sa na tom uzniesli na pondelňajšom (30.11.) rokovaní.

Bratislava 1. decembra (TASR) – Predsedníčke Najvyššieho súdu (NS) SR Daniele Švecovej nehrozí disciplinárne stíhanie. Súdna rada nezistila dôvody na podanie návrhu voči nej. Členovia rady sa na tom uzniesli na pondelňajšom (30.11.) rokovaní.

Rada mala na stole podnet sudcu Najvyššieho súdu Viliama Dohňanského, ktorý navrhoval stíhanie Švecovej za to, že rozsadila trestný senát vedený Štefanom Harabinom a zrušila mu prácu na doma.

Svojej predsedníčke Jane Bajánkovej rada neodporučila disciplinárny návrh podať. Dospela k záveru, že skutky, ktoré sú kladené za vinu Švecovej, nie sú disciplinárnym previnením. Z 11 prítomných podporilo takéto uznesenie 10 členov rady. Jeden sa zdržal hlasovania.

Člen rady Jozef Vozár v diskusii uviedol, že podanie považuje za účelovú obranu Štefana Harabina, voči ktorému podala Švecová už tri návrhy a žiada jeho vyzlečenie z talára. „Považujem to za účelové podanie. Pán Dohňanský vyfabrikoval takýto návrh, pretože na jeho kamaráta sú podané disciplinárne návrhy,“ vysvetlil.

O konaní šéfky NS SR mal, naopak, pochybnosť člen rady Igor Burger, ktorý je bývalým kolegom Harabina na Najvyššom súde. Pripomenul slová Harabina, ktorý tvrdí, že má byť v tomto prípade postihnutý za právny názor.

„Ja som za 40 rokov súdnej praxe nezažil, aby predseda súdu zrušil senát,“ kritizoval Burger. Členka rady Elena Berthotyová mu oponovala, že práve Harabin ako predseda NS v minulosti zrušil viacero senátov, v ktorých sedeli jeho kritici.

Trestný senát 1T Švecová zmenou rozvrhu nezrušila úplne, existuje aj naďalej. Do iných senátov však preradila všetkých jeho členov - Štefana Harabina, Viliama Dohňanského a Gabrielu Šimonovú. Urobila tak po viacerých kontroverzných rozhodnutiach. Senát okrem iného oslobodil policajtov odsúdených z korupcie, ktorých vyšetrovala policajná inšpekcia ministra vnútra. Harabin inšpekciu označil za nezákonnú.