Slovensko prevezme predsedníctvo v Rade Európskej únie v 2. polroku 2016.
Autor TASR
Bratislava 6. októbra (TASR) - Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie bude stáť Kanceláriu Národnej rady SR viac ako 500.000 eur. "Predbežne súhrnné náklady na výkon parlamentnej dimenzie predsedníctva sa predpokladajú vo výške 543.000 eur," uviedol kancelár NR SR Daniel Guspan na dnešnom rokovaní parlamentného európskeho výboru.
Predpokladaný príspevok od ministerstva zahraničných vecí je 82.000 eur. O získaní zvyšných približne 460.000 eur hovorila už Kancelária NR SR s ministerstvom financií. "Časť sa nám podarilo zabezpečiť v rámci rozpočtu. V januári, februári, predpokladám, budeme vedieť vyšpecifikovať, aký objem peňazí ešte nemáme dofinancovaný. A rozpočtovými opatreniami v budúcom roku to budeme musieť plniť," doplnil Guspan.
Približne 90.000 eur plánuje kancelária minúť na vzdelávanie ľudí. "Peniaze pôjdu na jazykové kurzy, zahraničné cesty, na prípravu tlačovín, internetových stránok, ktoré majú ľuďom priblížiť priebeh zasadnutí," vymenoval Guspan.
Počas predsedníctva sa bude konať viacero podujatí. Bude to COSAC 1 a 2, stretnutie predsedov výborov pre európske záležitosti, medziparlamentná konferencia o spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike a spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike, stretnutie predsedov výborov pre hospodárske záležitosti, medziparlamentná konferencia o hospodárskom a finančnom dohľade nad EÚ, stretnutie generálnych tajomníkov parlamentov členských krajín EÚ a konferencia predsedov parlamentov členských krajín EÚ.
Už 7. decembra tohto roku sa bude konať zasadnutie, ktoré organizuje slovenský parlament so Zastúpením Európskeho parlamentu na Slovensku. Bude sa hovoriť o úlohách národných parlamentov a europarlamentu v súvislosti s predsedníctvom.
Poslanci v parlamentnom európskom výbore dnes hovorili aj o tom, aké témy by chceli diskutovať počas predsedníctva. Šéf výboru Ľuboš Blaha (Smer-SD) očakáva, že témami budú naďalej utečenci a situácia na Ukrajine. Chcel by tiež, aby sa hovorilo o energetickej únii, sociálnej dimenzii, globalizácii a migrácii v rôznych variáciách. "Navrhoval by som aj tému sociálnej ekonomiky a rozvojovej pomoci. Treba ukázať, že chceme pomáhať. Robia z nás nesolidárnych ľudí, čo je nezmysel," poznamenal Blaha.
Slovensko prevezme predsedníctvo v Rade Európskej únie v 2. polroku 2016. Predsednícke trio tvoríme s Holandskom a Maltou. Tieto krajiny budú postupne predsedať EÚ od 1. januára 2016 do 30. júna 2017. Slovensko nastúpi po Holandsku a predsedníctvo odovzdá Malte.