Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 30. máj 2025Meniny má Petronela a Petrana
< sekcia Slovensko

Predsedom Občianskej konzervatívnej strany zostáva O. Dostál

Ondrej Dostál, archívna snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Vo funkciách podpredsedov strany boli potvrdení ekonóm Martin Mlýnek a politológ Ivan Kuhn.

Bratislava/Trenčín 26. júna (TASR) - Republikový snem mimoparlamentnej Občianskej konzervatívnej strany (OKS) si v sobotu v Trenčíne zvolil nové vedenie strany na ďalšie dva roky. Za predsedu strany bol znovu zvolený poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál, ktorý vedie OKS od roku 2012. Strana potvrdila vôľu pokračovať v spolupráci so SaS.

Vo funkciách podpredsedov strany boli potvrdení ekonóm Martin Mlýnek a politológ Ivan Kuhn. Novými podpredsedami OKS sa stali starostka bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová a poslanec Národnej rady SR Radovan Kazda.

OKS na sneme potvrdila vôľu pokračovať v spolupráci so SaS, v ktorej poslaneckom klube v parlamente pôsobia obaja poslanci OKS Dostál a Kazda. OKS považuje SaS za najbližšieho politického partnera a má záujem spolupracovať s ňou aj v budúcnosti.

Ako TASR informovali z OKS, strana bude presadzovať pravicovú politiku, obhajobu občianskych slobôd a princípov demokratického právneho štátu. Zároveň podporuje kroky vlády smerujúce k zvýšeniu zaočkovanosti obyvateľstva a k podpore zodpovedného správania sa ľudí. Ak bude minister zdravotníctva považovať za nevyhnutné pristúpiť na Slovensku k povinnému očkovaniu, má podporu OKS.

VEĽKÁ PREPOVEĎ POČASIA: Jún ohlasuje zmenu. Aké bude leto 2025?

Je reálny predpoklad, že takmer po mesiaci sa opäť vyskytne tropický deň s maximálnou teplotou 30 °C.

- Tím archeológov zo Slovenska a Guatemaly vedený profesorom Milanom Kováčom z Katedry porovnávacej religionistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave objavil v severnej Guatemale pozostatky mayského mesta staré takmer 3000 rokov.

- V strednej Nigérii zahynulo pri prívalových povodniach už najmenej 115 ľudí a mnohí ďalší sú nezvestní, uviedli v piatok tamojšie záchranné zložky.

- Slovenská republika a Čierna Hora majú oveľa väčší potenciál pre spoluprácu a práve piatkové podnikateľské fórum v Podgorici bolo krokom k jeho naplneniu.

- Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach v piatok vypovedala zmluvu poisťovni Dôvera.

- Izrael v piatok obvinil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že sa vydal na križiacku výpravu proti židovskému štátu.

- Úrady v Hongkongu v piatok prepustili druhú skupinu prodemokratických aktivistov odsúdených na základe sporného čínskeho zákona o národnej bezpečnosti na štyri roky väzenia za podvratnú činnosť.

- Český minister spravodlivosti Pavel Blažek sa v reakcii na kauzu bitcoinov s nejasným pôvodom v hodnote takmer miliardy korún, ktoré prijal jeho rezort, rozhodol podať demisiu.

- Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) apeluje pri príležitosti blížiaceho sa svetového dňa bez tabaku (31. 5) na využite bezplatného poradenstva pre odvykanie od fajčenia vo vybraných regionálnych úradoch.

- Asi 100 ľudí v západoukrajinskom meste Kamianec-Podiľskyj vo štvrtok obkľúčilo a prepichlo pneumatiky na vozidle využívanom odvodovými komisármi.

- Inflácia v USA sa v apríli spomalila viac, než sa očakávalo, ukázal americkou centrálnou bankou (Fed) preferovaný cenový ukazovateľ.

- Bývalý líder írskej republikánskej strany Sinn Féin Gerry Adams v piatok vyhral súdny spor proti stanici BBC a získal odškodné vo výške 100.000 eur.

- Slovenská asociácia zriedkavých chorôb a zástupcovia pacientskych organizácií chcú zachovanie inovatívnych liekov. Zároveň, aby ekonomické hodnotenie nebolo jediným ani rozhodujúcim kritériom pri posudzovaní zaradenia liekov pre zriedkavé diagnózy do systému úhrad.

- Najmenej 70 členov Európskeho parlamentu plánuje účasť na tohtoročnom 30. ročníku pochodu Pride v Budapešti, ktorý je plánovaný na 28. júna.

- Rusko aj Ukrajina chcú prímerie, aby pozastavili tri roky trvajúce boje, vyhlásil v piatok turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan počas návštevy Ukrajiny.

- Novým trénerom gréckeho tenistu Stefanosa Tsitsipasa sa stal Chorvát Goran Ivaniševič. Bývalá svetová dvojka a víťaz Wimbledonu z roku 2001 viedol v minulosti napríklad aj Novaka Djokoviča.

- Do Pásma Gazy vypláva v nedeľu loď s humanitárnou pomocou spolu so švédskou klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou a ďalšími osobnosťami.

- Štvorčlenná delegácia Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) pricestuje v pondelok (2. 6.) do Bratislavy s cieľom posúdiť aktuálny stav demokracie, právneho štátu a dodržiavania základných práv na Slovensku.

- Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku oslobodil bývalého predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR a exministra spravodlivosti Štefana H. spod obžaloby v kauze schvaľovania ruskej agresie na Ukrajine.

- Štvorčlenná delegácia Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) pricestuje v pondelok do Bratislavy s cieľom posúdiť aktuálny stav demokracie, právneho štátu a dodržiavania základných práv na Slovensku.

- K 31. marcu mala Slovenská republika 5.415.978 obyvateľov, čo bolo oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka o 6689 osôb menej (5.422.667). V 1. štvrťroku sa narodilo 10.342 živých detí, o 1299 menej než v rovnakom období predchádzajúceho roka.