Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Premiér žiada opozíciu, aby prestala škodiť predsedníctvu SR v Rade EÚ

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico hovorí počas prezentácie programových priorít SK PRES v pléne Európskeho parlamentu v stredu 6. júla 2016 v Štrasburgu. Foto: TASR/Michal Svítok

Fico to uviedol v rámci 5. ročníka EU Konferencie pod názvom Slovenské predsedníctvo vo svetle investičných príležitostí.

Bratislava 8. júla (TASR) - Slovenská opozícia by mala prestať škodiť predsedníctvu SR v Rade EÚ. Uviedol to dnes v Bratislave premiér SR Robert Fico (Smer-SD) v rámci 5. ročníka EU Konferencie pod názvom Slovenské predsedníctvo vo svetle investičných príležitostí, ktorú organizuje Zastúpenie Európskej komisie(EK) na Slovensku a Americká obchodná komora v Slovenskej republike (AmCham).

"Chcem požiadať slovenskú opozíciu, aby prestala škodiť slovenskému predsedníctvu deštrukciou a šírením nenávisti. To nie je vládne predsedníctvo, to nie je predsedníctvo Smeru ani Slovenskej národnej strany, ani Mosta-Híd. Je to slovenské predsedníctvo. A bol som presvedčený, že by nás malo zomknúť a malo by viesť k spoločnému postupu," povedal Fico.

"Nie som žiadny futbalový simulant, ktorého sa niekto dotkne, spadne na zem a krúti sa pol hodinu v bolestiach. Netvrdím, že predsedníctvo v EÚ je niečo, čo sa nedá zvládnuť. Popri tom robíme všetky svoje vlastné povinnosti, ktoré máme. Určite sa však zhodneme na tom, že toto predsedníctvo je predsa len v niečom komplikovanejšie a kladie na vládu SR možno väčšiu záťaž ako za normálnych okolností," podčiarkol predseda vlády SR.

Britské referendum podľa Fica slovenskému predsedníctvu "poriadne zamiešalo karty". "Ak by som mal hovoriť aj trochu z kuchyne či už Rady EÚ, alebo iných inštitúcií, cítim pomerne veľkú bezmocnosť na obidvoch stranách tábora. Na jednej strane som veľmi rád, že európska dvadsaťsedmička prijala jasný postoj, keď skonštatovala, že nám je na jednej strane ľúto, ale na druhej strane rešpektujeme rozhodnutie Veľkej Británie," povedal.

"Rovnako sme skonštatovali, že do notifikácie článku 50 sa budú vzťahovať na Veľkú Britániu všetky právne predpisy a povinnosti, ktoré sa týkajú členského štátu. Povedali sme však aj to, že nebudeme do notifikácie ani len neformálne rokovať o podmienkach vystúpenia Veľkej Británie z EÚ. Pokiaľ si bude chcieť Veľká Británia zachovať prístup na vnútorný trh EÚ, bude musieť rátať s tým, že sú tu štyri základné slobody, ktoré bude musieť rešpektovať. Čakáme teda na vyjadrenie predstaviteľov Veľkej Británie. Čaká nás však niekoľko mesiacov neistoty, pretože nepoznáme, aký bude postup novej britskej vlády, ktorá vznikne pravdepodobne až o niekoľko týždňov," doplnil.

Pri predsedníctve si Slovensko podľa Fica môže vybrať medzi dvoma prístupmi. "Buď sa staneme tradičným mediátorom diskusií o ekonomickom raste, konkurencieschopnosti a inováciách, alebo zvolíme druhý spôsob a iniciatívne predostrieme vlastné návrhy a podnety pre diskusiu o potrebných reformách EÚ, ako aj zmien podnikateľského a proinvestičného prostredia. My si volíme druhú možnosť," dodal Fico.