Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 1. január 2025
< sekcia Slovensko

Premiér Fico si v Krynici prevzal ocenenie Človek roka 2012

Na snímke premiér SR Robert Fico reční počas Ekonomického fóra v poľskom meste Krynica 3. septembra 2013. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Ocenenie si slovenský premiér prezval od predstaviteľov Eastern Institute - organizátorov ekonomického fóra a z rúk poľského premiéra Donalda Tuska.

Krynica 3. septembra (TASR) - Predseda vlády SR Robert Fico si dnes na ekonomickom fóre v poľskom meste Krynica prevzal ocenenie Človek roka 2012 pre severovýchodnú Európu. „Ja to vnímam ako ocenenie toho, kde sa dnes Slovensko nachádza, pretože vnímam Slovensko ako krajinu, ktorá je politicky, ekonomicky, finančne aj sociálne stabilná, je to veľmi príjemné získať takéto ocenenie na medzinárodnej úrovni,“ povedal Fico novinárom po skončení ceremónie.

Ocenenie si slovenský premiér prezval od predstaviteľov Eastern Institute - organizátorov ekonomického fóra a z rúk poľského premiéra Donalda Tuska. Robert Fico dodal, že sa hlási k tomu, čo povedal poľský premiér vo svojom príhovore na ekonomickom fóre, že vlády Poľska i Slovenska dokázali ich krajiny preniesť cez krízu bez väčších škôd. „Donald Tusk je môj priateľ, aj napriek tomu, že je z iného politického tábora ako som ja, ale vnímam jeho vystúpenie ako vystúpenie na domácej pôde. Rovnako ako on, aj ja mám pocit, že Slovensko je stabilná krajina, že sme dokázali veľmi veľa, ak sa pozrieme na čísla, na fakty, tak si naozaj nevedieme zle,“ upozornil premiér a potvrdil slová poľského partnera, že kríza je pomaly na ústupe a vyzerá to v ekonomike podstatne lepšie.

Na snímke si premiér SR Robert Fico drží v ruke ocenenie Človek roka 2012 pre severovýchodnú Európu počas Ekonomického fóra v poľskom meste Krynica 3. septembra 2013.
Foto: TASR/Oliver Ondráš
Tieto tvrdenia sa podľa neho dajú oprieť aj o konkrétne fakty, ako napr. oživenie hospodárskeho rastu. „Myslíme si, ale sme veľmi triezvo optimistickí, že druhý polrok bude mať podstatne lepšie čísla, než mal prvý polrok 2013, teda napĺňajú sa nejaké predpoklady, ktoré boli v minulosti prezentované. Veď pánboh zaplať, už sme si tej krízy užili dosť, už by sme sa konečne mohli mať trochu lepšie,“ zdôraznil premiér s tým, že v porovnaní s inými krajinami Slovensko nie je na tom až tak zle, ako sa snaží vykresliť opozícia.



Na 23. ekonomickom fóre v Krynici sa stretli viacerí predstavitelia politiky a obchodu


Podľa neho príliš rýchla konsolidácia verejných financií, príliš veľké škrty a veľké obmedzenia, idú proti hospodárskemu rastu. „My máme dlh niekde na úrovni 54 % a máme ekonomický rast nižší ako niektoré krajiny mimo Európy, ktoré majú verejný dlh podstatne vyšší,“ vysvetľuje Fico. Slovensko má podľa neho zároveň jeden z najnižších verejných dlhov v celej Európe, dokonca tretí najnižší v eurozóne. „Preto neviem, prečo je taká veľká panika okolo toho, že máme verejný dlh 54 %, keď priemer v Európskej únii je viac ako 80 % a v eurozóne dokonca ešte viac,“ zdôraznil predseda vlády SR.

Mala by preto podľa neho existovať nejaká pružnosť pri konsolidácii verejných financií a krajiny by mali mať možnosti si ju nastaviť tak, aby mohli investovať do podpory hospodárskeho rastu. „Toto musí platiť pre všetkých, nie, že si to veľké krajiny vybavia a malé krajiny sa tým budú musieť riadiť. Preto som vo svojom vystúpení na ekonomickom fóre povedal, že pravidlá musia byť aplikovateľné na všetky krajiny Európskej únie, a nielen pre vybrané štáty,“ uzavrel Fico.



Na 23. ekonomickom fóre v Krynici sa stretli viacerí predstavitelia politiky a obchodu krajín strednej a východnej Európy, aby prediskutovali aktuálne výzvy a úlohy v oblasti ekonomiky a politiky. Medzi tohtoročnými hosťami boli okrem poľského a slovenského premiéra aj predsedovia vlád Lotyšska a Litvy. Ide o každoročné podujatie charakterizované ako Davos východu, ktorého aktuálny ročník sa uskutočňuje pod mottom Smerom k novej dohode s odkazom na potrebu ekonomickej, sociálnej a politickej transformácie vyplývajúcej z dôsledkov globálnej hospodárskej krízy.