Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 21. december 2024Meniny má Bohdan
< sekcia Slovensko

Premiér: NR SR môže definitívne odmietnuť Istanbulský dohovor

Na snímke premiér SR Peter Pellegrini (SMER-SD) počas 195. schôdze vlády SR 12. februára 2020 v Bratislave. Foto: TASR Martin Baumann

Vláda reaguje na súčasnú situáciu, keď v prípade ukončenia procesu odmietnutia ratifikácie má úrad prezidentky SR Zuzany Čaputovej iný právny výklad, ako je stanovisko vlády.

Bratislava 12. februára (TASR) - Vyjadrenie Národnej rady (NR) SR k Istanbulskému dohovoru na mimoriadnom rokovaní parlamentu dáva možnosť definitívne sa vyrovnať s týmto dokumentom a zavŕšiť proces odmietnutia jeho ratifikácie. Povedal to predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) po stredajšom rokovaní kabinetu.



Vláda na ňom vyjadrila nesúhlas s Dohovorom Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor) a navrhla parlamentu takisto vyjadriť nesúhlas. Odmietnutie súvisí s niektorými ustanoveniami dokumentu, týkajúcimi sa definícii rodiny a rodovej agendy. Vláda reaguje na súčasnú situáciu, keď v prípade ukončenia procesu odmietnutia ratifikácie má úrad prezidentky SR Zuzany Čaputovej iný právny výklad, ako je stanovisko vlády. Keďže zjednotenie stanovísk neprinieslo ani pondelkové (10. 2.) stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov k tejto téme, v záujme ukončenia diskusií o tomto dohovore vláda navrhla NR SR, aby s týmto dohovorom vyslovila nesúhlas.

"Pevne verím, že na základe vyjadrenia parlamentu a definitívneho odmietnutie ratifikácie by pani prezidentka a všetky príslušné inštitúcie mohli informovať Radu Európy, že sa SR nestane zmluvnou stranou dokumentu, ktorý vyvoláva napätie v spoločnosti," zdôraznil Pellegrini. "Ak sa tak nestane, budem sa snažiť o proces späťvzatia, stiahnutia podpisu k ratifikácii," dodal. Zdôraznil, že rôzne právne výklady a špekulácie o procesnej správnosti odmietnutia ratifikácie nemôžu byť obštrukciou naplniť vôľu väčšiny spoločnosti, ktorá si želá, aby Slovensko nebolo súčasťou dohovoru.