Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

Premiér Pellegrini: EÚ musí byť jednotná a držať krok

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini. Foto: TASR - Marko Erd

Podľa Pellegriniho je pre Úniu dôležitý aj pokrok v technológiách.

Bratislava 18. mája (TASR) - Je potrebné zachovať jednotu EÚ a NATO a urobiť z Európy priestor, kde sa myšlienky podporujú nielen vtedy, keď vznikajú, ale aj vtedy, keď sa majú uviesť do života. Povedal to v piatok predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2018 Bratislava Forum.

Podľa Pellegriniho je pre Úniu dôležitý aj pokrok v technológiách. "Ak chce byť EÚ úspešná, nesmie byť pozadu... musíme tvoriť rámce, ktoré budú elastické, aby sme dokázali držať krok." Nesmú sa podľa neho tvoriť legislatívy, ktoré pokrok zdržujú.

Preto je podľa jeho slov potrebné pracovať na oblastiach ako jednotný digitálny trh, posilnenie bankovej únie, upevňovanie schengenského systému, a to najmä v oblasti ochrany vonkajších hraníc.



V diskusii s predsedom českej vlády v demisii Andrejom Babišom sa zhodli na tom, že "jednota a súdržnosť členských štátov EÚ sú kľúčové". S tým súhlasil aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ktorý zdôraznil, že je to dôležité v otázkach zahraničnej politiky, technológií i ekonomiky.

Vízia opustenia západného spoločenstva a hľadanie neutrality vzťahov medzi Západom a Východom podľa Pellegriniho nie je pozitívna, pretože "členstvo v EÚ i v NATO Slovensku prináša ekonomické a politické stimuly, stimuly pre rozvoj".

Babiš otvoril aj tému Vyšehradskej skupiny (V4). "Krajiny V4 majú obrovský záujem byť aktívnymi členmi v EÚ, preto však potrebujeme byť vnímaní," zdôraznil český premiér.

Podľa šéfov vlád ČR a SR je mimoriadne dôležitá jednota a rovnosť medzi členskými štátmi EÚ. "Záujmy občanov zvnútra musia prevážiť nad záujmami tých z vonka," vyhlásil v tejto súvislosti Pellegrini.

Hovorilo sa aj o európskom viacročnom finančnom rámci. Podľa Babiša by rozpočet nemal byť nadiktovaný z Bruselu, rozhodujúce slovo by mali mať členské štáty, nie EK. Pellegrini zopakoval, že SR je ochotná do rozpočtu po odchode Británie prispievať viac. Je však podľa neho potrebné dospieť k dohode napríklad v oblasti kohéznej politiky. Šefčovič na margo eurorozpočtu uviedol, že niekedy Únii trvá "urobiť rozhodnutie príliš dlho" a na tom je potrebné pracovať. Zdôraznil však nové priority, ktoré budú musieť do rozpočtu započítať. Patrí k nim podľa neho napríklad i obrana vonkajších hraníc.

Premiéri hovorili aj o migrácii. Zhodli sa na tom, že je potrebné hľadať riešenia tam, kde migrácia vzniká. Pripomenuli, že s povinnými kvótami nesúhlasia. V tejto súvislosti Pellegrini upozornil, že EÚ je v SR väčšinou vnímaná pozitívne a vyhlásil, že takéto vnímanie by si Únia nemala kaziť niečím, ako sú povinné kvóty.