Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Slovensko

Premiér: Pre samosprávy platí zákaz 14 dní na všetky verejné podujatia

Zasadnutie krízového štábu v Bratislave. 9. 3. 2020 Foto: Úrad vlády SR

Od utorka (10. 3.) budú musieť občania SR vracajúci sa z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu podstúpiť 14-dňovú karanténu vrátane rodinných príslušníkov, ktorí s nimi žijú v jednej domácnosti.

Bratislava 9. marca (TASR) - Počet pacientov nakazených novým koronavírusom na Slovensku stúpol na sedem. Po pondelkovom zasadnutí krízového štábu o tom informoval dosluhujúci premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Potvrdil, že počas zasadnutia štábu pribudli dva nové potvrdené prípady, a to v Martine a Košiciach. Všetkých vyzval, aby nepodliehali panike a zároveň dbali na ochranu svojho zdravia.

Premiér ďalej hovorí, že od utorka (10. 3.) budú musieť občania SR vracajúci sa z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu podstúpiť 14-dňovú karanténu vrátane rodinných príslušníkov, ktorí s nimi žijú v jednej domácnosti. Každý má povinne kontaktovať svojho všeobecného lekára, ktorý mu vypíše práceneschopnosť. Doplnil, že za porušenie karantény v takýchto prípadoch hrozia sankcie, legislatíva podľa jeho slov umožňuje pokuty až do výšky 1650 eur. Dobrovoľnú karanténu by podľa jeho slov mali naďalej zvážiť všetci, ktorí majú klinické príznaky.

"Byť v domácej izolácii znamená zdržať sa sociálnych kontaktov, pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie a akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie," vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Od utorka sa začínajú aj preventívne kontroly na všetkých hraničných priechodoch na Slovensku, uviedol Pellegrini. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) priblížila, že informačná kampaň o novom koronavíruse sa rozšíri aj na hraničné priechody Rajka, Vyšné Nemecké, Kúty, Driemota, Makov. "Budú fungovať od utorka od 6. hodiny ráno do polnoci," povedala ministerka.

Pellegrini tiež uviedol, že pre všetky ústredné orgány štátnej správy, miestnej samosprávy a verejnej správy platí na 14 dní zákaz organizovania akýchkoľvek verejných športových či kultúrnych podujatí. "Zákaz organizovať podujatia je plošný a nerozlišuje, kto je organizátor," poznamenal premiér. Krízový štáb tiež požiadal ministerstvo školstva o príkaz na zrušenie školských podujatí a súťaží, ako aj lyžiarskych zájazdov a škôl v prírode.

Všeobecní lekári budú môcť pre nový koronavírus vypísať tzv. pohybovú práceneschopnosť (PN), potvrdenia bude ošetrujúci lekár priamo zasielať do Sociálnej poisťovne, aby sa obmedzil pohyb ľudí, hovorí Pellegrini.



Saková poznamenala, že pre vyťaženosť posilnili aj infolinky, ktoré zodpovedajú občanom o novom víruse. Kontroly letísk ostávajú naďalej v platnosti. Všetci ambulantní lekári podľa Sakovej budú telefonicky informovať o príznakoch choroby. Postupne sa budú všetky ambulancie vybavovať rúškami. "Štátny úrad na kontrolu liečiv tieto rúška certifikuje v čo najkratšej dobe," podotkla Saková. Pellegrini doplnil, že chcú ambulancie vybaviť bezplatnými rúškami pre návštevníkov, aby ich mali pacienti na sebe už v čakárni.

"Chceme urobiť čo najviac opatrení, aby sme spomalili šírenie tohto vírusu, nepristupujeme k celoplošnému zatváraniu škôl, pretože stále evidujeme zatiaľ len prípady zavlečeného vírusu a ochorenia z konkrétnych ohnísk nákazy zo zahraničia. Zatiaľ nemôžeme konštatovať na Slovensku masívny komunitný prenos, to znamená, že by sa to šírilo medzi obyvateľmi bez počiatočnej príčiny nejakej zahraničnej cestovateľskej anamnézy," zhrnul Pellegrini.

Vyzval preto primátorov a starostov, aby nepodliehali panike a akceptovali opatrenie 14-dňovej karantény pre tých, ktorí sa vracajú z postihnutých oblastí. Upozornil, že masívne zatváranie škôl a škôlok spôsobuje problém slovenským výrobcom a firmám, keďže sa rodičia musia doma starať o deti. Potrebnú ochranu pred šírením vírusu má podľa neho v súčasnosti zabezpečiť spomínaná karanténa.

Na Slovensku sa doteraz potvrdilo sedem pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, negatívnych bolo 541 vzoriek. "Miestne príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva majú ohniská nákazy podchytené. Zisťujú epidemiologickú anamnézu, dohľadávajú kontakty a zabezpečujú všetky potrebné protiepidemické opatrenia s dôrazom na elimináciu rizika šírenia ochorenia COVID-19. Šírenie ochorenia aktuálne nemá epidemický charakter. Hygienici sú v pohotovosti, dôsledne monitorujú epidemiologickú situáciu. Uskutočňujeme všetky potrebné kroky k tomu, aby k uvedenej situácii nedošlo," zhrnul Mikas.