Pri predstavovaní programu svojho kabinetu Ódor skonštatoval, že Slovensko sa nachádza na križovatke a nie je pripravené na moderné výzvy 21. storočia.
Autor TASR
,aktualizované Bratislava 13. júna (TASR) - Premiér Ľudovít Ódor predstavil poslancom Národnej rady (NR) SR programové vyhlásenie vlády (PVV). V pléne parlamentu vyzdvihol základné ciele programu a priority vlády. Požiadal poslancov o vyslovenie dôvery jeho kabinetu odborníkov.
"Som presvedčený, že tento program vie to preklenovacie obdobie medzi dvoma vládami zaplniť zmysluplne a vie to zaplniť aj kvalitnou a odbornou diskusiou, kvalitnými rozhodnutiami. Samozrejme, dôležité bude aj to, do akej miery vieme dialóg nastaviť do budúcnosti v prospech Slovenska," uviedol premiér.
Pri predstavovaní programu svojho kabinetu Ódor skonštatoval, že Slovensko sa nachádza na križovatke a nie je pripravené na moderné výzvy 21. storočia. "Je v záujme nás všetkých urobiť maximum pre modernizáciu krajiny a byť pripravený včas a schopne reagovať na výzvy, ktoré nás neminú," uviedol.
Deklaroval tiež, že jeho vláda má ambíciu priniesť pokoj aj kultivovanú politickú diskusiu. Vyzdvihol základné ciele vládneho programu, krátkodobé i niektoré výzvy dobudúcna. Aktuálne podľa jeho slov treba zabezpečiť riadny chod štátu, prípravu a implementáciu opatrení na pomoc obyvateľom s infláciou, ale aj riešiť štátne financie. "Vieme, že nemáme mandát ani čas reformy v celej šírke uskutočniť. To, čo môžeme urobiť, je upozorniť na tieto veci a pripraviť konkrétne kroky pre ďalšiu vládu," doplnil.
Kabinet odborníkov vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová 15. mája. Podľa Ústavy SR musí každá nová vláda prísť do 30 dní od menovania do NR SR, predložiť svoj program a požiadať o dôveru. Vláda svoj program prijala v pondelok (12. 6.).
Premiér Ľudovít Ódor môže rátať so všetkými hlasmi poslancov Národnej rady (NR) SR za SaS na podporu programového vyhlásenia vlády (PVV), ako aj s podporou vyslovenia dôvery vláde. Na utorkovej tlačovej konferencii to zopakoval šéf SaS Richard Sulík. S väčšinou obsahu PVV SaS súhlasí, no Sulík predstavil niekoľko výhrad.
SaS podporuje, že vláda chce pre nasledujúcu vládu pripraviť a predrokovať novelu zákona o rozpočtovej zodpovednosti. "Ale žiadame zapracovanie aj daňovej brzdy ako ďalšieho piliera zodpovedného riadenia verejných financií," dodal Sulík.
Pre zlepšenie podmienok na podnikanie vie podľa neho urobiť viac aj vláda s niekoľkomesačným mandátom. "Napríklad posunúť do legislatívneho procesu naše Kilečko 3 s viac ako 300 opatreniami na zníženie administratívnej záťaže," skonštatoval.
V sociálnej oblasti SaS pozitívne hodnotí najmä záväzok vlády rozšíriť a skvalitniť služby ranej starostlivosti pre deti pochádzajúce zo sociálne znevýhodneného prostredia a záväzok prehodnotiť účelnosť nastavených programov a reforiem v rámci plánu obnovy.
Navrhované strednodobé opatrenia v oblasti zdravotníctva sú podľa SaS všeobecné a nekonkrétne. "Navyše nie je celkom zrozumiteľné, prečo sa kladie dôraz na medzinárodnú spoluprácu, vedu a výskum, ktoré sú síce dôležité, no v najbližších rokoch naše zdravotníctvo bude čeliť iným problémom, najmä personálnym a nedostatku liekov," priblížil Sulík.
SaS oceňuje pokračovanie pevného postoja k pomoci Ukrajine. Chýba jej však dôraz na úsporné opatrenia v prevádzke rezortu obrany a ozbrojených síl.
Programové vyhlásenie vlády (PVV) Ľudovíta Ódora obsahuje málo konkrétností a veľa vaty. Vyhlásil to expremiér a líder hnutia OĽANO a priatelia Igor Matovič v pléne Národnej rady (NR) SR počas diskusie k vládnemu programu. Podotkol, že vláda je najvyšší výkonný, a nie len analytický orgán.
"Akoby vláda stále nepochopila, že je najvyšší výkonný orgán štátu, a nie analytický," uviedol v súvislosti s vládnym programom Matovič. Obsahuje podľa neho veľa výhovoriek o tom, ako má kabinet málo času a ako bude posudzovať niektoré problémy a navrhne riešenia. Obáva sa preto aj čerpania eurofondov. Podotkol, že keď odborník príde do vlády, očakáva od neho, že bude zorientovaný v problémoch jednotlivých rezortov, nebude tápať a od prvého dňa "buchne klinec po hlavičke".
Líder obyčajných ľudí je sklamaný aj z toho, že sa do PVV nedostali požiadavky jeho hnutia. Negatívne vníma i to, že poslanci nedostali návrh vládneho programu skôr, než ho zverejnili. Bez ohľadu na to, že poslanci z klubu obyčajných ľudí vláde dôveru nevyslovia, prípadné dobré návrhy kabinetu podľa slov Matoviča vedia podporiť.
Zároveň sa ohradil voči vyjadreniam vlády, že verejné financie na Slovensku sú historicky v najhoršom stave. Poukázal pritom na dáta medzinárodných ratingových agentúr. Matovič tiež odmieta, že by vlády v rokoch 2020 až 2022 hospodárili zle a spôsobili rozvrat verejných financií.
"To, že sme analytici, nepovažujem za našu nevýhodu," reagoval premiér Ódor s tým, že to vidí opačne a že sa držia faktov. Odmieta, že by kabinet prvých 30 dní po svojom menovaní nepracoval. Poukázal napríklad na kroky svojej vlády pri prehodnocovaní projektov týkajúcich sa plánu obnovy.
Čo sa týka verejných financií, Ódor sa odvoláva napríklad na Európsku komisiu, podľa ktorej budeme mať tento rok najvyšší deficit v rámci Únie. "Nehovorím, že je to výsledok jednej vlády. To je výsledok toho, čo sme tu mali za ostatných 20 rokov," poznamenal. Na margo podmienok obyčajných ľudí smerom k vláde a jej podpore podotkol, že ak dá niekto nesplniteľné požiadavky v rozpore s DNA vlády, nie je možné s nimi súhlasiť.
Poslanci Sme rodina sa zdržia pri hlasovaní o programovom vyhlásení vlády (PVV) premiéra Ľudovíta Ódora. Dôvodom je, že v návrhu predloženom do Národnej rady (NR) SR nevidia konkrétne opatrenia na pomoc ľuďom s vysokými cenami. V rámci rozpravy k návrhu to uviedol poslanec a podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak.
Upozornil, že v rámci PVV našiel len dve nie úplne konkrétne zmienky o inflácii. "Našiel som jedinú vec, ktorá sa týka pomoci domácnostiam s vysokými cenami energií, a to váš záväzok, že to vláda prehodnotí a chce inak prerozdeliť ťarchu vysokých cien energií medzi firmy, domácností a štát. A to je problém," zdôraznil bývalý minister práce.
V tomto a asi ani v budúcom roku nebude podľa neho väčšina slovenských domácností schopná znášať náklady, ktoré sú spojené s rastom cien energií. "Prehodnotenie znamená, že chcete túto pomoc skrátiť. Toto nie je pre nás prijateľná cesta, určite nie v tomto roku. Toto podporiť nemôžeme," vyhlásil Krajniak.
Na druhej strane, Sme rodina podľa neho nebude pristupovať k vláde podľa princípu čím horšie, tým lepšie. "Akýkoľvek vecný návrh, o ktorom budeme presvedčení, že môže pomôcť ľuďom podporíme a aj povieme prečo. Rovnako ak budeme niečo považovať za zlý návrh, tak to nepodporíme a vecne povieme prečo," priblížil. Dodal, že jednotliví ministri s poslaneckým klubom komunikujú.
Ocenil, že ministerke práce sa podarilo presadiť do programu zámer podpory poskytovateľov sociálnych služieb mimoriadnym zvýšením finančného príspevku, či podporu úpravy dávky v hmotnej núdzi, životného bývania a príspevku na bývanie.
Ódor v reakcii upozornil, že vláda v tejto chvíli nevie povedať, ako vyzerá rozpočet na tento rok. Ešte na aktuálnej schôdzi NR SR môžu byť schválené opatrenia za 2,2 miliardy eur. "Preto nie je možné v tejto fáze povedať presne, akou sumou môžeme podporiť najzraniteľnejšie skupiny. Veľmi ťažko sa robí PVV s konkrétnymi parametrami, keď stojíte na vode a neviete, odkiaľ štartujete," dodal premiér.
Smer-SD žiadal, aby programové vyhlásenie vlády (PVV) obsahovalo aj zhodnotenie aktuálneho stavu krajiny, to sa však nestalo. Úradnícka vláda dáva priestor bývalej vládnej koalícii sa spamätať a tiež novým stranám pripraviť sa na voľby. Skonštatoval to šéf Smeru-SD Robert Fico počas diskusie k PVV. Zopakoval, že jeho poslanci program vlády nepodporia. Premiér Ľudovít Ódor reagoval, že pokiaľ by robili inventúru, týkala by sa viacerých predchádzajúcich vlád.
Fico kritizuje, že vláda odborníkov do svojho programu nezapracovala aj časť o inventúre stavu, v ktorom sa nachádza Slovensko po predošlej vláde. PVV tiež podľa neho nereaguje na prudké zdražovanie, pokles reálnych miezd ani na situáciu s hypotekárnymi úvermi.
Nemilo ho prekvapili aj priority týkajúce sa ministerstva obrany. Obsahuje podľa neho snahu o zaobstaranie systému protivzdušnej obrany. Vláda má podľa Fica vysvetliť verejnosti, že sme stratili samostatnosť, keďže okolité krajiny chránia náš vzdušný priestor. Nezaradený poslanec Tomáš Valášek mu pripomenul, že 19 krajín má tiež zabezpečenú ochranu vzdušného priestoru pomocou spojencov, pretože nevlastnia vlastné vzdušné sily, prípadne nie v takej sile, aby to vedeli urobiť sami. Dodal, že stíhačky F-16 prídu onedlho na Slovensko.
Ódor pripomenul, že jeho vláda je tu, pretože sa parlament nevedel zhodnúť na ďalšom postupe. Inventúru stavu Slovenska by podľa jeho slov mohli urobiť, no asi by to "nevoňalo" tým, ktorí to žiadajú. Pýtal sa, kto je zodpovedný za súčasný stav, za udržateľnosť verejných financií, za nízke dôchodky. Myslí si, že niekoľko vládnych garnitúr, no nechce robiť policajta v tom, ktorá vláda nesie akú zodpovednosť. "Sľubujeme pomenovať veci, aké sú. Neplánujeme hádzať pred voľbami špinu na predchádzajúce vlády. Treba sa kultivovane rozprávať o smerovaní Slovenska," dodal.
Za krátkodobú prioritu si podľa premiéra dala vláda pomoc najzraniteľnejším, teda zapĺňať diery, ktoré vznikli tým, že inflačná pomoc bola v niekoľkých vlnách. Pýta sa, prečo by mala jeho vláda prijímať opatrenia proti inflácii v skrátenom konaní, keď inflácia sa nezačala teraz. Pýta sa, čo robili predstavitelia vlády predtým. "Nie je pravda, že nepomáhame, akurát nevieme pomáhať veľkou lopatou, lebo nie sú na to prostriedky," uzavrel.
V Národnej rade (NR) SR sa v utorok popoludní začala diskusia k programovému vyhláseniu vlády (PVV). Zatiaľ sa do nej prihlásilo 12 rečníkov písomne, z toho štyria sú za poslanecký klub. Vládny program v úvode predstavil premiér Ľudovít Ódor a požiadal poslancov o dôveru.
Podľa rokovacieho poriadku písomne prihlásený člen snemovne môže rečniť maximálne 20 minút, ak je prihlásený za klub, tak pol hodiny. Zákonodarcovia môžu na jednotlivých rečníkov reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty. Po vystúpeniach písomne prihlásených poslancov bude množné sa prihlásiť do diskusie ešte ústne.
Plénum by malo v utorok rokovať o vládnom programe do 19.00 h. O vyslovení dôvery vláde by mal parlament rozhodnúť po prerokovaní jej programu. Podmienkou na získanie dôvery od NR SR je, aby kabinet podporilo aspoň 76 členov snemovne.
Diskusia k PVV trvala aj v minulosti viac dní. Napríklad pri schvaľovaní programu kabinetu Igora Matoviča (OĽANO) trvala okolo piatich dní a zapojilo sa do nej okolo 70 rečníkov. Po rekonštrukcii vlády v roku 2018, keď Roberta Fica na premiérskom poste vystriedal Peter Pellegrini, sa do diskusie prihlásilo písomne 39 rečníkov z radov vtedajšej opozície. V roku 2016, keď o dôveru NR SR žiadal Ficov kabinet, zasadala snemovňa šesť dní.
"Som presvedčený, že tento program vie to preklenovacie obdobie medzi dvoma vládami zaplniť zmysluplne a vie to zaplniť aj kvalitnou a odbornou diskusiou, kvalitnými rozhodnutiami. Samozrejme, dôležité bude aj to, do akej miery vieme dialóg nastaviť do budúcnosti v prospech Slovenska," uviedol premiér.
Pri predstavovaní programu svojho kabinetu Ódor skonštatoval, že Slovensko sa nachádza na križovatke a nie je pripravené na moderné výzvy 21. storočia. "Je v záujme nás všetkých urobiť maximum pre modernizáciu krajiny a byť pripravený včas a schopne reagovať na výzvy, ktoré nás neminú," uviedol.
Deklaroval tiež, že jeho vláda má ambíciu priniesť pokoj aj kultivovanú politickú diskusiu. Vyzdvihol základné ciele vládneho programu, krátkodobé i niektoré výzvy dobudúcna. Aktuálne podľa jeho slov treba zabezpečiť riadny chod štátu, prípravu a implementáciu opatrení na pomoc obyvateľom s infláciou, ale aj riešiť štátne financie. "Vieme, že nemáme mandát ani čas reformy v celej šírke uskutočniť. To, čo môžeme urobiť, je upozorniť na tieto veci a pripraviť konkrétne kroky pre ďalšiu vládu," doplnil.
Kabinet odborníkov vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová 15. mája. Podľa Ústavy SR musí každá nová vláda prísť do 30 dní od menovania do NR SR, predložiť svoj program a požiadať o dôveru. Vláda svoj program prijala v pondelok (12. 6.).
Sulík: Ódor môže rátať so všetkými hlasmi poslancov SaS na podporu programového vyhlásenia vlády
Premiér Ľudovít Ódor môže rátať so všetkými hlasmi poslancov Národnej rady (NR) SR za SaS na podporu programového vyhlásenia vlády (PVV), ako aj s podporou vyslovenia dôvery vláde. Na utorkovej tlačovej konferencii to zopakoval šéf SaS Richard Sulík. S väčšinou obsahu PVV SaS súhlasí, no Sulík predstavil niekoľko výhrad.
SaS podporuje, že vláda chce pre nasledujúcu vládu pripraviť a predrokovať novelu zákona o rozpočtovej zodpovednosti. "Ale žiadame zapracovanie aj daňovej brzdy ako ďalšieho piliera zodpovedného riadenia verejných financií," dodal Sulík.
Pre zlepšenie podmienok na podnikanie vie podľa neho urobiť viac aj vláda s niekoľkomesačným mandátom. "Napríklad posunúť do legislatívneho procesu naše Kilečko 3 s viac ako 300 opatreniami na zníženie administratívnej záťaže," skonštatoval.
V sociálnej oblasti SaS pozitívne hodnotí najmä záväzok vlády rozšíriť a skvalitniť služby ranej starostlivosti pre deti pochádzajúce zo sociálne znevýhodneného prostredia a záväzok prehodnotiť účelnosť nastavených programov a reforiem v rámci plánu obnovy.
Navrhované strednodobé opatrenia v oblasti zdravotníctva sú podľa SaS všeobecné a nekonkrétne. "Navyše nie je celkom zrozumiteľné, prečo sa kladie dôraz na medzinárodnú spoluprácu, vedu a výskum, ktoré sú síce dôležité, no v najbližších rokoch naše zdravotníctvo bude čeliť iným problémom, najmä personálnym a nedostatku liekov," priblížil Sulík.
SaS oceňuje pokračovanie pevného postoja k pomoci Ukrajine. Chýba jej však dôraz na úsporné opatrenia v prevádzke rezortu obrany a ozbrojených síl.
Matovič: Programové vyhlásenie vlády má málo konkrétnosti a veľa vaty, vláda nie je analytický orgán
Programové vyhlásenie vlády (PVV) Ľudovíta Ódora obsahuje málo konkrétností a veľa vaty. Vyhlásil to expremiér a líder hnutia OĽANO a priatelia Igor Matovič v pléne Národnej rady (NR) SR počas diskusie k vládnemu programu. Podotkol, že vláda je najvyšší výkonný, a nie len analytický orgán.
"Akoby vláda stále nepochopila, že je najvyšší výkonný orgán štátu, a nie analytický," uviedol v súvislosti s vládnym programom Matovič. Obsahuje podľa neho veľa výhovoriek o tom, ako má kabinet málo času a ako bude posudzovať niektoré problémy a navrhne riešenia. Obáva sa preto aj čerpania eurofondov. Podotkol, že keď odborník príde do vlády, očakáva od neho, že bude zorientovaný v problémoch jednotlivých rezortov, nebude tápať a od prvého dňa "buchne klinec po hlavičke".
Líder obyčajných ľudí je sklamaný aj z toho, že sa do PVV nedostali požiadavky jeho hnutia. Negatívne vníma i to, že poslanci nedostali návrh vládneho programu skôr, než ho zverejnili. Bez ohľadu na to, že poslanci z klubu obyčajných ľudí vláde dôveru nevyslovia, prípadné dobré návrhy kabinetu podľa slov Matoviča vedia podporiť.
Zároveň sa ohradil voči vyjadreniam vlády, že verejné financie na Slovensku sú historicky v najhoršom stave. Poukázal pritom na dáta medzinárodných ratingových agentúr. Matovič tiež odmieta, že by vlády v rokoch 2020 až 2022 hospodárili zle a spôsobili rozvrat verejných financií.
"To, že sme analytici, nepovažujem za našu nevýhodu," reagoval premiér Ódor s tým, že to vidí opačne a že sa držia faktov. Odmieta, že by kabinet prvých 30 dní po svojom menovaní nepracoval. Poukázal napríklad na kroky svojej vlády pri prehodnocovaní projektov týkajúcich sa plánu obnovy.
Čo sa týka verejných financií, Ódor sa odvoláva napríklad na Európsku komisiu, podľa ktorej budeme mať tento rok najvyšší deficit v rámci Únie. "Nehovorím, že je to výsledok jednej vlády. To je výsledok toho, čo sme tu mali za ostatných 20 rokov," poznamenal. Na margo podmienok obyčajných ľudí smerom k vláde a jej podpore podotkol, že ak dá niekto nesplniteľné požiadavky v rozpore s DNA vlády, nie je možné s nimi súhlasiť.
Sme rodina chýba v programovom vyhlásení vlády konkrétna pomoc s infláciou, pri hlasovaní sa zdrží
Poslanci Sme rodina sa zdržia pri hlasovaní o programovom vyhlásení vlády (PVV) premiéra Ľudovíta Ódora. Dôvodom je, že v návrhu predloženom do Národnej rady (NR) SR nevidia konkrétne opatrenia na pomoc ľuďom s vysokými cenami. V rámci rozpravy k návrhu to uviedol poslanec a podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak.
Upozornil, že v rámci PVV našiel len dve nie úplne konkrétne zmienky o inflácii. "Našiel som jedinú vec, ktorá sa týka pomoci domácnostiam s vysokými cenami energií, a to váš záväzok, že to vláda prehodnotí a chce inak prerozdeliť ťarchu vysokých cien energií medzi firmy, domácností a štát. A to je problém," zdôraznil bývalý minister práce.
V tomto a asi ani v budúcom roku nebude podľa neho väčšina slovenských domácností schopná znášať náklady, ktoré sú spojené s rastom cien energií. "Prehodnotenie znamená, že chcete túto pomoc skrátiť. Toto nie je pre nás prijateľná cesta, určite nie v tomto roku. Toto podporiť nemôžeme," vyhlásil Krajniak.
Na druhej strane, Sme rodina podľa neho nebude pristupovať k vláde podľa princípu čím horšie, tým lepšie. "Akýkoľvek vecný návrh, o ktorom budeme presvedčení, že môže pomôcť ľuďom podporíme a aj povieme prečo. Rovnako ak budeme niečo považovať za zlý návrh, tak to nepodporíme a vecne povieme prečo," priblížil. Dodal, že jednotliví ministri s poslaneckým klubom komunikujú.
Ocenil, že ministerke práce sa podarilo presadiť do programu zámer podpory poskytovateľov sociálnych služieb mimoriadnym zvýšením finančného príspevku, či podporu úpravy dávky v hmotnej núdzi, životného bývania a príspevku na bývanie.
Ódor v reakcii upozornil, že vláda v tejto chvíli nevie povedať, ako vyzerá rozpočet na tento rok. Ešte na aktuálnej schôdzi NR SR môžu byť schválené opatrenia za 2,2 miliardy eur. "Preto nie je možné v tejto fáze povedať presne, akou sumou môžeme podporiť najzraniteľnejšie skupiny. Veľmi ťažko sa robí PVV s konkrétnymi parametrami, keď stojíte na vode a neviete, odkiaľ štartujete," dodal premiér.
Fico kritizuje, že programové vyhlásenie vlády neobsahuje zhodnotenie aktuálneho stavu v SR
Smer-SD žiadal, aby programové vyhlásenie vlády (PVV) obsahovalo aj zhodnotenie aktuálneho stavu krajiny, to sa však nestalo. Úradnícka vláda dáva priestor bývalej vládnej koalícii sa spamätať a tiež novým stranám pripraviť sa na voľby. Skonštatoval to šéf Smeru-SD Robert Fico počas diskusie k PVV. Zopakoval, že jeho poslanci program vlády nepodporia. Premiér Ľudovít Ódor reagoval, že pokiaľ by robili inventúru, týkala by sa viacerých predchádzajúcich vlád.
Fico kritizuje, že vláda odborníkov do svojho programu nezapracovala aj časť o inventúre stavu, v ktorom sa nachádza Slovensko po predošlej vláde. PVV tiež podľa neho nereaguje na prudké zdražovanie, pokles reálnych miezd ani na situáciu s hypotekárnymi úvermi.
Nemilo ho prekvapili aj priority týkajúce sa ministerstva obrany. Obsahuje podľa neho snahu o zaobstaranie systému protivzdušnej obrany. Vláda má podľa Fica vysvetliť verejnosti, že sme stratili samostatnosť, keďže okolité krajiny chránia náš vzdušný priestor. Nezaradený poslanec Tomáš Valášek mu pripomenul, že 19 krajín má tiež zabezpečenú ochranu vzdušného priestoru pomocou spojencov, pretože nevlastnia vlastné vzdušné sily, prípadne nie v takej sile, aby to vedeli urobiť sami. Dodal, že stíhačky F-16 prídu onedlho na Slovensko.
Ódor pripomenul, že jeho vláda je tu, pretože sa parlament nevedel zhodnúť na ďalšom postupe. Inventúru stavu Slovenska by podľa jeho slov mohli urobiť, no asi by to "nevoňalo" tým, ktorí to žiadajú. Pýtal sa, kto je zodpovedný za súčasný stav, za udržateľnosť verejných financií, za nízke dôchodky. Myslí si, že niekoľko vládnych garnitúr, no nechce robiť policajta v tom, ktorá vláda nesie akú zodpovednosť. "Sľubujeme pomenovať veci, aké sú. Neplánujeme hádzať pred voľbami špinu na predchádzajúce vlády. Treba sa kultivovane rozprávať o smerovaní Slovenska," dodal.
Za krátkodobú prioritu si podľa premiéra dala vláda pomoc najzraniteľnejším, teda zapĺňať diery, ktoré vznikli tým, že inflačná pomoc bola v niekoľkých vlnách. Pýta sa, prečo by mala jeho vláda prijímať opatrenia proti inflácii v skrátenom konaní, keď inflácia sa nezačala teraz. Pýta sa, čo robili predstavitelia vlády predtým. "Nie je pravda, že nepomáhame, akurát nevieme pomáhať veľkou lopatou, lebo nie sú na to prostriedky," uzavrel.
Začala sa diskusia k programovému vyhláseniu vlády, 12 rečníkov sa prihlásilo písomne
V Národnej rade (NR) SR sa v utorok popoludní začala diskusia k programovému vyhláseniu vlády (PVV). Zatiaľ sa do nej prihlásilo 12 rečníkov písomne, z toho štyria sú za poslanecký klub. Vládny program v úvode predstavil premiér Ľudovít Ódor a požiadal poslancov o dôveru.
Podľa rokovacieho poriadku písomne prihlásený člen snemovne môže rečniť maximálne 20 minút, ak je prihlásený za klub, tak pol hodiny. Zákonodarcovia môžu na jednotlivých rečníkov reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty. Po vystúpeniach písomne prihlásených poslancov bude množné sa prihlásiť do diskusie ešte ústne.
Plénum by malo v utorok rokovať o vládnom programe do 19.00 h. O vyslovení dôvery vláde by mal parlament rozhodnúť po prerokovaní jej programu. Podmienkou na získanie dôvery od NR SR je, aby kabinet podporilo aspoň 76 členov snemovne.
Diskusia k PVV trvala aj v minulosti viac dní. Napríklad pri schvaľovaní programu kabinetu Igora Matoviča (OĽANO) trvala okolo piatich dní a zapojilo sa do nej okolo 70 rečníkov. Po rekonštrukcii vlády v roku 2018, keď Roberta Fica na premiérskom poste vystriedal Peter Pellegrini, sa do diskusie prihlásilo písomne 39 rečníkov z radov vtedajšej opozície. V roku 2016, keď o dôveru NR SR žiadal Ficov kabinet, zasadala snemovňa šesť dní.