Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Slovensko

PREMIÉR: Slovensko bude vždy odmietať odpis gréckeho dlhu

Predseda vlády SR Robert Fico, archívne foto Foto: TASR - Pavel Neubauer

Podľa neho Slovensko môže byť príkladom pre mnohé štáty.

Bratislava 21. júla (TASR) – Slovensko bude vždy odmietať odpis nominálneho dlhu Grécka. Po skončení dnešného rokovania vlády to avizoval premiér Robert Fico.

Pripomenul, že krajiny eurozóny aj Európskej únie sa na poslednom summite v Bruseli zhodli, že odmietajú odpis nominálneho gréckeho dlhu. "Začínajú sa objavovať informácie predovšetkým spojené s účasťou Medzinárodného menového fondu na programe pre Grécko, kde sa otvára otázka, že či by predsa Grécku len nejaká časť dlhu nemala byť odpustená. Slovensko, ak by aj vznikol tlak, bude vždy principiálne odmietať odpis gréckeho dlhu. A to aj za cenu politických ťažkostí, ktoré nám tým môžu byť spôsobené. Budeme odmietať akýkoľvek odpis gréckeho dlhu," zdôraznil premiér.

Podľa neho Slovensko môže byť príkladom pre mnohé štáty. "Bola to naša vláda, ktorá prišla s myšlienkou zákona o dlhovej brzde. Máme mechanizmus, ktorý by som odporúčal každej krajine, ktorá sa nevie zmestiť do kože, pokiaľ ide o dlh," skonštatoval Fico s tým, že dlhová brzda okamžite spúšťa varovné signály, pokiaľ sa dlh začína približovať k hranici k 60 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Dlh Slovenska je však podľa premiéra bezpečne pod touto hranicou. "Náš dlh je na klesajúcej trajektórii. Prijímame ďalšie opatrenia, ktoré zabezpečujú, že slovenský verejný dlh klesá a patrí medzi najnižšie v eurozóne a celej Európskej únii. Urobili sme si poriadok vo verejných financiách. Máme deficit pod 3 % HDP a zdravý bankový sektor," zdôraznil Fico.

Zároveň uviedol, že ak takéto opatrenia mohlo prijať Slovensko, slovenská vláda očakáva, že rovnako zodpovedne sa budú správať aj iné krajiny. "Budeme principiálne odmietať akýkoľvek odpis gréckeho dlhu. Aj keby to mala byť podmienka poskytnutia programu pre Grécko ako také," doplnil Fico.

Vláda taktiež každý deň pozorne monitoruje vývoj v Grécku, čo sa týka jeho záväzkov. "Gréci musia urobiť veľmi náročné domáce úlohy, aby mali nárok na ďalší finančný balík. Hneď ako budeme vidieť, že sa Grécko odkláňa od plnenia záväzkov, ktoré na seba prevzalo, a neplnia si tieto domáce úlohy, Slovensko bude patriť do prvej línie krajín, ktoré budú žiadať odchod Grécka z eurozóny," avizoval premiér.

Skonštatoval tiež, že principiálne postoje voči Grécku má aj Nemecko. "Sú to predovšetkým krajiny, ktoré sú rozpočtovo zodpovedné. Rozpočtovo nezodpovedné krajiny majú ľahší prístup k tejto téme, lebo vedia, že by si mohli v budúcnosti aj oni sami pomôcť," dodal Fico.