Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. február 2025Meniny má Pravoslav
< sekcia Slovensko

Premiér vyzdvihol pápežovu ľudskosť, Kollár jeho pokrokové myšlienky

Ilustračná snímka.. Foto: TASR Michal Svítok

Predseda vlády dodal, že Svätému Otcovi odovzdali darčeky aj jeho deti. Dcéry mu vyrobili domáce mydielka v tvare ruže a sovy, syn zas pohľadnicu s krížom.

Bratislava 13. septembra (TASR) - Premiér Eduard Heger (OĽANO) vníma pápeža ako človeka ľudskosti. Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) zas vyzdvihol jeho pokrokové zmýšľanie. Obaja štátni predstavitelia sa so Svätým Otcom stretli v pondelok popoludní počas jeho návštevy v Bratislave. Oboch na stretnutí sprevádzali aj rodinní príslušníci.

"Svätý Otec je človek ľudskosti, ktorý sa zaujíma o každého človeka bez rozdielu. Uvedomuje si, že v dnešnej rýchlej dobe je potrebné sa zastaviť a myslieť aj na tých najslabších, aby sme im vedeli venovať pozornosť a aby sme sa nenechali pohltiť rýchlosťou doby," skonštatoval premiér.

Stretnutie označil za srdečné. Rozprávali sa o deťoch, rodine, no spýtal sa aj na posolstvo, ktoré mu priniesol ako predsedovi vlády. "Pápež vyzdvihol, že na Slovensku aj v politike vidí mladých ľudí, čo hodnotil veľmi pozitívne," uviedol Heger. Okrem toho podľa jeho slov pozitívne vnímal množstvo mladých rodín s deťmi a hovoril o znaku skvelej budúcnosti pre Slovensko. Premiér doplnil, že diskutovali aj o výbere miest, ktoré na Slovensku navštívi. Pápež mal zdôrazniť záujem stretnúť sa v každej krajine aj s ľuďmi v núdzi, pričom podčiarkol potrebu prejaviť ľudskosť a podať im pomocnú ruku.

Predseda vlády dodal, že Svätému Otcovi odovzdali darčeky aj jeho deti. Dcéry mu vyrobili domáce mydielka v tvare ruže a sovy, syn zas pohľadnicu s krížom. Premiér ako gesto srdečnosti a ľudskosti vnímal i to, že pred spoločným fotením si pápež všimol rozviazanú šnúrku na topánkach jeho syna a zaviazal mu ju.

Šéf parlamentu Kollár podľa vlastných slov rovnako zo stretnutia cítil, že pápež má veľmi rád ľudí a nerozlišuje medzi nimi. Napríklad pri deťoch z úplných alebo neúplných rodín. Kollár podčiarkol, že práve deti sú našou budúcnosťou a čo do nich vložíme, to môžeme očakávať.

Pápeža Františka označil za pokrokového. "Za toto som sa mu poďakoval, toto bolo úžasné, že cirkev posúva dopredu, modernizuje ju a má pokrokové myšlienky," uviedol Kollár s tým, že pokrokové myšlienky má Svätý Otec aj pri ochrane životného prostredia.

Šéf parlamentu tiež informoval, že Svätému Otcovi predstavili spoločný projekt s Konferenciou biskupov Slovenska (KBS). Má ísť o postavenie sochy Cyrila a Metoda. Stáť by mala v areáli Bratislavského hradu a mal by to byť dar KBS smerom k občanom pri príležitosti návštevy pápeža Františka.

- Generálny tajomník NATO Mark Rutte vo štvrtok navštívi Slovensko. S prezidentom Petrom Pellegrinim i predsedom vlády Robertom Ficom bude rokovať o téme zvyšovania výdavkov na obranu.

- Slovenský futbalista David Hrnčár skóroval v zápase 26. kola najvyššej belgickej súťaže.

- Počas sobotnej noci a nedeľného (16. 2.) rána môžu teploty v okresoch na Orave, pod Tatrami aj na východe klesnúť až na mínus 15 stupňov Celzia.

- Pri požiari v nemeckom meste Drážďany zahynuli dve osoby a ďalšia utrpela zranenia. Požiar vypukol vo výškovej budove na 11. poschodí.

- Horských záchranárov požiadal o pomoc český turista, ktorý bol spolu s manželkou a päťročným dieťaťom v blízkosti sedla Bublen v Malej Fatre.

- Izraelské bezpilotné lietadlo zasiahlo juh Libanonu. Podľa tamojších médií nedošlo k stratám na životoch.

- Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö triumfoval v šprinte na 10 km na majstrovstvách sveta a osamostatnil sa na čele historického poradia v počte titulov, keď prekonal legendárneho krajana Oleho Einara Björndalena.

- Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) si počas zasadnutia slávnostnej celoslovenskej Rady KDH v Nitre pripomenulo 35. výročie svojho vzniku.

- Pred 115 rokmi sa v Holíči narodil profesor Jozefa Čabelka, expert v oblasti zváračstva, ktorý bol nominovaný na Nobelovu cenu za fyziku.

- Členstvo Ukrajiny v NATO musí zvážiť Aliancia ako celok, uviedol predseda Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Friedrich Merz na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

- V okolí gréckeho ostrova Santorini ležiaceho v južnej časti Egejského mora boli zaznamenané tisíce slabých otrasov, ktoré trvali niekoľko hodín. Informovalo o tom v piatok večer Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC).

- Pomoc záchranárov potreboval vo Vysokých Tatrách 50-ročný poľský turista. Informuje o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- Švajčiarska lyžiarka Camille Rastová získala zlatú medailu v slalome na majstrovstvách sveta.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii na vytvorenie európskej armády.

- Koncepcia pravidelného hodnotenia sudcov by sa mohla zmeniť. Sudcovia by sa teda hodnotili len po výkone prvých piatich rokov vo funkcii a nie každých päť rokov, ako to bolo upravené v doteraz platnej právnej úprave.

- Taliansky tenista Jannik Sinner si odpyká trojmesačný dištanc za doping. Líder svetového rebríčka pripustil, že k vlaňajšiemu pozitívnemu testu na zakázaný steroid clostebol viedli tímové chyby a akceptoval trest.

- Palestínske militantné hnutie Hamas odovzdalo Červenému krížu ďalších troch izraelských rukojemníkov zadržiavaných od 7. októbra 2023 v Pásme Gazy.

- Vo všetkých slovenských vysokých pohoriach platí malé lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce prvému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice.

- Americký atlét Grant Fisher prekonal na mítingu v Bostone halový svetový rekord v behu na 5000 m, keď zaznamenal čas 12:44,09 min.

- Švajčiarsko zvažuje legalizáciu rekreačného užívania marihuany po tom, ako parlamentná komisia navrhla zákon, ktorý by umožňoval regulovaný predaj tejto látky a prístup k nej.