Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Premiéri Vyšehradskej štvorky budú dnes v Prahe hovoriť aj o migrácii

Premiér SR Robert Fico, archívna snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Ďalšou témou, ktorú by rád premiér Robert Fico otvoril, je prípadné vylúčenie Grécka zo Schengenu. Dôvodom je úplná rezignácia Atén na ochranu schengenskej hranice.

Bratislava 3. decembra (TASR) - Aktuálna migračná situácia a boj proti terorizmu budú hlavnými témami rozhovorov premiérov Vyšehradskej štvorky (V4), ktorí sa dnes poobede zídu v Prahe.

Český predseda vlády Bohuslav Sobotka, slovenský Robert Fico, maďarský Viktor Orbán a nová šéfka poľskej exekutívy Beata Szydlová budú tiež diskutovať o decembrovom summite Európskej únie. V4 má záujem dostať do programu summitu problematiku Energetickej únie. List v takomto znení už adresovala predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi. Zoskupenie žiada plné rešpektovanie pravidiel Energetickej únie a tým odmietnutie plánovaného rozšírenia plynovodu Nord Stream.

Ďalšou témou, ktorú by rád Fico otvoril, je prípadné vylúčenie Grécka zo Schengenu. Dôvodom je úplná rezignácia Atén na ochranu schengenskej hranice. "By som sa vôbec nečudoval, keby prišlo k definitívnemu rozhodnutiu o tejto téme," poznamenal po skončení nedeľňajšieho (29.11.) summitu EÚ-Turecko v Bruseli.

Zasadnutie premiérov je rozšírené o stretnutie s juhokórejskou prezidentkou Pak Kun-hje. Formálny podnet na politický dialóg vo formáte V4 plus Kórejská republika prišiel počas predchádzajúceho predsedníctva Slovenska vo vyšehradskom zoskupení. SR zorganizovala vlani v júli v Bratislave prvé oficiálne stretnutie na úrovni ministrov zahraničných vecí krajín na predmetnej úrovni. Výsledkom bol finančný príspevok kórejskej strany vo výške 336.000 eur na podporu siedmich projektov Medzinárodného vyšehradského fondu so zameraním na západný Balkán.

Fico chce s juhokórejskou predstaviteľkou prebrať aktuálne otázky vzájomnej kooperácie s dôrazom na obchod, investície a spoluprácu v oblasti výskumu, vývoja a inovácií.

Okrem toho sa plánuje bilaterálne rozprávať s poľskou partnerkou Beatou Szydlovou. Ako avizoval, zaujíma ho názor novej poľskej vlády na povinné kvóty a prípadnú žalobu na radu ministrov vnútra EÚ za spôsob, akým o nich rozhodla. Slovensko takúto žalobu podalo v stredu 2. decembra. Orbán avizoval, že k rovnakému kroku dnes popoludní pristúpi aj Maďarsko.

Vyšehradskému zoskupeniu do 30. júna budúceho roka šéfuje na základe ročného rotačného systému Česká republika.