Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Premiér: Ľudia s dôkazom o testovaní budú môcť žiť relatívne slobodne

Na archívnej snímke predseda vlády SR Igor Matovič. Foto: TASR – Martin Baumann

V uznesení je časovo vymedzené, kedy si možno dať urobiť PCR test v súkromnom laboratóriu tak, aby jeho výsledky platili pri výnimkách.

Bratislava 28. októbra (TASR) – Ľudia, ktorí sa zúčastnia na víkendovom celoplošnom testovaní a budú mať certifikát o negatívnom výsledku, prípadne výsledok PCR testu, budú môcť od pondelka žiť relatívne slobodne. Na stredajšej tlačovej konferencii po rokovaní vlády to uviedol premiér Igor Matovič. Vláda prijala nové pravidlá pri obmedzení pohybu. Platiť majú od pondelka do nedele 8. novembra.

„Ľudia, ktorí sa zúčastnia teraz na celoplošnom pretestovaní a budú mať certifikát o absolvovaní tohto testu alebo alternatívne potvrdenie o absolvovaní PCR testu, od pondelka budú môcť žiť relatívne slobodne. Budeme môcť ísť do obchodu či obuvi, potravín. Na rozdiel od tých ľudí, ktorí sa rozhodnú na test nejsť. Tým bude umožnené to, čo bolo doteraz umožnené, čiže viac-menej počas zákazu vychádzania," vysvetlil Matovič nové opatrenia s tým, že pre ľudí s potvrdením o teste sa život vracia do stavu, ktorý platil napríklad minulý piatok.

Pre ľudí, ktorí nebudú mať potvrdenie o teste, budú podľa premiéra platiť výnimky, ako napríklad cesta na pohreb, uzavretie manželstva, krst či starostlivosť o blízku osobu. Urobili tak podľa jeho slov preto, aby nekomplikovali život zodpovedným ľuďom a naplnili aj základné ľudské práva tých, ktorí sa rozhodnú na test nejsť a ostať v domácej karanténe. Dodal, že aj tí majú právo ísť si nakúpiť potraviny, drogériu či lieky. Tento stav bude podľa neho platiť do nedele 8. novembra.

V uznesení tiež časovo vymedzili, kedy si možno dať urobiť PCR test v súkromnom laboratóriu tak, aby jeho výsledky platili pri výnimkách. Matovič dodal, že všetky certifikované testy PCR vykonané od štvrtka rána do nedele budú ekvivalentné s tzv. štátnym antigénovým testom.

Prijaté pravidlá budú podľa Matoviča platiť aj pri vstupe do budovy Národnej rady SR, Úradu vlády SR, prezidentského paláca či na jednotlivé ministerstvá. Stredné školy budú podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) naďalej pokračovať v dištančnom vzdelávaní. Minister upozornil, že človek, ktorý je v karanténe z dôvodu nakazenej osoby žijúcej v spoločnej domácnosti, má mať o tom doklad. Ak ho nemá, odporúča tejto osobe obrátiť sa na regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo svojho lekára, aby potvrdenie vystavil.

„Keď im skončí karanténa v strede týždňa, zvyšok týždňa sa už nemusia dať otestovať, sú čistí od vírusu. Stačí im potvrdenie, že absolvovali karanténu," vysvetlil.

Krajčí zároveň pripomenul, že počas testovania môžu robiť výtery študenti piateho a šiesteho ročníka lekárskych fakúlt, ako aj študenti od druhého ročníka ošetrovateľstva. Študenti urgentnej medicíny môžu od druhého ročníka robiť výtery, avšak musia mať podľa Krajčího v tíme zdravotníka. Minister sa zároveň ospravedlnil ostatným povolaniam s tým, že má pripravený kompletný zákon, ktorý by umožnil aj ostatným zdravotníckym povolaniam realizovať odbery. Zákon sa však nemohol prijať, keďže parlament je paralyzovaný a nezasadá. Musel preto využiť len vyhlášku ministerstva.

V utorok Krajčí podľa svojich slov prikázal reprofilizáciu 20 percent lôžkového fondu vo všetkých nemocniciach, ktoré sú súčasťou hospodárskej mobilizácie Žilinského samosprávneho kraja a Prešovského samosprávneho kraja.

„Ale situácia je rovnako nie dobrá v Prievidzi, okolo Bojníc. Určite sú regióny, kde predpokladáme, že bude nárast ochorení, takže aj tam sa pripravujeme," podotkol.

V prípade, že na testovanie príde viac ľudí, ako je oficiálne obyvateľov s trvalým pobytom, mali by podľa Matoviča stačiť kapacity. Predpokladá, že napríklad v bratislavských Rusovciach prídu ľudia z Rajky, ktorí síce bývajú v Maďarsku, ale sú občania SR. Budú sa preto snažiť zabezpečiť kapacity personálu aj testov. Starosta podľa premiéra môže odporučiť, aby sa prišli testovať len ľudia s trvalým pobytom, no upozornil, že každý má právo byť otestovaný na najbližšom odberovom mieste.

Avizoval tiež, že po plošnom pretestovaní Slovenska sa zrejme zavedú aj kontroly na hraniciach. Aktuálne podľa neho nie je ideálne začať s testovaním na hraniciach, pretože by sa muselo vytvoriť zhruba 300 rozličných tímov, aby sa hranice pokryli. Zdôraznil, že teraz je potrebné čo najviac príslušníkov bezpečnostných zložiek či zdravotníkov využiť pri plošnom testovaní.