Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Slovensko

NAKA ukončila vyšetrovanie v súvislosti s likvidáciou bytovky

Vedenie mesta Prešov zvolalo tlačovú konferenciu na tému ukončenie vyšetrovania NAKA vo veci postupu mesta Prešov pri záchranných prácach po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici, ku ktorému došlo 6. decembra 2019. Na snímke primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová (vpravo) a 1. viceprimátor mesta Prešov Vladimír Feľbaba. Prešov, 20. apríla 2021. Foto: TASR Milan Kapusta

Vyšetrovanie prípadu trvalo takmer rok. Predchádzali mu dve trestné oznámenia, ktoré boli podnetom pre začatie trestného stíhania pre zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Prešov 20. apríla (TASR) - Mesto Prešov pri likvidácii bytového domu na Mukačevskej ulici po výbuchu plynu, ku ktorému došlo v decembri 2019, a pri následnom odvoze sutín neporušilo zákon. Vyplýva to zo záverov uznesenia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Rozhodnutie následne potvrdila aj Krajská prokuratúra (KP) Prešov. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovala primátorka mesta Andrea Turčanová.



"Od začiatku som tvrdila, že sme robili všetko s najlepším úmyslom a nie som si vedomá toho, že by mesto vedome niečo porušilo. Som veľmi rada, že vyšetrovateľ nám dal za pravdu a že naozaj mesto urobilo všetko preto, aby čo najskôr odstránilo mimoriadnu situáciu," uviedla primátorka.

"Zodpovedné orgány konajúce v mene mesta Prešov podľa zadovážených dôkazov postupovali tak, aby vzhľadom na vzniknutú situáciu a vzhľadom na okolnosti celého prípadu demolácie bytového domu postupovali pri spravovaní cudzieho majetku čo najhospodárnejšie a nespôsobili škody na cudzom majetku," citovala z uznesenia vyšetrovateľa NAKA Turčanová.

Vyšetrovanie prípadu trvalo takmer rok. Predchádzali mu dve trestné oznámenia, ktoré boli podnetom pre začatie trestného stíhania pre zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Jedno z nich podal prešovský mestský poslanec Martin Eštočák, podľa ktorého mesto neuprednostnilo výhodnejšiu ponuku na vykonanie týchto prác od konkurenčnej spoločnosti.

"Vyšetrovateľ dospel k záveru, že v danom prípade nedošlo k spáchaniu uvedeného trestného činu, ale môže ísť o správny delikt podľa zákona o verejnom obstarávaní, a preto rozhodol o postúpení veci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Z vykonaného vyšetrovania vyplynulo podozrenie, že Mestský úrad Prešov ako verejný obstarávateľ pri výbere dodávateľov demolačných prác porušil niektoré ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní, ako napríklad opomenutie priameho rokovacieho konania či neuzatvorenie písomnej zmluvy s dodávateľmi prác," uviedol pre TASR uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Podľa jeho slov sa so závermi vyšetrovateľa stotožnil aj prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove, keď 3. marca 2021 zamietol sťažnosť oznamovateľa proti uvedenému rozhodnutiu vyšetrovateľa ako nedôvodnú.

"Rozhodnutie je teda právoplatné a vo veci správneho deliktu bude ďalej konať ÚVO, ktorému už bola celá vec postúpená," skonštatoval Slivka.

Podľa Turčanovej má zákon o verejnom obstarávaní klauzulu, že pri mimoriadnej situácii je možné robiť rokovacie konanie bez zverejnenia, čo aj robili. Opomenuli však podľa nej o tom písomne informovať ÚVO.

"Urobili sme to až dodatočne, keď sme si uvedomili, že túto povinnosť sme zanedbali. Dennodenne sme sedeli na krízových štáboch, hľadali riešenia, aby ľudia nemuseli byť u príbuzných, známych a na internátoch veľmi dlhú dobu, ale aby sme ich vrátili čo najskôr domov. Chyby sa stávajú, nikto nie je neomylný," povedala primátorka.

Výbuch plynu a následný požiar v 12-podlažnej bytovke na prešovskom sídlisku 6. decembra 2019 si vyžiadal osem obetí na životoch.