Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Slovensko

A. KISKA: Ak sa nebude dariť Rómom, nebude sa dariť ani našej krajine

Na snímke prezident SR Andrej Kiska víta zástupcov mimovládnych organizácii, ktoré sa zameriavajú na rómsku problematiku na stretnutí v Bratislave 28. júna 2017. Foto: TASR/Andrej Galica

Prezident SR poukázal na skutočnosť, že na Slovensku je množstvo úspešných projektov a spracovaných akčných plánov, nezavádzajú sa však do praxe.

Bratislava 28. júna (TASR) - Jeden z najvážnejších problémov našej spoločnosti je rómska situácia. Žiaľ, mnohokrát nie sme ochotní si to priznať. Vyhlásil to dnes prezident SR Andrej Kiska, ktorý za okrúhlym stolom diskutoval s mimovládnymi organizáciami o rómskej problematike. Hlava štátu je presvedčená, že ak sa nebude dariť Rómom, nebude sa dariť ani našej krajine.

"Je to jedna z najväčších výziev. Na Slovensku máme už pomaly desať percent občanov rómskej populácie, preto musíme začať o tejto téme otvorene a jasne hovoriť," apeloval prezident. Pripomenul, že v pondelok (26.6.) bol v Krompachoch, kde je viac ako 20 percent Rómov. "Neodchádzal som odtiaľ s dobrým pocitom, odchádzal som smutný. Keď sa nenájdu nástroje na riešenie, budeme mať problém. My majorita potrebujeme robiť tlak na politikov na všetkých úrovniach, aby sme tento problém začali riešiť. Toto je výzva, ktorá pred nami stojí," zdôraznil Kiska.

Prezident poukázal na skutočnosť, že na Slovensku je množstvo úspešných projektov a spracovaných akčných plánov, nezavádzajú sa však do praxe. "Tak, ako si vieme postaviť prioritu pri výstavbe diaľnic či nezamestnanosti, v prípade rómskej problematiky takéto jasné ciele a priority nie sú. Ale ak nebudeme mať riešenia, je to vietor do plachiet extrémizmu," upozornil.



Za okrúhlym stolom sa hovorilo o troch oblastiach. Prvou bola práca. "Sú projekty a podniky, ktoré zamestnávajú viac ako polovicu Rómov," povedal Kiska. Druhou oblasťou bolo vzdelanie. "Musíme sa sústrediť na to, aby deti nielen z rómskych rodín, ale z každej chudobnej rodiny, mali prístup k vzdelaniu, bez ktorého niet práce," podčiarkol prezident. Treťou diskutovanou oblasťou bolo bývanie. "Až v 160 osadách nie je voda. Sme moderná krajina a na druhej strane máme zanedbané a zabudnuté osady," podotkol.

Andrej Kiska uisťuje, že bude naďalej aktívne pokračovať v návštevách regiónov, kde je rómsky problém vypuklý. "Budem vyzdvihovať príklady, ako sa to dá riešiť. Musíme urobiť všetko pre odstránenie prekážok, aby sa z projektov lokálnych mohli stať projekty celospoločenské," dodal.

Výkonný riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Ján Orlovský konštatoval, že sa málo venujeme predškolskej výchove, ktorá je absolútnym základom. "Výskumy ukazujú, že čím skôr sa deťom začnete venovať, tým rýchlejšie sa vám investované peniaze vrátia," poznamenal.



Podľa Orlovského na Slovensku máme všetky politiky na to, aby sa problém darilo riešiť. "Máme šesť akčných plánov, máme stratégiu integrácie Rómov do roku 2020, ale neimplementujeme ju, žiadne ministerstvo sa tejto téme nevenuje aktívne," povedal Orlovský s tým, že za tým vidí nedostatok záujmu.

Na stretnutie s prezidentom prišli aj riaditeľka neziskovej organizácie Rómsky inštitút Klára Orgovánová, rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Vladimír Krčméry, dekan fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre Rastislav Rosinský, Katarína Smatanová z fakulty architektúry STU v Bratislave, riaditeľ organizácie Človek v ohrození Braňo Tichý, koordinátor sociálnej integrácie z organizácie Človek v ohrození Martin Vavrinčík, programový riaditeľ nadácie Milana Šimečku Ladislav Oravec a riaditeľ občianskeho združenia eduRoma Vladimír Rafael.