Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

Medzi nositeľmi štátnych vyznamenaní je aj E. Krížiková a K. Horák

Na snímke vľavo prezident SR Ivan Gašparovič odovzdal štátne vyznamenania pri príležitosti 21. výročia vzniku Slovenskej republiky 7. januára 2014 v Bratislave, vpravo Pribinov kríž II. triedy preberá Profesor Karol Horák – spisovateľ a dramatik. Foto: TASR/Martin Baumann

Rad Ľudovíta Štúra II. triedy - in memoriam udelili jazykovedcovi a vysokoškolskému pedagógovi Jozefovi Mistríkovi za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti slovenskej jazykovedy.

Bratislava 7. januára (TASR) - Medzi 16 osobnosťami hospodárskeho, vedeckého, kultúrneho či spoločenského života, ktoré si dnes na Bratislavskom hrade prevzali štátne vyznamenania z rúk prezidenta Ivana Gašparoviča pri príležitosti 21. výročia vzniku Slovenskej republiky, sa ocitol aj spisovateľ a dramatik Karol Horák. "Sú výrazom dôvery vo výsledky našej práce, prejavom záujmu vrcholného predstaviteľa SR o pestrý register spoločenských aktivít a ich praktické výsledky," uviedol v ďakovnom príhovore za vyznamenaných profesor v Inštitúte estetiky, vied o umení a kulturológie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity a čerstvý nositeľ Pribinovho kríža II. triedy, ktorý Karolovi Horákovi udelil prezident Gašparovič za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR.

"Váš počin vnímame ako jednu z možných foriem prekonávania polarizácie spoločnosti, o ktorej ste sa zmienili v novoročnom prejave," doplnil na adresu prezidenta s tým, že laureáti ocenenie vnímajú tiež ako istý druh zadosťučinenia za mnohoročné pracovné úsilie a impulz do ďalšej práce. "Som rád, že v našej republike sú ľudia, ktorí v práci mojich kolegov postrehli tvorbu autentických hodnôt s národným timbrom, ale aj s evidentnou ambíciou k univerzálnosti," uzavrel autor úspešných prozaických diel, ktorého doménou tvorby sa však stalo divadelníctvo a dramatická tvorba.



Okrem Karola Horáka si z rúk hlavy štátu prevzala prestížne vyznamenanie napríklad aj divadelná, televízna a rozhlasová herečka Eva Krížiková, ktorá oficiálne uznanie od prezidenta označila za "naplnenie svojho celoživotného obdobia". "Strašne veľa som robila jedno obdobie, asi je to ozaj také celoživotné zhodnotenie," povedala pre TASR Eva Krížiková, ktorá v Slovenskom národnom divadle pôsobí od roku 1954. "A ešte ma nevyhodili (smiech). Tak dúfam, že ešte sa nájde režisér, ktorý mi čo to dá, lebo divadlo je špeciálne v tom, že aj tam treba starých," dodala laureátka Pribinovho kríža II. triedy. Rovnaké vyznamenanie si prevzala aj speváčka folklórnych piesní Anna Hulejová za mimoriadny prínos do slovenskej kultúry v oblasti ľudového umenia.



Rad Ľudovíta Štúra II. triedy - in memoriam udelili jazykovedcovi a vysokoškolskému pedagógovi Jozefovi Mistríkovi za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti slovenskej jazykovedy. Profesor Mistrík sa vo svojej vedeckovýskumnej činnosti zameriaval najmä na štylistiku, poetiku, matematickú jazykovedu, gramatiku, grafológiu a rétoriku. Publikoval takmer 250 vedeckých štúdií a článkov v slovenských i zahraničných časopisoch, pripravil niekoľko desiatok učebníc a príručiek. Ako priznal pre TASR Miloš Mistrík, vyznamenanie by jeho otca, významného jazykovedca Jozefa Mistríka určite potešilo: "Ale on nebol na tieto ceremónie, on to bral vždy tak ľudsky. Ani si tie medaily a ocenenia, ktoré už vtedy dostal, nevystavoval a nevešal na steny. Bral to ako súčasť života."