Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Slovensko

Prezident si myslí, že opozícia je nechápavá v prípade J. Čentéša

Prezident Ivan Gašparovič Foto: TASR/Martin Baumann

Opoziční poslanci nevidia dôvod na nevymenovanie Čentéša a prezidentove dôvody považujú za svojvoľné.

Bratislava 9. januára (TASR) - Prezident SR Ivan Gašparovič uvažuje nad tým, že vystúpi na niektorej zo schôdzí Národnej rady SR a dôkladne zopakuje nechápavým poslancom opozície svoje deväťstranové rozhodnutie, na základe ktorého nevymenoval Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. O vystúpenie ešte predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD) nepožiadal, len ho informoval, že o ňom uvažuje. Potvrdil to prezidentov hovorca Marek Trubač.

O zvažovanej možnosti vystúpiť informoval prezident už aj predsedu vlády SR a šéfa Smeru-SD Roberta Fica. O vystúpení uvažuje najvyšší ústavný činiteľ podľa Trubača možno preto, že "opozícia doteraz nedokázala nijako stráviť a pochopiť rozhodnutie prezidenta, ktoré je napísané na deviatich stranách veľmi čitateľne a zrozumiteľne".

Predseda parlamentu Paška pripomenul, že prezident SR je informovaný o každej parlamentnej schôdzi a má právo zúčastniť sa na každej schôdzi Národnej rady SR. Návrh na zvolanie schôdze podala opozícia dnes, mimoriadne rokovanie zvolá Paška do siedmich dní. Opozícia si na ňom chce vypočuť dôvody na nevymenovanie Čentéša priamo z úst prezidenta Ivana Gašparoviča. Premiér Fico dnes ako šéf Smeru-SD zagarantoval, že poslanci jeho strany nebudú súhlasiť s mimoriadnou schôdzou parlamentu.


Poslanci chcú vedieť dôvody


Podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského je právom poslancov, aby sa dozvedeli, či existujú naozaj zákonné dôvody, podľa ktorých prezident nemusí vymenovať právoplatne zvoleného kandidáta za generálneho prokurátora. "Preto chceme, aby prezident prišiel pred poslancov a vysvetlil svoj postoj, svoje rozhodnutie," opísal.

Jozef Čentéš
Foto: TASR/Martin Baumann
Opoziční poslanci nevidia dôvod na nevymenovanie Čentéša a prezidentove dôvody považujú za svojvoľné. Hlava štátu podľa SDKÚ-DS prekročila hranice, ktoré sú v parlamentnej demokracii prípustné. KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd a SaS pracujú aj na zbieraní podpisov pod návrh obžaloby hlavy štátu za úmyselné porušenie ústavy. S iniciatívou prišla SaS. Bez Smeru-SD návrh obžaloby nemá v parlamente šancu na úspech. Premiér Fico dnes vyhlásil, že nikto zo Smeru-SD nedá ani jeden hlas na obžalobu prezidenta.

Prezident SR Ivan Gašparovič odôvodnil rozhodnutie nevymenovať Čentéša 2. januára. Ako dôvody uviedol politizáciu voľby šéfa prokurátorov, kauzu Sasanka, vyhlásenia bývalej premiérky Ivety Radičovej, viaceré podania na Ústavný súd SR, zmenu rokovacieho poriadku, skartovanie výpovede Igora Matoviča o korupcii v politike či podozrenia z korupcie v súvislosti s voľbou. Čentéš čakal na rozhodnutie hlavy štátu od 17. júna 2011, teda od zvolenia do funkcie vtedajšou vládnou koalíciou.