Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Slovensko

P. Paška kritizuje rozhodnutie prezidenta v prípade ústavných sudcov

Na snímke predseda NR SR Pavol Paška Foto: TASR/Martin Baumann

Čo presne bude Paška robiť, nepovedal, avizoval len postup striktne v medziach ústavy.

Bratislava 2. júla (TASR) - Prezident SR má podľa Ústavy SR zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Andrej Kiska však dnešným svojím rozhodnutím vymenovať len jednu sudkyňu Ústavného súdu namiesto troch, nepochybne tieto povinnosti vyplývajúce z ústavy nenaplnil. Na tlačovej konferencii to vyhlásil predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD).

Šéf parlamentu prečítal list, ktorý od Kisku dostal. V ňom sa píše, že Kiska sa rozhodol na základe vlastných poznatkov a odporúčaní poradného orgánu, ktorý si zriadil. "Každý z ústavných činiteľov musí konať len v rozsahu stanovenom ústavou a zákonmi. Ústava hovorí, že sudcov Ústavného súdu vymenúva na návrh NR SR na 12 rokov prezident SR. Nikde som nenašiel odkaz, že prezident by mal zriaďovať akékoľvek orgány i komisie, ktoré majú preverovať, či legitímne navolení kandidáti majú alebo nemajú spĺňať nejaké kritériá," zdôraznil Paška.

Predsedovi snemovne sa tiež nepozdáva, že prezident označil piatich kandidátov ako nevhodných. "Je striktne vymenované, aké podmienky musí spĺňať kandidát. Ústava nepozná pojem vhodnosti či nevhodnosti. Všetci šiesti kandidáti prešli predpísanou procedúrou, na základe posúdenia prešli do tajnej voľby a boli riadne zvolení za kandidátov," argumentoval.

Paškovi sa tiež nepáči, že prezident "žiada" parlament o zvolenie nových kandidátov. "Neexistuje žiadna rovina nadriadenosti či podriadenosti prezidenta a NR SR," odkázal hlave štátu.

Čo presne bude Paška robiť, nepovedal, avizoval len postup striktne v medziach ústavy. Myslí si však, že nová voľba nie je možná. "Dnes len viem, že pán prezident nenaplnil článok 101 Ústavy SR. Rešpektujem jeho pohľad, ale on musí rešpektovať zákonodarný zbor ako pilier deľby moci," apeloval.

Na novinársku otázku, v čom je táto situácia iná ako prípad zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, ktorého vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič odmietol vymenovať, Paška nepovedal. "Nie som ústavný právnik a nemám na to ani príslušný mandát, aby som z toho miesta zaujímal postoj. Dovoľte mi ostať vo vecnej rovine," dodal.

Slovenský prezident Andrej Kiska prichádza na tlačovú konferenciu na tému Rozhodnutie o vymenovaní sudcov Ústavného súdu SR
Foto: TASR/Pavel Neubauer


Prezident A. Kiska vymenuje J. Baricovú za sudkyňu ÚS SR

Novou sudkyňou Ústavného súdu (ÚS) SR na ďalších 12 rokov sa rozhodnutím prezidenta SR Andreja Kisku stane sudkyňa Najvyššieho súdu (NS) SR Jana Baricová. Ako dnes prezident oznámil na tlačovej konferencii, u ostatných kandidátov nezistil "trvalý záujem o ústavné právo a ústavné súdnictvo".

Sudkyňa Baricová zaujme jednu z pozícií súčasných sudcov ÚS Jána Lubyho, Juraja Horvátha a Jána Auxta, ktorým vyprší funkčné obdobie 4. júla. "Do funkcie ju vymenujem čo najskôr," uviedol Kiska. Prezident pripomenul, že sa rozhodoval na základe osobného rozhovoru i odporúčaní právnických autorít. "Urobil som všetko podľa vlastného svedomia a vedomia a za svojím rozhodnutím si stojím," povedal Kiska. Ako zdôraznil, pri ostatných kandidátoch nespochybňuje ich odbornosť v prípade postov, ktoré v súčasnosti zastávajú. "V prípade ústavného práva a ústavného súdnictva som však nezistil ich trvalý záujem ani dostatočnú odbornú spôsobilosť," povedal Kiska. "Nie sú mi známe ani výsledky sústavnej práce, ktoré by dokazovali ich ozajstný záujem stať sa najvyššími sudcami tejto krajiny," dodal Kiska.

Prezident súčasne oznámil, že predsedovi Národnej rady SR dnes poslal list s výzvou, aby parlament určil štyroch kandidátov, z ktorých by mohol vymenovať dvoch ďalších členov na ostávajúce voľné miesta. "Som presvedčený, že aj v záujme NR SR je vybrať na pozície ústavných sudcov naozaj najlepších kandidátov," povedal.

Pripomenul, že rozhodnutia ÚS majú vplyv na základné práva obyvateľov SR i na chod štátu ako takého. "Verejnosť preto právom očakáva, že každý z členov tohto justičného zboru bude mať autoritu, primeranú zodpovednosti, ktorú ako ústavný sudca má," zdôraznil Kiska.



Pri výbere nových štyroch kandidátov má hlave štátu opäť pomôcť poradný výbor. Pri predchádzajúcom výbere, z ktorého vyšla úspešne iba Baricová, bol jeho predsedom bývalý sudca Ústavného súdu SR Ján Kľučka, ďalšími členmi výboru boli sudkyňa Najvyššieho súdu Zuzana Ďurišová, bývalý sudca ÚS SR Juraj Babjak, vedecký pracovník Ústavu štátu a práva SAV a bývalý člen Súdnej rady Jozef Vozár a napokon advokát a skúsený poradca ÚS SR Alexander Fuchs.

Lipšic: Kiska konal v súlade s nálezom ÚS v kauze Čentéš, Smer sú farizeji

Daniel Lipšic
Foto: TASR/Martin Baumann
Rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku vymenovať len jedného ústavného sudcu a zvyšných kandidátov odmietnuť je úplne v súlade s rozhodnutím Ústavného súdu SR v kauze Čentéš. Smer-SD, ktorý ho kritizuje, sa správa farizejsky. Pre TASR to povedal Daniel Lipšic (NOVA).

"Ústavný súd v kauze Čentéš povedal, že prezident môže skúmať aj iné dôvody na vymenovanie alebo nevymenovanie, ako len zákonné predpoklady výkonu funkcie," pripomenul Lipšic. Prezident podľa výkladu Ústavného súdu nemusí vymenovať kandidáta zvoleného Národnou radou SR, ale nesmie to urobiť svojvoľne, musí svoje rozhodnutie zdôvodniť. Lipšic tvrdí, že Kiska to splnil.

Pripomenul, že Smer-SD takýto výklad ústavy v kauze Čentéš rešpektoval a chválil. Lipšic je preto šokovaný, že v prípade nevymenovania ústavných sudcov, Smer-SD prezidenta Kisku kritizuje. "Som šokovaný, že sa správajú tak farizejsky v tomto prípade, lebo právne je to tá istá situácia," vyhlásil pre TASR Lipšic. Dodal, že rozhodnutie Ústavného súdu sa nám môže páčiť alebo nepáčiť, ale je všeobecne záväzné. "Je to platné právo," zdôraznil Lipšic, podľa ktorého sa nevzťahuje len na menovanie generálneho prokurátora.

L.Žitňanská: Vracia sa zlé rozhodnutie

Na snímke členka strany Most-Híd Lucia Žitňanská
Foto: TASR/Martin Baumann
Lucia Žitňanská z Mosta-Híd si myslí, že Smeru-SD, ale aj zvyšku parlamentných strán sa vracia "jedno zlé mocenské rozhodnutie v prípade doktora Čentéša". Rozhodnutie prezidenta Kisku rešpektuje. "Pán prezident vyberal kandidátov, ktorých dostal z Národnej rady, aplikoval nález Ústavného súdu. A pokiaľ svoje rozhodnutie o odmietnutí kandidátov vie zdôvodniť a za zdôvodnením si stojí, je to rozhodnutie prezidenta," zdôraznila.

Pripomenula, že Kiska mal na výber z kandidátov, ktorých v parlamente zvolila strana Smer-SD. Žitňanská už pred voľbou kandidátov zdôrazňovala, že sú aj lepší kandidáti. "Smer si zvolil kandidátov podľa svojich predstáv. Už vtedy sme tento výber kritizovali. Mali sme v parlamente možnosť vybrať skúsených právnikov, ktorí sa ústavnému právu venovali roky," uzavrela.

Predseda parlamentu Pavol Paška dnes v reakcii na rozhodnutie prezidenta reagoval tým, že Kiska nezabezpečil riadny chod ústavných orgánov, čím nenaplnil svoje ústavné povinnosti. Paškovi sa nepozdáva, že prezident označil piatich kandidátov ako nevhodných. Tiež sa mu nepáči, že prezident "žiada" parlament o zvolenie nových kandidátov.

Hrušovský by na Paškovom mieste išiel za Kiskom

Pavol Hrušovský
Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bývalý predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský (KDH) by na mieste súčasného šéfa poslaneckého zboru Pavla Pašku (Smer-SD) išiel kvôli kandidátom na ústavných sudcov priamo za prezidentom Andrejom Kiskom. Ten dnes vymenoval len jednu novú ústavnú sudkyňu, ostatných kandidátov, ktorých mu navrhol parlament, odmietol.

Viacerí členovia opozície pripomenuli, že Kiska postupoval podľa nálezu Ústavného súdu SR v kauze Čentéš, na základe ktorého prezident SR nemusí vymenovať kandidáta zvoleného Národnou radou, ale musí to riadne odôvodniť. Hrušovský podotkol, že už v prípade Jozefa Čentéša kritizoval rozhodnutie vtedajšej hlavy štátu Ivana Gašparoviča nevymenovať tohto zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora. Hrušovský trvá na tom, že prezident má rešpektovať rozhodnutie Národnej rady SR.

"Sme krajinou, kde je princíp zastupiteľskej demokracie a nemožno len tak podľa želania narábať s rozhodnutím poslancov Národnej rady. A to isté stanovisko, ktoré som zaujal vtedy pri návrhu na vymenovanie generálneho prokurátora Čentéša, zaujímam aj teraz. Prezident by mal vymenovať kandidátov zvolených parlamentom," povedal pre TASR Hrušovský.

Nález Ústavného súdu podľa neho vniesol do systému istý chaos. Paškovi súčasnú situáciu nezávidí. Na jeho mieste by išiel vec riešiť priamo s prezidentom. "Zvážil by som situáciu, navštívil by som pána prezidenta a pokúsil by som sa tento stav vyriešiť múdrym rozhodnutím, ktoré nebude robiť vinníka ani z jedného, ani z druhého," uviedol pre TASR Hrušovský. Dodal, že riešením situácie sú nové voľby, alebo aj nechať spočívať súčasný stav.