Počet členov rady sa zvýši na 13, pričom piati členovia budú menovaní priamo ministrom kultúry bez návrhu.
Fakultatívnym dôvodom na odvolanie riaditeľa fondu bude po novom porušenie ustanovenia zákona o AVF. Zavedie sa tiež administratívny poplatok aj pre žiadateľov o finančnú podporu formou štipendia, tým sa má podľa predkladateľov pre žiadateľov zrovnoprávniť režim pri všetkých formách poskytovania financií z fondu. Zo zákona sa tiež vypúšťa možnosť prerušiť registráciu projektu. Dopĺňajú sa tiež nové dôvody, pre ktoré môže fond zrušiť osvedčenie o registrácii filmového projektu. Výška príspevku štátu na podporu audiovizuálnej kultúry má byť po novom 6,2 milióna eur.
Dozorná komisia bude mať po novom viac členov. Jej počet sa zvýši z troch na päť. Zmenu predkladatelia odôvodnili posilnením kontrolnej právomoci štátu vo fonde. Novela zvyšuje počet členov komisie, ktorých priamo menuje minister kultúry. Dvoch členov bude po novom voliť a odvolávať rada v tajnom hlasovaní. Troch členov bude vymenúvať a odvolávať minister kultúry, pričom jedného člena bude vymenúvať na návrh ministra financií.
Po novom bude úhrada odmeny alebo celkovej ceny práce, ktorá nie je zdaňovaná v SR, na účely poskytnutia dotácie na podporu audiovizuálneho priemyslu, oprávneným výdavkom za predpokladu, že priamo súvisí s realizáciou filmového projektu. Takýto druh oprávneného výdavku nebude môcť presahovať desať percent všetkých opravených výdavkov. Výška dotácie pre tento druh oprávneného výdavku má byť na úrovni 14 percent.
"Rada AVF bude mať kompetenciu rozhodnúť o neverejnom režime svojich rokovaní, čo má za cieľ ochranu citlivých informácií a zabezpečenie diskrétnosti v procese rozhodovania," priblížili z odboru komunikácie ministerstva kultúry. Novela podľa nich zohľadňuje požiadavky na modernizáciu a zvýšenie transparentnosti fungovania Audiovizuálneho fondu. Podotkli, že zmeny prispejú k rozvoju slovenskej audiovizuálnej tvorby a podporia tvorcov z celého Slovenska.
Nová legislatíva má byť účinná od 1. augusta.