Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Slovensko

VIDEO: Prezident vymenoval 21 nových vysokoškolských profesorov

Prezident SR Peter Pellegrini vymenoval 21 nových profesorov vysokých škôl v stredu 28. augusta 2024 v Bratislave. Na snímke noví vysokoškolskí profesori a profesorky po vymenovaní prezidentom SR Petrom Pellegrinim. Foto: TASR - Martin Baumann

Prezident usúdil, že budúcnosť praje znalostnej ekonomike, odborom s vysokou pridanou hodnotou, využívaniu umelej inteligencie a ďalším novým fenoménom.

Bratislava 28. augusta (TASR) - Prezident SR Peter Pellegrini v stredu vymenoval 21 nových vysokoškolských profesorov. Vymenúvacie dekréty im odovzdal v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu. Počas príhovoru novovymenovaným profesorom uviedol, že titul profesora vyjadruje nielen vysokú úroveň profesionálnych schopností, ale reprezentuje aj morálne a ľudské kvality, ktoré spoluvytvárajú profily osobností. Tiež, že ide o významný medzník v ich osobnom i profesionálnom živote.

"Zastupujete rozličné technické i prírodovedné odbory, ale tiež oblasti medicíny, práva a kriminológie či jazykovedy a literatúry. Spája vás však spoločný menovateľ - a tým je vaše poslanie odovzdávať svoje poznatky a skúsenosti ďalším generáciám," podotkol prezident. Ich misia však podľa jeho slov nekončí len v prednáškových miestnostiach univerzít. "Výsledky vašej práce, ale aj pôsobenie vašich autorít, sú významné pre celú spoločnosť - tak odbornú, ako aj laickú," adresoval novým vysokoškolským profesorom.



Ako skonštatoval, túto dobu mnohí označujú ako postfaktuálnu. Jedným z jej hlavných príznakov je podľa prezidenta, že sa už nediskutuje iba o názoroch či rôznych uhloch pohľadu na vec, ale aj o vedecky stokrát overených faktoch. "Internetový priestor vytvára ilúziu rovnosti a zrazu dáva každému šancu vyjadrovať sa aj v oblastiach, na ktoré nemá žiadnu kvalifikáciu. A už vôbec nie porovnateľnú s tisíckami hodín štúdia a vedeckej práce, ktoré máte za sebou vy všetci," zhodnotil v príhovore.

Výmena názorov a možnosť diskutovať pre každého jedného človeka pripojeného na internet je podľa neho určite pozitívna. Jej predmetom však majú byť názory, nie vedecky overené fakty. "Inými slovami, nediskutujme o tom, či je Zem plochá. Je to mrhanie časom a energiou, ale predovšetkým, podobné kvázi diskusie nás vracajú hlboko do minulosti. A my sa potrebujeme sústrediť predovšetkým na budúcnosť," poznamenal.

Na snímke noví vysokoškolskí profesori a profesorky po vymenovaní prezidentom SR Petrom Pellegrinim.
Foto: TASR - Martin Baumann


Prezident usúdil, že budúcnosť praje znalostnej ekonomike, odborom s vysokou pridanou hodnotou, využívaniu umelej inteligencie a ďalším novým fenoménom. Sú to podľa neho všetko úplne nové výzvy, ktoré si vyžadujú pripravenosť a schopnosť prispôsobiť sa novým časom. "Vzdelanie, šikovnosť našich ľudí a ich odborná erudícia sú jednou z najcennejších strategických surovín, aké dnes Slovensko má. A vašou spoločnou úlohou je túto devízu všemožne podporiť a rozvinúť," dodal s tým, že práve profesori majú možnosť urobiť spoločnosť vzdelanejšou, múdrejšou, kvalifikovanejšou a v konečnom dôsledku aj lepšou.

Na vymenovaní vysokoškolských profesorov sa zúčastnili aj minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas-SD), prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Hiadlovský, predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo Robert Redhammer a podpredseda Rady vysokých škôl Lukáš Šoltés.





Zoznam vymenovaných profesorov vysokých škôl (odbor)



Juraj Beniak, výrobná technika

Viktor Borzovič, inžinierske konštrukcie a dopravné stavby

Monika Božiková, mechanizácia poľnohospodárskej a lesníckej výroby

Katarína Gajdošová, inžinierske konštrukcie a dopravné stavby

Miroslav Gál, chemické technológie

Michal Jablonský, technológia makromolekulových látok

Daniel Jancura, fyzika

Marián Janek, chemické technológie

Martina Jánošíková, teória a dejiny štátu a práva

Daniel Kalús, pozemné stavby

Martina Kášová, cudzie jazyky a kultúry

Radoslav Morochovič, chirurgia

Alexander Schrek, strojárske technológie a materiály

Matej Škorvánek, neurológia

Boris Šteňo, ortopédia

Tomáš Tesař, klinická farmácia

Janka Vašková, antropológia

Marta Vojteková, slovanské jazyky a literatúry

Miroslava Vráblová, trestné právo

Iveta Waczulíková, fyzika

Katarína Žáková, kybernetika