Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Prezidentka: Uplynulý rok bol mimoriadne ťažký, prehĺbila sa chudoba

Na snímke prezidetka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Ako poznamenala prezidentka, je škoda, že spôsob konania politikov zatienil aj pozitíva dosiahnuté vládou.

Bratislava 28. decembra (TASR) - Prezidentka Zuzana Čaputová hodnotí uplynulý rok ako mimoriadne ťažký. V hodnotení pre TASR poukázala najmä na negatívne dosahy kríz na životnú úroveň a atmosféru v spoločnosti. Upozornila tiež na spôsob, akým vláda krízy riešila. Do budúcnosti musí byť podľa nej prioritou boj s chudobou.

"Údaje o životnej úrovni na Slovensku, ale aj atmosféra v spoločnosti hovoria o nepriaznivých dosahoch rokov kríz. Ľuďom klesli príjmy a prehlbuje sa chudoba," skonštatovala pre TASR Čaputová.

Vláda podľa prezidentky manažovala krízy spôsobom, ktorý z nich do posledných okamihov robil drámu. "Tak to bolo dokonca aj do posledných chvíľ pred hlasovaním o vyslovení nedôvery vláde v parlamente. Energia, čas a vášeň, s akou sa politickí lídri venovali vlastným sporom, bola verejnosťou oprávnene vnímaná ako ľahostajnosť voči každodenným problémom ľudí," komentovala. Ako dodala, oslabované sú tak aj zvyšky dôvery verejnosti v štát aj súdržnosť našej spoločnosti.

Ako poznamenala prezidentka, je škoda, že spôsob konania politikov zatienil aj pozitíva dosiahnuté vládou. "Slovensko pripravilo jeden z najkvalitnejších plánov obnovy, boli schválené reformy vysokého školstva, súdnictva, verejného obstarávania, reforma národných parkov, stratégia dlhodobej starostlivosti, prijali sa dva balíky opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia," vyzdvihla. Pozitívny obrat vidí aj v oblasti vymožiteľnosti práva a boja proti korupcii.

Prioritou do budúcnosti musí byť podľa hlavy štátu boj s chudobou. Pripomína, že dôsledky chudoby a ich odstraňovanie sú pre štát oveľa drahšie ako preventívne opatrenia. "Pokiaľ je spoločnosť chudobná, narastá v nej frustrácia, nespokojnosť, pocit vylúčenia a neschopnosť ovplyvniť ďalší vývoj svojho života. Zvyšuje sa tak sociálne napätie, čo napokon môže viesť aj k destabilizácii celej spoločnosti," pripomenula.