Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

V hodnotení transparentnosti rozvojovej spolupráce SR nevyniká

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Za Českom zaostala o 11 miest, no predbehla Maďarsko a Poľsko.


Bratislava 21. novembra (TASR) – Pri hodnotení transparentnosti rozvojovej spolupráce sa spomedzi 68 donorov Slovenská republika umiestnila až na 51. mieste. Za Českom zaostala o 11 miest, no predbehla Maďarsko a Poľsko. Vyplýva to z výsledkov organizácie Publish What You Fund, ktorá aj v roku 2014 hodnotila transparentnosť rozvojovej spolupráce.

Index transparentnosti pomoci rozdeľuje donorov do piatich kategórií podľa skóre, ktoré dosiahli: veľmi dobré, dobré, priemerné, slabé a veľmi slabé. Slovensko skončilo v poslednej z nich, dosiahlo skóre 18,3 percenta. V rámci indexu pritom hodnotili Slovenskú agentúru pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS).

Česká republika skončila na 40. mieste, čo je o kategóriu vyššie, Poľsko na 55. mieste, Maďarsko na 62. mieste, teda v rovnakej kategórii ako Slovensko.

Spomedzi 50 bilaterálnych donorov sa Slovensko umiestnilo na 33. mieste.

Hoci celkové skóre zostáva nízke, od roku 2013 bol podľa organizácie zaznamenaný pokrok, ktorý sa dá pripísať novým informáciám, dostupným prostredníctvom databázy projektov na stránke www.slovakdev.sk.

"Slovensko má dobré výsledky, čo sa týka organizačného plánovania, avšak finančné dáta sú nedostatočné. Za účelom publikovania zaznamenáva iba rok dopredu celkový rozpočet organizácie,"
uvádza organizácia Publish What You Fund vo svojej analýze.

Na úrovni aktivít poskytuje Slovensko podľa organizácie základné informácie, no pri poskytovaní projektových dokumentov sa ocitlo výrazne nad priemerom svojej kategórie. "Avšak, sprístupňuje len jeden indikátor, ktorý súvisí s finančnými dátami," uvádza Publish What You Fund a poukazuje na to, že priestor na zlepšenie je pri zverejňovaní informácií k výsledkom a dopadom aktivít.

Nepáči sa jej tiež, že Slovensko neuverejňuje dáta vo formáte, ktorý je možné ďalej elektronicky spracovať, čo vytvára prekážky pre ďalšiu prácu s dátami a ich porovnávanie. SR tak nezískala body asi z polovice celkových hodnotiacich indikátorov.