Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Príchod utečencov je skúškou charakteru a spolupatričnosti Európy

Prezident SR Andrej Kiska prijal v Prezidentskom paláci zástupcov iniciatívy Výzva k ľudskosti 17. septembra 2015 v Bratislave. Foto: TASR/Andrej Galica

Iniciátori Výzvy k ľudskosti vyzývajú politickú reprezentáciu k používaniu racionálnych a na faktoch založených argumentov.

Bratislava 17. septembra (TASR) - Príchod utečencov, ktorému Európa v súčasnosti čelí, je skúškou jej charakteru a spolupatričnosti. Tvrdia to iniciátori Výzvy k ľudskosti a viaceré mimovládne organizácie ako Slovenská katolícka charita, Liga za ľudské práva či Človek v ohrození, podľa ktorých je spoločný európsky postup pri zvládaní tejto humanitárnej krízy kľúčový.

"Sme presvedčení, že našou úlohou je nájsť riešenie, ktoré neohrozí voľný pohyb v schengenskom priestore a zároveň sa bude tešiť podpore širokej verejnosti," konštatujú vo svojom vyhlásení. K tomuto riešeniu sa podľa ich slov dá dopracovať len vtedy, ak budú štát, súkromný a tretí sektor úzko spolupracovať, aktívne medzi sebou komunikovať a svoj postup vzájomne koordinovať.

Politickú reprezentáciu preto vyzývajú k poskytnutiu všetkých dostupných kapacít verejnej správy na pomoc aktivitám neziskových organizácií smerujúcim k humanitárnej pomoci a integrácii utečencov, ktorí sa už nachádzajú na Slovensku. Rovnako vyzývajú, aby vláda v spolupráci s mimovládnymi organizáciami splnila svoje záväzky a prijala utečencov v počtoch, ktoré primerane pomôžu zdieľať "európske bremeno".

Taktiež požadujú zvýšiť prostriedky na integračné aktivity pre utečencov a prípravu plánu pre zavedenie dlhodobého a komplexného integračného programu. Organizácie chcú, aby vláda do existujúceho konzultačného orgánu ministerstva vnútra – migračného úradu pre otázky utečencov a ich začlenenia do spoločnosti prizvala ďalších zástupcov tretieho sektora, cirkví, odbornej verejnosti a reprezentantov migrantov a utečencov žijúcich na Slovensku.

Vyzývajú tiež k začatiu spoločenskej diskusie s cieľom vypracovať dlhodobú stratégiu týkajúcu sa ekonomickej imigrácie. Zároveň požadujú využiť všetky existujúce zákonné možnosti zo strany vlády pre vytvorenie štandardných, bezpečných a legálnych ciest pre utečencov v spolupráci s občianskou spoločnosťou či univerzitami. Za podstatné považujú napríklad aj to, aby vláda naplnila objem oficiálnej rozvojovej spolupráce, ku ktorému sa v minulosti prihlásila a podporila tak rozvoj krajín, z ktorých utečenci a migranti prichádzajú. 

"Politickú reprezentáciu vyzývame k používaniu racionálnych a na faktoch založených argumentov. Populizmus, klamstvo, manipulácia a neznášanlivosť nemajú vo verejnom priestore miesto," dodávajú iniciátori Výzvy k ľudskosti s viacerými mimovládnymi organizáciami.