Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Slovensko

Prieskum: Najodmietanejšou skupinou cudzincov sú moslimovia

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Viac ako polovica (56,5 percenta) respondentov uviedla, že v prípade moslimských obyvateľov z iných krajín by sme nemali umožniť nikomu, aby prišiel a žil na Slovensku.

Bratislava 16. septembra (TASR) - Väčšina obyvateľov Slovenska chce prijať medzi seba len toho, z koho má nejaký prospech. Veľkú rolu hrá aj etnický a náboženský pôvod. Až 45,2 percenta respondentov považuje za úplne dôležité, aby cudzinci, ktorí prídu na Slovensko, prijali "náš spôsob života". Najodmietanejšou skupinou cudzincov sú moslimovia. Vyplýva to z prieskumu Nadácie Milana Šimečku a Centra pre výskum etnicity a kultúry (CVEK). TASR o tom informovala PR manažérka Nadácie Milana Šimečku Elena Senková.

Aby mali kvalifikáciu, ktorú Slovensko potrebuje, považuje za úplne dôležité až štvrtina opýtaných. Ovládanie slovenčiny je úplne dôležitým predpokladom pre 27 percent opýtaných. Každý piaty respondent považuje za úplne dôležité, aby cudzinec bol z kresťanského prostredia. "Aj keď je pre 11,5 percenta opýtaných farba pleti irelevantná, 16 percent respondentov považuje za úplne dôležité, aby cudzinec, ktorý sa prisťahuje na Slovensko, bol beloch," vyplýva z prieskumu.

Najodmietanejšou skupinou cudzincov sú moslimovia. Viac ako polovica (56,5 percenta) respondentov uviedla, že v prípade moslimských obyvateľov z iných krajín by sme nemali umožniť nikomu, aby prišiel a žil na Slovensku. Len dve percentá respondentov súhlasili s tým, aby sme umožnili väčšine moslimských obyvateľov z iných krajín, aby prichádzali a žili na Slovensku. Druhou najodmietanejšou skupinou sú hinduisti, úplne ich odmieta 46,5 percenta opýtaných. Takmer každý piaty človek si myslí, že do krajiny by sme nemali nechať prichádzať a žiť cudzincov bez vyznania.

Takmer každý tretí respondent odpovedal, že pocit domova môže mať cudzinec na Slovensku až vtedy, keď tu prežije väčšinu svojho života. Tri štvrtiny respondentov úplne alebo skôr súhlasia s výrokom, že ak chcú byť cudzinci v slovenskej spoločnosti prijatí, mali by sa snažiť predovšetkým oni sami. Podľa 57,7 percenta respondentov by vláda SR nemala posudzovať žiadosti o status utečenca zhovievavo. Takmer polovica si však myslí, že štát by mal pre cudzincov vytvárať dôstojné podmienky na život a 38,5 percenta respondentov úplne alebo skôr súhlasilo s výrokom, že ostatní obyvatelia Slovenska by sa mali viac zaujímať o cudzincov a pomáhať im. Viac ako tri štvrtiny opýtaných -75,9 percenta - skôr alebo úplne nesúhlasili s výrokom, že cudzinci by v slovenskej spoločnosti nikdy nemali byť prijatí.

Prieskum zrealizovala agentúra Focus v júli na vzorke 1004 respondentov.