Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Slovensko

Prieskum: S útokom hekerov sa už stretlo 19 percent Slovákov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Základom pri predchádzaní krádežiam financií na internete je podľa Suchého nastaviť si dvojfaktorovú autentifikáciu.

Bratislava 20. februára (TASR) - S útokom hekerov sa stretlo už 19 percent Slovákov. Najčastejšie išlo o pokusy o krádež financií, hesla či identity. Často sa vyskytovali tiež útoky formou malwaru či phishingu, ako aj úniky dát. Vyplýva to z prieskumu pre spoločnosť Aliter Technologies.

"Na dennej báze sa stretávame s útokmi na internete, ktorých cieľom je krádež financií, s takýmto typom útoku sa stretla väčšina opýtaných. Útoky hekerov pritom zväčša nie sú extra sofistikované, obeť dostane e-mail či SMS správu, ktorá sa tvári ako od jej banky a vyzýva na zadanie prístupových údajov k bankovému účtu či čísla bankomatovej karty. Ak užívateľ zadá prístupové údaje na falošnej stránke, získajú ich útočníci," komentoval odborník na kyberbezpečnosť zo spoločnosti Daniel Suchý.

Základom pri predchádzaní krádežiam financií na internete je podľa Suchého nastaviť si dvojfaktorovú autentifikáciu. Pred zadaním akejkoľvek platby je tiež potrebné skontrolovať, či sa používateľ nachádza na skutočnej webstránke banky. "Pozorne treba sledovať napríklad doménu v prehliadači," dodal Suchý. Do popredia sa tiež dostávajú podvody, keď sa útočníci tvária ako pošta či kuriérska spoločnosť a vyzývajú na úhradu neexistujúcej zásielky, odborník preto upozorňuje na potrebu zvýšenej ostražitosti.

Podľa výsledkov prieskumu sa 42 percent respondentov považuje za úplných začiatočníkov v tom, ako si zabezpečiť svoj počítač či telefón pred napadnutím vírusom, zneužitím dát či v orientácii v oblasti kybernetickej bezpečnosti. "Tak, ako si zamykáme autá či domy, treba myslieť na ochranu a bezpečnosť aj na internete. Zvýšiť zabezpečenie sa dá nainštalovaním antivírusového programu, nastavením silného hesla, už spomenutou viacfaktorovou autentifikáciou a, samozrejme, pravidelnou aktualizáciou systémov," zdôraznil odborník. Odporúča tiež, aby ľudia používali na každý účet samostatné heslo. Pomôcť s heslami môžu aj rôzne aplikácie, ktoré sú špeciálne určené na ich správu a uchovávanie.

Prieskum spracovala prieskumná agentúra 2muse na jeseň 2021 na vzorke 1000 respondentov.