Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

Projekt Objavte Poloniny ponúka zážitkové spoznávanie regiónu

Na snímke zelená hranica v NP Poloniny. Foto: TASR - Milan Kapusta

Spomedzi približne 20 zážitkov, ktorých sprostredkovanie projekt umožní, je podľa Kocanovej z občianskeho združenia Take naše jedným z najatraktívnejších nočné pozorovanie hviezd za obcou Runina.

Ulič 20. augusta (TASR) - Spoznať krásy najvýchodnejšieho cípu Slovenska ponúka projekt Objavte Poloniny, ktorý sa od piatka do nedele (21. - 23. augusta) uskutoční v siedmich obciach Uličskej doliny. Prostredníctvom zážitkov, nezriedka sprostredkovaných priamo v domácnostiach miestnych, chcú organizátori záujemcom predstaviť Poloniny bližšie. Pre TASR to povedala Eva Kocanová z občianskeho združenia Take naše, ktoré za projektom stojí.

Spomedzi približne 20 zážitkov, ktorých sprostredkovanie projekt umožní, je podľa Kocanovej jedným z najatraktívnejších nočné pozorovanie hviezd za obcou Runina. "Je to pravdepodobne najtmavšie miesto v Poloninách a možno i na celom Slovensku," vysvetlila s tým, že piatkové a sobotné pozorovanie záujemcovia absolvujú za asistencie astronómov. O tom, že nočná obloha v Poloninách je pre turistov lákadlom, svedčí podľa jej slov najväčší počet predaných vstupeniek na tento zážitok. Návštevníkom projektu tiež Kocanová odporúča absolvovať komentované prehliadky pralesa zamerané na spoznávanie prírody alebo histórie.
Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP/Francisco Seco

Samostatnou kapitolou sú podľa Kocanovej aj remeselnícke a gastro zážitky, ktoré budú "lektori" ponúkať priamo vo svojich domovoch. "Je to intímnejšie prepojenie medzi návštevníkmi a poskytovateľom. Ľudia tam nemôžu prísť len s tým, že 'sme si to zaplatili, tak nás bavte', ale musia vydať aj niečo zo seba," priblížila. Medzi takto poskytnutými zážitkami bude varenie tatarčaných pirohov, pečenie chleba, výroba prírodnej kozmetiky, keramiky, drevených píšťal či starostlivosť o statok na gazdovstve. Okrem toho sa bude dať počas víkendu v Poloninách naučiť písať ikony či voskom vytvoriť obraz na skle.

Poskytovateľmi jednotlivých zážitkov sú samotní miestni obyvatelia. "Sú to ľudia, ktorých sme priamo oslovili, lebo sme vedeli, že niečo vyrábajú. Niektorí sú takí, že sme ich museli hľadať, aby nám vedeli sprostredkovať nami vymyslený zážitok," ozrejmila Kocanová s tým, že aj keď prvotnou motiváciou k zrealizovaniu projektu bolo zviditeľniť región a miestne rusínske obyvateľstvo, nemenej dôležitým aspektom je poskytnúť domácemu obyvateľstvu priestor na sebarealizáciu.
Národný park Poloniny sa nachádza na severovýchode Slovenska v pohorí Bukovské vrchy v trojmedzí hraníc Poľska , Ukrajiny a Slovenska na vrchu Kremenec. Na snímke Stužický prales.
Foto: TASR - Jozef Ďurník

"Pre mňa osobne bolo oveľa dôležitejšie ukázať miestnym ľuďom, že dokážu veci, ktoré sú dostatočne zaujímavé a atraktívne na to, aby za nimi prišli turisti a aby sa naučili, že môžu aj v malom začať podnikať v cestovnom ruchu," doplnila. O tom, že tento potenciál v Poloninách je svedčia podľa nej ohlasy ľudí, ktorí niektoré zo zážitkov okúsili počas skúšobného režimu. Kocanová verí, že ak sa projekt uchytí, do Polonín už turisti nebudú chodiť len na jednu noc, ale budú v nich hľadať i "niečo viac".