Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Slovensko

Poprac: Vyšetrovanie zákonnosti previerky Lipšica zastavili predčasne

Na archívnej snímke Daniel Lipšic. Foto: TASR - Jakub Kotian

Krajská prokuratúra podľa Popraca odmieta účelové spájanie uvedenej veci zo začiatku tohto roka s aktuálnymi prípadmi, ktoré súvisia s vyšetrovaním možného ovplyvňovania svedeckých výpovedí.

Bratislava 23. augusta (TASR) - Dozorujúca prokurátorka bratislavskej krajskej prokuratúry konštatuje, že zastavenie vyšetrovania zákonnosti previerky špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica bolo predčasné, nezákonné a vyšetrovateľ Policajného zboru (PZ) musí vo veci nanovo konať a rozhodnúť. Pre TASR sprostredkoval stanovisko námestníka Krajskej prokuratúry Bratislava (KP) Emila Popraca hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Na vrátenie veci vyšetrovateľovi PZ upozornila TV Joj.

"V uvedenej trestnej veci (vyšetrovanie postupu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka) bolo vykonané preverovanie na podklade trestného oznámenia z februára tohto roka. Vyšetrovateľ PZ uznesením rozhodol o odmietnutí veci, avšak dozorujúca prokurátorka po preskúmaní predmetného spisu konštatovala, že spomínané uznesenie bolo predčasné, nezákonné a arbitrárne, pričom vyšetrovateľovi PZ uložila znova konať a rozhodnúť v danej veci," uvádza Poprac.

Podľa jeho stanoviska dozorujúca prokurátorka po preskúmaní predmetného spisu zistila, že odmietnutie trestného oznámenia vyšetrovateľom PZ obsahovalo viaceré formálne nedostatky, s ktorými sa bolo potrebné vyrovnať. "Zákon o štátnej službe ani organizačný poriadok Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR napríklad nepoznajú inštitút poradcu bez nároku na odmenu a bez akéhokoľvek zmluvného základu," zdôraznil.

KP Bratislava podľa Popraca odmieta účelové spájanie uvedenej veci zo začiatku tohto roka s aktuálnymi prípadmi, ktoré súvisia s vyšetrovaním možného ovplyvňovania svedeckých výpovedí. "Zdôrazňujeme, že spomínaná trestná vec, v ktorej bolo vykonávané preverovanie na základe trestného oznámenia z februára tohto roka, bola zameraná najmä na postup ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Predmetom vyšetrovania v žiadnom prípade nebola osoba špeciálneho prokurátora, ako sa to snažia svojimi vyhláseniami v médiách prezentovať niektoré osoby," uvádza Poprac.

Trestné oznámenie vo veci udelenia bezpečnostnej previerky podal expremiér Robert Fico (Smer-SD). Bolo nasmerované proti ministrovi Krajniakovi (Sme rodina) a zodpovednému zástupcovi Národného bezpečnostného úradu, ktorý Lipšicovi pridelil previerky na stupni "prísne tajné". O bezpečnostnú previerku Lipšica požiadal Krajniak ako pre poradcu pre ministra. Podľa trestného oznámenia malo ísť o podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.