Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 18. máj 2025Meniny má Viola
< sekcia Slovensko

Prvá svetová vojna zmenila politickú budúcnosť Slovákov

Dosiaľ nepublikovanú zbierku autentických fotografií z prvej svetovej vojny ponúka návštevníkom Slovenské technické múzeum (STM) v Košiciach. Na výstave Vojna cez objektív - Album spomienok (1914 – 1918) si možno pozrieť snímky z vojnových zón východnej a juhovýchodnej Európy. Na snímke Život vo vojenskom tábore. Foto: TASR/František Iván

Kým pred jej vypuknutím nevideli svoju budúcnosť inde než v rámci Uhorska, najväčší dovtedajší globálny konflikt všetko zmenil a slovenskému národu dal historickú šancu v novom štáte. Povedal pre TASR historik Slovenskej akadémie vied Dušan Kováč.

Bratislava 18. júla (TASR) - Prvá svetová vojna zmenila politickú budúcnosť Slovákov. Kým pred jej vypuknutím nevideli svoju budúcnosť inde než v rámci Uhorska, najväčší dovtedajší globálny konflikt všetko zmenil a slovenskému národu dal historickú šancu v novom štáte. Povedal pre TASR historik Slovenskej akadémie vied Dušan Kováč. „Slovenské politické programy, počínajúc Štúrovými Žiadosťami slovenského národa cez Memorandum slovenského národa, počítali s Uhorskom. V rámci neho chceli slovenskú autonómiu. To, že by sa Slovensko vyčlenilo z Uhorska, sa začalo objavovať pri politických diskusiách od októbra 1914,“ upozornil Kováč.

V októbri 1914 sformuloval vtedajší ríšsky poslanec Tomáš Garrigue Masaryk Rotterdamské memorandum, kde načrtol program vzniku spoločného česko-slovenského štátu vrátane jeho hraníc. Napriek tomu dohodoví spojenci, Francúzsko, Veľká Británia a Rusko, nechceli Rakúsko-Uhorsko rozbiť, ale odčleniť od Nemecka a skôr pritiahnuť na svoju stranu. Všetko zmenila snaha nového rakúskeho cisára Karola I. ukončiť vojnu. V roku 1917 adresoval francúzskej vláde tajný list, v ktorom uviedol, že bude podporovať požiadavky Francúzska na územie Alsaska a Lotrinska s cieľom, aby sa začali rokovania s Rakúsko-Uhorskom o separátnom mieri.

O rok neskôr v apríli 1918 rakúsky minister zahraničných vecí Czernin v emotívne ladenom prejave povedal, že Rakúsko-Uhorsko zostane navždy verné svojmu nemeckému spojencovi. Podľa Kováča francúzskeho premiéra Georgesa Clemenceaua prejav rozhneval a nechal publikovať cisárov list. „Bola z toho veľká aféra, ktorá sa skončila tým, že sa cisár Karol I. musel ísť pokloniť svojmu nemeckému spojencovi a tak deklarovať pokračovanie spojenectva. Vtedy USA, Veľká Británia a Francúzsko pochopili, že do budúcnosti musí byť Rakúsko-Uhorsko vojensky porazené,“ dodal Kováč.

Rozhodujúci pre vznik Československa bol vojenský príspevok k víťazstvu spojencov. Veľkú úlohu pritom zohral Milan Rastislav Štefánik, ktorý bol dôstojníkom francúzskej armády. Slúžil od začiatku vojny ako bojový letec, ktorý na srbskom fronte zhadzoval letáky. Tie mali primäť Čechov a Slovákov, aby prešli na druhú stranu. „Po zranení a vyliečení sa dostal do Paríža, kde nadviazal kontakt s Benešom a cez neho aj s Masarykom. Vo februári 1916 potom vytvorili Československú národnú radu ako politický orgán odboja. Štefánik bol jej podpredsedom,“ povedal Kováč.

Štefánik formoval légie nielen vo Francúzsku, ale aj v Rusku. „Hoci bolo v Rusku dosť zajatých Čechov a Slovákov, cárska vláda nechcela ani počuť o vytváraní nejakých zborov z nich. To sa zmenilo až po páde cára a vytvorení Dočasnej vlády. Potom sa československé légie sformovali veľmi rýchlo," doplnil Kováč. Česi a Slováci sa potom veľmi rýchlo identifikovali s myšlienkou nového štátu a prestali byť lojálni k monarchii. „Treba si však uvedomiť, že vojnový zajatec, ktorý sa stal legionárom, sa už nemohol stať zajatcom v Rakúsko-Uhorsku. Ako dezertéra by ho automaticky popravili. Napriek tomuto riziku do légií vstupovali desaťtisíce mužov a pre štáty Dohody to bol vážny argument na podporu Československa,“ uzavrel Kováč.

Prezident: Pápež dúfa, že niekedy príde na Slovensko

Pellegrini predtým na sociálnej sieti poznamenal, že na inauguračnej omši sa zišli tisíce veriacich z celého sveta.

- Slovenskí hokejisti stratili šancu na postup do štvrťfinále 88. majstrovstiev sveta v Štokholme.

- Slovenskí hokejisti remizovali vo svojom šiestom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme po 1. tretine s Lotyšskom 1:1.

- V druhom kole prezidentských volieb v Rumunsku zvíťazil v nedeľu centristický starosta Bukurešti Nicušor Dan, naznačujú exit polly, ktoré mu pripisujú zisk 55 percent hlasov.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce presadiť zníženie vekovej hranice pre účasť vo voľbách do orgánov územnej samosprávy zo súčasných 18 na 16 rokov.

- Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Emilia Romagna, siedmom podujatí sezóny MS F1.

- Policajti zastavili v Bratislave auto v zlom technickom stave s cudzími tabuľkami, ktoré šoféroval 15-ročný mladík pod vplyvom drog.

- Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) si myslí, že legislatívy týkajúce sa slobody prejavu treba sprecizovať.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa v nedeľu zúčastnil na inauguračnej omši pápeža Leva XIV. na Námestí svätého Petra vo Vatikáne. Pellegrini v príspevku na sociálnej sieti uviedol, že pápež vo svojom prejave vyzval k spoločnému naplňovaniu hodnôt lásky a porozumenia.

- Vláda sa tvári, že konsoliduje, ale v skutočnosti rieši len seba. Uviedol to poslanec parlamentu Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ) v reakcii na nedeľné vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

- Irán je pripravený obnoviť dôveru európskych mocností, ktoré zvažujú opätovné uvalenie sankcií na Teherán pre jeho jadrový program, uviedol v nedeľu iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

- Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu povedal, že cieľom Ruska je odstrániť príčiny konfliktu na Ukrajine a zabezpečiť svoju bezpečnosť. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Pápež Lev XIV. v homílii počas svojej inauguračnej omše na Námestí svätého Petra vo Vatikáne v nedeľu poukázal na to, že v súčasnej dobe je vo svete priveľa rozdelenia, a podľa vlastných slov si želá zjednotenú cirkev, ktorá bude kvasom pre svet.

- Izraelské letecké útoky v Pásme Gazy si v noci na nedeľu vyžiadali najmenej 100 obetí, oznámili tamojší zdravotníci. V Katare sa v sobotu začalo nové kolo rokovaní o prímerí, pričom palestínske militantné hnutie Hamas podľa BBC navrhlo prepustenie rukojemníkov.

- Referendovú otázku o neuplatňovaní sankcií voči Rusku by mal určite posúdiť Ústavný súd (ÚS) SR. Pre TASR to uviedol ústavný právnik z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Vincent Bujňák.

- Pápež Lev XIV. zostúpil spolu s patriarchami východných cirkví za zborového spevu „Tu es Petrus“ (Ty si Peter) k hrobu svätého Petra vo vatikánskej bazilike. V nedeľu predpoludním sa tým začala slávnostná inaugurácia nového rímskeho pontifika, informuje TASR.

- Voliči v Portugalsku v nedeľu hlasujú v tretích parlamentných voľbách za tri roky. Podľa agentúry AFP sa očakáva víťazstvo Demokratickej Aliancie (AD) premiéra Luísa Montenegra, avšak bez väčšiny v parlamente, píše TASR.

- Pravidelné testovanie je najdôležitejším krokom k prevencii aj včasnej liečbe sexuálne prenosných ochorení. Poukázalo na to občianske združenie (OZ) HIV/AIDS Slovensko, ktoré sa zapája do iniciatívy Európsky týždeň testovania (19. - 26. 5.).

- Izraelská armáda v nedeľu uviedla, že zneškodnila ďalšiu raketu vypálenú z Jemenu. Tamojší povstalci húsíovia tvrdia, že počas nočného útoku vypálili dve balistické strely na letisko v Tel Avive.

- Izraelská armáda v nedeľu uviedla, že zneškodnila ďalšiu raketu vypálenú z Jemenu. Tamojší povstalci húsíovia tvrdia, že počas nočného útoku vypálili dve balistické strely na letisko v Tel Avive.

- Vysoká prehra 0:7 s favorizovanou Kanadou podľa hlavného trénera Vladimíra Országha odzrkadľuje obrovský rozdiel v kvalite medzi zámorským gigantom a slovenským výberom.