Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Slovensko

PS vyzýva Suska, aby zriadil skupinu na riešenie násilia na ženách

Na archívnej snímke poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Zuzana Števulová (Progresívne Slovensko). Foto: TASR - Jaroslav Novák

Progresívne Slovensko na aktuálnu schôdzu parlamentu zároveň predkladá návrh úpravy Trestného zákona.

Bratislava 25. novembra (TASR) - Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzýva ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD), aby zriadil medzirezortnú pracovnú skupinu k problematike násilia na ženách. Chce vedieť, aké konkrétne opatrenia ide rezort spravodlivosti spraviť na pomoc týraným ženám. Susko by mal podľa hnutia taktiež vysvetliť, ako ide zabezpečiť vyhlásenie dotačnej výzvy pre subjekty pomáhajúce týraným ženám. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informovali poslankyne za PS Beáta Jurík a Zuzana Števulová.

Susko má podľa Jurík na stole návrh k problematike riešenia násilia na ženách, ktorý vypracovala pred niekoľkými rokmi pracovná skupina. "Vyzývame vás, aby ste opätovne zriadili pracovnú skupinu, ktorá by bola medzirezortná a do ktorej by boli okrem občianskeho sektora prizvaní aj poslanci Národnej rady SR," povedala Jurík. Tvrdí, že hnutie už na takomto návrhu pracuje a chce byť ministerstvu nápomocné. Žiada aj o účasť v pracovnej skupine.

Jurík poukázala tiež na smernicu Európskej únie, ktorá nahrádza Istanbulský dohovor posudzujúci predovšetkým všetky druhy násilia voči ženám a aktualizuje ho. "Vláda má dnes zhruba dva roky, aby túto smernicu transponovala do nášho práva. Ja sa pýtam na čo čakáme," podotkla.

Progresívne Slovensko na aktuálnu schôdzu parlamentu zároveň predkladá návrh úpravy Trestného zákona. Má sa týkať redefinície znásilnenia, úpravy premlčacej doby, pridania domáceho násilia do Trestného zákona, týrania blízkej osoby, kybernásilia aj vraždy ženy. "Je to prvýkrát, čo na Slovensku niekto navrhuje pridať do Trestného zákona vraždu ženy. Považujeme to za dôležité obzvlášť pre to, že bez takejto definície nie je možné nastaviť efektívny systém predchádzania tejto najhoršej situácii, akú môžeme v oblasti rodovo podmieneného násilia zažiť," priblížila Jurík.

Števulová zároveň poukázala na to, že tento rok ešte ministerstvo spravodlivosti nevyhlásilo dotačnú schému na pomoc obetiam násilia pre akreditované subjekty a intervenčné centrá. "Tohtoročné projekty budú končiť a ja sa pýtam, čo bude s touto pomocou od januára 2025 a čo robí ministerstvo, aby túto výzvu vyhlásilo," skonštatovala.

Téme násilia na ženách sa venovali aj na parlamentnom výbore pre ľudské práva a národnostné menšiny. Opoziční poslanci skritizovali, že sa na ňom nezúčastnil minister spravodlivosti, respektíve zástupca rezortu. Chceli sa ho podľa vlastných slov okrem iného pýtať na pracovnú skupinu k násiliu na ženách.