Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 17. máj 2025Meniny má Gizela
< sekcia Slovensko

P. VAČOK: Vražda Holanďanky Widdershovenovej–Groenovej bola brutálna

Peter Vačok Foto: TASR/Martin Baumann

Ján Molnár je jeden z dvoch právoplatne na doživotie odsúdených vrahov, ktorí v auguste 1990 v Rakúsku znásilnili a následne zaškrtili spomínanú Holanďanku Gabriellu Widdershovenovú–Groenovú.

Bratislava 23. augusta (TASR) – Vražda a znásilnenie Holanďanky Gabrielly Widdershovenovej–Groenovej, ktorá sa odohrala v auguste 1990, bola brutálna až hnusná. Uviedol dnes pre TASR bývalý vyšetrovateľ a v súčasnosti obhajca Peter Vačok.

"Pamätám si len toľko, že to bol mladý manželský pár z Holandska. Bola to hnusná vražda. Mal som informáciu, že už pred prepustením z väzenia v Leopoldove, na základe amnestie vtedajšieho prezidenta Václava Havla, Ján Molnár hovoril, že bude páchať trestnú činnosť naďalej. Prepúšťali sa vtedy na základe tejto amnestie aj ľudia, ktorí nemali byť prepustení, lebo boli pre spoločnosť nebezpeční a prezentovali to aj vo výkone trestu odňatia slobody. Mnohých z týchto prepustených sme po krátkom období museli opätovne stíhať za obzvlášť závažné trestné činy násilného charakteru,“ povedal ďalej Vačok.



Ján Molnár, prvý vrah, ktorého po Nežnej revolúcii v roku 1989 odsúdili na doživotie, zostáva naďalej za mrežami väzenia v Leopoldove. Na dnešnom verejnom zasadnutí totiž vzal späť svoju žiadosť o podmienečné prepustenie.

Ján Molnár je jeden z dvoch právoplatne na doživotie odsúdených vrahov, ktorí v auguste 1990 v Rakúsku znásilnili a následne zaškrtili spomínanú Holanďanku Gabriellu Widdershovenovú–Groenovú. Brutálny čin vtedy šokoval rakúsku aj slovenskú verejnosť.

V zmysle Trestného poriadku Molnár požiadal o podmienečné prepustenie z väzenia po 25 rokoch výkonu trestu. Súd o jeho žiadosti rozhodoval dnes, Molnár však ihneď po otvorení verejného zasadnutia vzal svoju žiadosť späť.

V súčasnosti už 74-ročný vrah vstúpil do pojednávacej miestnosti s paličkou v ruke, o ktorú sa celý čas podopieral. Súd a prítomnú verejnosť zdvorilo pozdravil kývnutím hlavy. Súd nepovolil vyhotovovanie žiadnych fotografií ani videozáznamov z verejného zasadnutia.

„Pán sudca je chcem len dve vety povedať. Aby sa to celé zastavilo a ja to odvolám. Nežiadam žiadne súdne pojednávanie, nič,“ povedal dnes Molnár. Na ďalšiu otázku sudcu, či berie späť svoju žiadosť odpovedal „áno“.

„A ešte by som, ak dovolíte, toto by som vám chcel dať, že by ste si to potom pozreli a aby ste vedeli čo vlastne v skutočnosti sa stalo. Za toto som zavretý 26 rokov,“ dodal Molnár a predložil súdu viaceré písomnosti.

Okresný súd v Trnave vzal späťvzatie žiadosti odsúdeného na vedomie a verejné zasadnutie vyhlásil za skončené.

"Ak bol návrh odsúdeného o podmienečné prepustenie zamietnutý, môže ho odsúdený opakovať až po uplynutí jedného roka od zamietnutia okrem prípadu, že návrh bol zamietnutý len preto, že ho odsúdený podal predčasne," vysvetlil dnes pre TASR riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž. Z uvedeného vyplýva, že nakoľko predmetná žiadosť odsúdeného Molnára nebola dnes prejednaná, tak táto lehota neplatí a teda môže kedykoľvek podať novú žiadosť o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody.

Molnár pri odchode z pojednávacej miestnosti na otázku novinárov odpovedal, že na slobodu chce ísť, ale nie za takýchto podmienok. Z jeho slov vyplynulo, že pravdepodobne sa mu nepáčili posudky, ktoré o jeho osobe vypracovali.

Ľubor Masár a Molnár boli po Nežnej revolúcii prví, ktorých odsúdili na doživotie za vraždu. Predtým, za bývalého režimu, boli súdení za rozličné trestné činy. Boli však prepustení na slobodu, keďže sa na nich vzťahovala rozsiahla amnestia vtedajšieho prezidenta Václava Havla. Masár už raz, v roku 2014, o podmienečné prepustenie požiadal, nespĺňal však zákonné dôvody - nemal odsedených 25 rokov.

Masár, pôvodom z Trnavy, spoločne s Molnárom v auguste 1990 v Rakúsku znásilnili a následne zaškrtili Holanďanku Gabriellu Widdershovenovú–Groenovú. Jej manžela zviazali, ťažko zranili a vyhodili z auta. Ten však útok prežil a neskôr na súde proti páchateľom svedčil. Oboch zločincov poslal do výkonu trestu odňatia slobody na doživotie Mestský súd v Bratislave. Vrahovia počas procesu usvedčovali jeden druhého. Telo Holanďanky sa našlo v značnom štádiu rozkladu približne po dvoch mesiacoch. Masára sa podarilo polícii chytiť po necelých dvoch týždňoch.

VEĽKÁ PREPOVEĎ POČASIA: Prízemný mráz v máji? Mrznúť môže aj neskôr

Na juhozápadnom Slovensku tesne nad zemou klesla teplota vzduchu na - 4 °C.

- Novým predsedom nemeckej Slobodnej demokratickej strany (FDP) sa v piatok stal 48-ročný Christian Dürr.

- Železničná doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená. Vlaky už jazdia po oboch koľajach. Železničná spoločnosť Slovensko o tom informovala na sociálnej sieti.

- Mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou by sa mohli konať vo Vatikáne, oznámil v piatok vatikánsky štátny tajomník kardinál Pietro Parolin, podľa ktorého pápež Lev XIV. v prípade potreby poskytne Vatikán ako miesto na takého rozhovory.

- Na väčšine územia SR treba počítať z piatka na sobotu (17. 5.) s prízemným mrazom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe. Vydal výstrahu prvého stupňa.

- Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov po rokovaniach s Ruskom v Istanbule uviedol, že ďalším krokom by malo byť stretnutie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a šéfa Kremľa Vladimira Putina.

- Hasiči aktuálne zasahujú pri tragickej nehode na Jazdeckej ulici v Prešove, kde došlo k zrážke vlaku s človekom. Osoba utrpela zranenia nezlúčiteľné so životom.

- Vláda SR v piatok rozhodovala per rollam o postoji Slovenska k tzv. pandemickej dohode. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe Úradu vlády SR.

- Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu po jednej koľaji. Plná prevádzka, po oboch koľajach, by mala byť obnovená v piatok približne o 23.00 h. Železničná spoločnosť Slovensko o tom informovala na sociálnej sieti.

- Hasiči v piatok zasahovali pri horiacom autobuse na D1 v katastri obce Závažná Poruba. Z dôvodu silného zadymenia bola diaľnica uzavretá v celej šírke.

- Polícia v Banskej Bystrici pátra po dvoch sestrách, sedemročnej Sadie Izabele a štvorročnej Ivy Anabele, ktoré sú nezvestné. Informovala o tom v piatok na sociálnej sieti banskobystrická krajská polícia.

- Vysoký krvný tlak môže zvýšiť riziko demencie, je však nutné merať si ho správne. Aspoň hodinu pred meraním nie je vhodné piť alkohol, kávu a fajčiť. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).

- Ukrajinsko-ruské rokovania v Istanbule sa v piatok po asi dvoch hodinách skončili. S odvolaním sa na zdroj z tureckého ministerstva zahraničných vecí o tom informovala agentúra AFP, píše TASR. O skončení rokovaní priniesla správu aj ruská tlačová agentúra TASS.

- V prípade niekoľkomiliónového podvodu, ktorý odhalili na miestnom úrade (MiÚ) v bratislavskej Petržalke, vedie polícia trestné stíhanie vo veci zločinu sprenevery. Obvineniu čelí 27-ročný René H.

- Sudkyňa Joanne Hirstová v meste Manchester v Spojenom kráľovstve v piatok poslala do väzby americkeho speváka Chrisa Browna v súvislosti s napadnutím v londýnskom nočnom klube z roku 2023.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok na summite Európskeho politického spoločenstva v albánskej Tirane vyzval Západ na „rázne“ kroky proti Moskve a uvalenie nových sankcií v prípade, že mierové rokovania v Istanbule neprinesú prielom.

- Česko od nedele zruší zákaz dovozu zvierat náchylných na slintačku a krívačku zo Slovenska a Maďarska. Rozhodla o tom Štátna veterinárna správa (SVS) ČR, ktorá zároveň zruší aj zákaz dovozu sena, slamy a zeleného krmiva a uvoľní pravidlá na dovoz živočíšnych produktov.

- Predprimárne vzdelávanie je najlepšia podpora, akú štát môže mladým rodinám s deťmi dať. Je to najúčinnejšia investícia do vzdelania, akú môže vláda urobiť. Vyhlásil to minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker (Hlas-SD).

- Niekdajšiemu bosovi bratislavskej skupiny piťovcov Jurajovi O. uložil ŠTS pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iné úhrnný nepodmienečný trest väzenia na 14 rokov a šesť mesiacov so zaradením na stredný stupeň stráženia.

- Slovenská správa ciest (SSC) v piatok predpoludním skončila odstraňovanie nosnej konštrukcie sanovaného mosta ponad železničnú trať v Poprade.

- Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA).