Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

R. Fico: Nelegálnym migrantom sa neoplatí cestovať z Turecka do Grécka

Na snímke slovenský premiér Robert Fico Foto: TASR - Michal Svítok

Návratová politika začne platiť od nedele 20. marca.

Brusel 18. marca (TASR) – Dohoda medzi Európskou úniou a Ankarou, ku ktorej sa dospelo po dvojdňovom rokovaní, vysiela podľa slovenského premiéra Roberta Fica jednoznačný signál nelegálnym migrantom, že sa im neoplatí cestovať z Turecka do Grécka. Vyhlásil to dnes po skončení summitu EÚ v Bruseli.

Návratová politika začne platiť od nedele 20. marca. Na jej základe všetci noví nelegálni migranti, ktorí sa po tomto dátume dostanú na grécke ostrovy z Turecka, tam prejdú registráciou. Pokiaľ nepožiadajú o azyl, prípadne ho nezískajú, vrátia sa späť do Turecka. Náklady s tým spojené ponesie EÚ.



Za každého takto vráteného Sýrčana prijme Európska únia jedného Sýrčana z tureckých utečeneckých táborov. Toto presídľovanie je pre členské štáty únie dobrovoľné, maximálny strop je stanovený na 72.000 miest. Ak by sa prekročil, dohoda sa prehodnotí.

"Všetkých prípadných kritikov ubezpečujeme, že celý proces bude v súlade s európskym a medzinárodným právom," zdôraznil Fico.

Ankara okrem iného získa z únie 3 miliardy eur, Slovensko prispeje 10 miliónmi eur. Tieto peniaze môže použiť iba na zlepšenie životných podmienok Sýrčanov v utečeneckých táboroch. Teda na projekty týkajúce sa vzdelávania, zdravia, infraštruktúry či na zásobovanie jedlom. V prípade, ak ich Turecko vyčerpá, únia poskytne do konca roka 2018 ďalšie 3 miliardy eur.

Okrem toho počas holandského predsedníctva, ktoré končí v júni, EÚ otvorí ďalšiu prístupovú kapitolu s Tureckom. Ide o kapitolu 33, týkajúcu sa rozpočtových a finančných záležitostí. S tou nemá problém Cyprus, ktorý blokuje päť kapitol a pred summitom deklaroval, že zo svojej pozície neustúpi.

Zároveň by Turci od júla pri svojich cestách do členských štátov únie už nepotrebovali turistické víza. Ankara ale musí splniť predpísané kritériá.

"Niekto by mohol hovoriť, že takáto dohoda nie je vyvážená a viac z nej profituje turecká strana, ale musíme postupne zatvárať migračné toky. Toto je v súlade s filozofiou slovenskej vlády," poznamenal Fico s tým, že únia sa chce čo najskôr vrátiť k normálnemu fungovaniu Schengenu.

Vyslovil ale obavy nad možným naštartovaním migračných trás do Európy, napríklad z Líbye či Egyptu. Dohoda s Tureckom preto podľa neho môže byť dobrým precedensom na podobnú spoluprácu s inými štátmi, aj keď v prípade Líbye je pre jej vnútropolitickú situáciu skeptický.