Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 18. apríl 2025Meniny má Valér
< sekcia Slovensko

R. Fico: Smer-SD posinil svoje postavenie, pravica utrpela debakel

predseda strany Smer–SD Robert Fico počas tlačovej konferencie k výsledkom komunálnych volieb, ktorá sa konala v centrále strany v Bratislave 16. októbra 2014. Foto: TASR/Vladimir Benko

Kým Smer-SD z hľadiska starostov a primátorov dosiahol volebný zisk viac ako 29 percent, najbližšie je pravicové KDH so ziskom 4,19 percenta.

Bratislava 16. novembra (TASR) - Strana Smer-SD si v sobotňajších (15.11.) komunálnych posilnila svoje postavenie, kým pravica utrpela debakel.

Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico.

"Pred komunálnymi voľbami sme si v Smere-SD postavili cieľ posilniť postavenie strany v komunálnych štruktúrach. Môžem s veľkou spokojnosťou konštatovať, že tento cieľ sme naplnili," zdôraznil.

Fico pre porovnanie uviedol čísla

"V roku 2010 mal Smer-SD 599 starostov a primátorov, teraz 847. V koalícii sme mali pred štyrmi rokmi 327 zvolených primátorov a starostov, teraz 261. Dohromady všetkých starostov a primátorov v roku 2010 sme mali 926, teraz 1108," informoval. Podľa Fica sa strana posilnila aj na úrovni komunálnych poslancov. "Len za stranu Smer-SD máme 5123 poslancov a v koalícii 487. Dokopy je to o 1000 viac ako v roku 2010," poznamenal.

Robert Fico poďakoval voličom za účasť vo voľbách. "Je tu veľký záujem o dianie v mestách a obciach. Blahoželám všetkým zvoleným primátorom, starostom a poslancom bez ohľadu na politickú príslušnosť. Voľby ukázali, že si vieme veci spravovať demokraticky," myslí si.

Riadny debakel pravice

Na margo pravice povedal, že kým Smer-SD z hľadiska starostov a primátorov dosiahol volebný zisk viac ako 29 percent, najbližšie je pravicové KDH so ziskom 4,19 percenta. Poukázal napr. aj na výsledok v bratislavskom Starom Meste. "Je to bašta pravice, ale vyhral nezávislý kandidát s našou podporou. Nezávislým je aj nový primátor Ivo Nesrovnal. Je to môj spolužiak, aby ste vedeli," povedal s úsmevom.

Podľa jeho slov aj napriek tomu, že opozícia najmä v Košiciach organizovala protesty, utrpela riadny debakel. "Richard Raši (Smer-SD) porazil Rudolfa Bauera (kandidát pravicových strán) na hlavu. Získal o 11.500 hlasov viac ako kandidát pravice," uviedol.



Na margo výsledku nezávislých kandidátov, ktorí obsadili najviac kresiel starostov a primátorov, Fico povedal, že ho to neprekvapuje. "Voľby sú iné v komunále a v prípade veľkej politiky. Tu nestačí mať za menom politickú stranu, je dôležité, či je človek vo svojom okolí známy a dôveryhodný," dodal.

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Letné teploty v apríli. Dokedy budú trvať?

Letné dni sa nevyskytli len v nížinách juhozápadného Slovenska, ale aj na Orave a Liptove.

- Kanadský hokejista David Savard z Montrealu Canadiens oznámil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v NHL.

- V Istanbule sa začal proces so 189 ľuďmi, medzi ktorými sú aj študenti a osem novinárov, zadržaných pri protestoch proti zatknutiu opozičného starostu tohto najväčšieho tureckého mesta Ekrema Imamogla.

- Fínski hokejoví reprezentanti uspeli v prípravnom zápase pred MS nad Švédmi 2:0. Vo štvrtkovom prvom vzájomnom dueli zvíťazili „tri korunky“ 2:1.

- Austrálčan Oscar Jenkins sa postaví pred súd v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR) pre obvinenia zo žoldnierstva, uviedli úrady na tomto ukrajinskom území, ktoré okupuje Rusko.

- Ukrajina a Rusko si na veľkonočný piatok vymenili stovky tiel vojakov. Na Ukrajinu dorazili telesné pozostatky 909 vojakov, oznámil koordinačný štáb pre záležitosti vojnových zajatcov v Kyjeve.

- Belgický cyklista Remco Evenepoel sa stal víťazom Brabantského šípu. Jazdec tímu Soudal Quick-Step zvládol v piatok 162 km dlhú trať vedúcu z Beerselu do Overijse za 3:35:14 h.

- Tréner futbalistov FC Barcelona Hansi Flick vyjadril nespokojnosť so zmenou v kalendári španielskej La Ligy. V tejto súvislosti požiadal o stretnutie so zástupcami vedenia súťaže.

- Počet obetí amerických útokov na jemenský ropný prístav stúpol na najmenej 74 a ďalších viac ako 170 osôb utrpelo zranenia, uviedli jemenskí povstalci húsíovia.

- Poľsko obmedzilo vjazd vozidiel prevážajúcich párnokopytníky a predmety, ktoré môžu prenášať slintačku a krívačku (SLAK), na tri hraničné priechody.

- Talianske úrady identifikovali všetky štyri obete štvrtkového pádu kabíny lanovky neďaleko Neapola. Ide o dvoch turistov z Británie a jedného z Izraela, štvrtou obeťou je vodič lanovky z Talianska.

- Mestské lesy v Bratislave dokončili prvý úsek prírodného chodníka, ktorý spája Malý a Veľký Draždiak v lesoch v bratislavskej Petržalke.

- Lietadlo amerického výrobcu Boeing vyčlenené pre Čínu zamierilo do USA. Vyplýva to z údajov o sledovaní letov Flightradar24.

- Francúzsky pilot Pierre Gasly dosiahol najrýchlejší čas v prvom tréningu pred VC Saudskej Arábie, piatym podujatím seriálu majstrovstiev sveta F1.

- Zámorská hokejová NHL prekonala ďalší divácky rekord a po prvý raz v histórii privítala na zápasoch viac než 23 miliónov fanúšikov.

- Nový americký veľvyslanec v Japonsku George Glass pricestoval do Tokia a vyjadril optimizmus, že jeho krajina a jej kľúčový ázijský spojenec dosiahnu dohodu na rokovaniach o colných sadzbách.

- Slovenskí hokejisti do 20 rokov prehrali na Turnaji piatich krajín vo fínskom Rovaniemi aj svoj tretí zápas. Podľahli rovesníkom zo Švajčiarska 3:5.

- Polícia upozorňuje na podvodné SMS správy o nezaplatení pokuty, pričom súčasťou správy je aj link, na ktorom človek "všetko vyrieši."

- Najmenej štyri obete si vyžiadalo extrémne počasie sprevádzané lejakmi a v horských oblastiach aj výdatným snežením, ktoré od štvrtka sužovalo časti Talianska, Francúzska a Švajčiarska.

- Viac ako tretina nemeckých firiem očakáva v tomto roku rušenie pracovných miest. Ukázali to výsledky prieskumu Nemeckého ekonomického inštitútu.

- Dopravná nehoda v Prešove si vyžiadala jeden ľudský život. Pre TASR to potvrdila krajská policajná hovorkyňa z Prešova Jana Ligdayová.