Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Slovensko

R. Káčer: Návšteva P.Pellegriniho v Bielom dome by mohla oživiť vzťahy

Rastislav Káčer, archívne foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Káčer pripomenul, že pozvanie od Donalda Trumpa prichádza v čase 30. výročia pádu komunizmu v stredoeurópskom regióne.

Bratislava 28. apríla (TASR) - Nadchádzajúce prijatie predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) v Bielom dome by podľa bývalého veľvyslanca SR v USA Rastislava Káčera mohlo oživiť "trochu" zanedbané americko-stredoeurópske vzťahy. Mohlo by tiež pripomenúť pozitívnu úlohu Spojených štátov v regióne vrátane Slovenska. Poznamenal, že samotné prijatie u amerického prezidenta trvá zväčša päť až desať minút.

Káčer pripomenul, že pozvanie od Donalda Trumpa prichádza v čase 30. výročia pádu komunizmu v stredoeurópskom regióne. "Toto konkrétne stretnutie je hlavne o tom, že Spojené štáty za ostatné dva volebné cykly Baracka Obamu trošku zanedbali strednú Európu. Teraz je 30 rokov od pádu Berlínskeho múru, Zamatovej revolúcie, slobody, ktorú tento región získal vrátane Slovákov a Československa. Je to dobrý čas pripomenúť si úlohu Spojených štátov, nielen k storočnici vzniku Československa, podporenia samostatnosti, ambície Čechov a Slovákov osamostatniť sa, ale zároveň aj 30 rokov podpory slobodnej Európy, znovuzjednotenia, otvorenia Európy, zrušenia hraníc a progresu, ktorý sme mali za týchto 30 rokov," vysvetlil. Je podľa neho veľmi dobrým signálom, že slovenský predseda vlády je po českom premiérovi druhým predstaviteľom zo stredoeurópskeho regiónu, ktorý dostal v tomto období pozvanie od amerického prezidenta.

Samotné prijatie v Bielom dome je väčšinou krátke, päť- až desaťminútové stretnutie medzi štyrmi očami, súčasťou je aj rokovanie na úrovni delegácií, priblížil Káčer. "Partneri často sedia v kreslách pred krbom, je tam krátky fototermín, vymenia si pár zdvorilostných fráz. Potom sa rokuje, rokovanie môže byť čokoľvek medzi polhodinou a hodinou. Polhodina je štandard, hodina býva veľká zdvorilosť a porozumenie si partnerov," doplnil.

Bývalý veľvyslanec predpokladá, že témou diskusie partnerov by mohli byť strategické a bezpečnostné záležitosti. "Slovensko je jeden z 29 členských štátov NATO, sme členom EÚ, ako aj Schengenu a eurozóny. Tu v regióne sme jeden z najhlbšie integrovaných štátov EÚ. V tomto sa zvyšuje naša hodnota a aj naša suverenita voči Spojeným štátom, pretože sme cez tento pohľad silnejší hráč. Na druhej strane, sme okrajová krajina NATO, keď sa to zoberie na východnej hranici. Ukrajina je krajina, kde je aktívny vojenský konflikt, z tohto pohľadu je tu určite diskusia o strategických a bezpečnostných záležitostiach, na to je dobrý dôvod," uviedol s tým, že vhodnou témou je aj posilňovanie energetickej nezávislosti regiónu strednej Európy.

Dohoda o obrannej spolupráci s USA nebude témou rokovania na tejto úrovni, myslí si Káčer. "Tá téma je umelo živená. Nie je to vec, na ktorú Spojené štáty tlačia. Spojené štáty už podpísali absolútne bez problémov s viac ako 20 európskymi krajinami dávno pred nami. Je to technická záležitosť, ktorá sa rokuje na oveľa nižšej úrovni. ... Vôbec nepredpokladám, že toto je téma na rokovanie predsedu vlády a prezidenta " pripomenul s tým, že táto téma je vysoko preceňovaná. "Je to vo fantázii niektorých politikov," doplnil.

Stretnutie je podľa Káčera pre Slovensko veľmi významné, priateľské gesto zo strany USA a takémuto prijatiu predchádzajú dlhé mesiace a niekedy aj roky prípravy.

Predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini absolvuje v priebehu budúceho týždňa návštevu USA, počas ktorej ho v piatok 3. mája prijme v Bielom dome americký prezident Donald Trump.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.