Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

R. Kaliňák: Vo voľbách nesmú rozhodovať peniaze, ale programy

Minister vnútra Robert Kaliňák Foto: TASR/Martin Baumann

Uviedol to Robert Kaliňák v diskusnej relácii televízie TA 3 V politike.

Bratislava 8. septembra (TASR) - Návrh volebného zákona o moratóriu 48 hodín neobmedzuje slobodu prejavu, ale zamedzuje tomu, aby komerčná reklama ovplyvňovala v rozhodujúcich dňoch výsledok volieb. V diskusnej relácii televízie TA 3 V politike to uviedol dnes Robert Kaliňák (Smer-SD) v súvislosti s návrhom nového volebného zákona. Rovnaký cieľ má podľa neho aj úmysel zakázať zverejňovať prieskumy s volebnými preferenciami tri týždne pred voľbami.

Kaliňák zdôraznil, že aj tieto návrhy smerujú k tomu, aby bola zachovaná rovnosť možností a peniaze neovplyvňovali voľby. Na námietku, že nebude môcť zamedziť kampani na sociálnych sieťach minister vnútra uviedol, že moratórium obmedzí 90 percent toho, čo je najpodstatnejšie pre volebnú kampaň. "Obmedzí komerčnú reklamu, ak sa niekto rozhodne na sociálnej sieti podporiť niekoho, má na to právo, ale to nie je komerčná reklama," zdôraznil, upozorňujúc, že priama reklama politických stráv na sociálnych sieťach v období moratória by bola porušením zákona.

Podľa Kaliňáka je potrebné chápať podobným spôsobom aj návrh zákazu prieskumov. "Či to bude 14 alebo 10 dní pred voľbami, poďme sa o tom baviť," povedal Kaliňák. "Som ale proti tomu, aby v tých rozhodujúcich dňoch pred voľbami prieskum voliča upozornil, že strana klesla pod 5-percentný limit a tým pádom mu prieskum naznačoval, že stranu nie je dobré voliť, lebo hlas prepadne." Kaliňák to označil za neférové, pričom upozornil na veľké odchýlky predvolebných prieskumov s reálnym výsledkom vo voľbách.

Kaliňákova oponentka v diskusii Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) uviedla, že ak sa už teda minister vybral cestou zákazov, mal by existovať nezávislý kontrolný orgán, ktorý by zabezpečil, aby "bol rovnaký meter pre všetkých". Podľa Žitňanskej dnes takáto záruka neexistuje. "Ešte predtým, ako ste zákon predložili do parlamentu, neurobili ste nič preto, aby tu vznikla predstava, na ktorej by bol väčšinový konsenzus, že takto by mal nezávislý kontrolný orgán fungovať," uviedla Žitňanská.

Kaliňák reagoval, že predstavou navrhovateľov zákona je, aby to bola komisia, kde budú zástupcovia politických strán, mimovládneho sektora, Generálnej prokuratúry (GP), Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) i Štatistického úradu. "Ľudia by boli profesionálne zamestnaní a venovali sa kontrole výkonu volebného práva, financovaniu politických strán počas celého roku a financovaniu volieb," povedal Kaliňák.

Žitňanská naznačila, že by v zákone preferovala skôr viac voľnosti a zároveň väčšiu kontrolu a limity pre aktérov. "Tak by bola zachovaná sloboda prejavu a voliči mali dostatok informácií," uviedla poslankyňa NR SR. Dodala, že doterajšia verzia návrhu nového volebného zákona zvýhodňuje existujúcich politikov pred tými, ktorí štartujú na politickej scéne. "Už len tým, ako často sú najmä vládni politici prezentovaní v médiách." Podľa Kaliňáka je to jednostranný pohľad na vec. "Vládny politik je častejšie v médiách, ale hovorí sa o ňom najmä v negatívnom duchu, to opozičný alebo začínajúci politik takýto hendikep nemá," reagoval.

Zdôraznil, že podstatou návrhu je, aby rozhodujúce vo voľbách neboli peniaze, ale programy. "Toto je základ a teraz poďme riešiť detaily, poďme sa baviť napríklad či peniaze doteraz vynaložené na kampaň majú alebo nemajú byť zarátané do limitu, ktorý stanoví zákon," dodal minister vnútra.