Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Slovensko

Radíme: Pri mozgovej príhode rozhodujú minúty, pomôcť treba hneď

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Prevenciou proti cievnej mozgovej príhode môže byť vyvážená strava, dostatok pohybu či udržiavanie optimálnej hladiny krvného tlaku, cholesterolu a kontrola diabetu.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 11. novembra (TASR) - Pri cievnej mozgovej príhode rozhodujú minúty. Čím skôr pacient dostane potrebnú pomoc, tým väčšia je šanca na záchranu mozgových funkcií a návrat do bežného života. Uviedol to neurológ Bassam Al Sabti z Nemocnice Agel Bratislava.

"Hlavným problémom je, že mnohí ľudia nerozoznajú prvé príznaky mŕtvice, alebo váhajú zavolať pomoc," vysvetlil Al Sabti. Kľúčové je vedieť rozpoznať najčastejšie príznaky mŕtvice. Sú nimi náhla asymetria tváre, neschopnosť zdvihnúť jednu z rúk či nezrozumiteľná reč. Známe sú aj pod skratkou FAST (z anglického face, arms, speech, time).

Neurológ upozornil, že aj mierne prejavy môžu byť znakom toho, že sa niečo deje. Záchrannú službu je nutné zavolať okamžite. "Nečakajte, či sa stav zlepší - každá sekunda oneskorenia môže znamenať väčšie poškodenie mozgu," dodal Al Sabti.

Neurológ doplnil, že po zasiahnutí pohybového aparátu je nevyhnutná rehabilitácia. Jedným z najčastejším dôsledkov cievnej mozgovej príhody je totiž ochrnutie končatín či strata motorických funkcií.

Prevenciou proti cievnej mozgovej príhode môže byť vyvážená strava, dostatok pohybu či udržiavanie optimálnej hladiny krvného tlaku, cholesterolu a kontrola diabetu. Podľa odborníka sú rizikovými faktormi vysoký tlak, fajčenie a obezita. "Pravidelné prehliadky a aktívna starostlivosť o zdravie sú dôležitými krokmi k zníženiu výskytu cievnej mozgovej príhody," podotkol.