Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Slovensko

REAKCIE POLITIKOV na obvinenie Dobroslava T. za zneužívanie právomoci

Dobroslav Trnka, archívna snímka. Foto: TASR Michal Svítok

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T. za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Bratislava 18. decembra (TASR) – Prezidentka Zuzana Čaputová vníma pozitívne obvinenie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T. Ten bol obvinený zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, ona však podozrení z nahrávky Mariana K. vidí viac.

„Verejnosť konečne dostala od orgánov činných v trestnom konaní signál, že aj kauzy, ktoré dlho traumatizujú našu spoločnosť, sa vyšetrujú,“ uviedla prezidentka. Obvinenie bývalého generálneho prokurátora vníma ako očakávaný a pozitívny krok. Z nahrávky medzi ním a Marianom K. však vníma viac podozrení, než sa nachádza v obvinení, o ktorom informovala polícia a verí, že príde rad aj na ne.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T. za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Skutku sa mal dopustiť v rokoch 2007 až 2014.

"Ako verejný činiteľ nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu z Trestného poriadku a po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie SIS (Slovenskej informačnej služby, pozn. TASR) pod krycím názvom Gorila, z ktorej vyplývalo podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov, od osoby M. K., túto ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní," vysvetlila polícia.

P. Pellegrini: Obvinenie Dobroslava T. je dôkazom, že polícia má voľné ruky


Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) víta konanie polície v medializovanom prípade nahrávok bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T. "Idú v súlade s mojím heslom a názorom "padni komu padni". Ak bol porušený zákon, musí polícia konať," zdôraznil premiér po stredajšom rokovaní vlády.

Počká si na ďalšie výstupy z pokračujúceho vyšetrovania, už teraz však vníma pozitívny signál pre spoločnosť. "Dnešný krok dáva najavo, že polícia má voľné ruky a nikto tu nie je chránený pred zákonom," povedal.

Ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD) hodnotí obvinenie Dobroslava T. zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa ako potvrdenie kvalitnej práce polície, ktorá si zodpovedne plní svoje povinnosti. Štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Edita Pfundtner takisto hovorí o úlohe polície konať, zdôraznila zároveň, že je potrebné dôkladne pripraviť dôkazy pre súdny proces, aby v takýchto závažných kauzách neprišlo napokon k verdiktu, že "skutok sa nestal".

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T. zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Informovala o tom polícia na sociálnej sieti. Skutku sa mal dopustiť v rokoch 2007 až 2014. "Ako verejný činiteľ nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu z Trestného poriadku a po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie SIS (Slovenskej informačnej služby, pozn. TASR) pod krycím názvom Gorila, z ktorej vyplývalo podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov, od osoby M. K., túto ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní," vysvetlila polícia.

Konať tak mal podľa polície s úmyslom zadovážiť majetkový prospech sebe a Marianovi K. "Zároveň v úmysle zadovážiť neoprávnenú výhodu osobám, ktorých rozhovory, obsahujúce skutočnosti nasvedčujúce spáchanie trestného činu, sú zachytené na predmetnej zvukovej nahrávke," dodala polícia.

Možné obchodovanie s nahrávkou Gorily naznačuje údajný rozhovor Dobroslava T. s Marianom K., ktorého nahrávku v októbri zverejnil Denník N. Bývalému generálnemu prokurátorovi mal Marian K. nadávať, pretože sa vraj pokúsil Gorilou vydierať finančníka skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Ten sa dištancoval od všetkých "domnelých aktivít", s ktorými má byť podľa komunikácie spájaný, a odmietol ich.

E. Pfundtner: Obvinenie Dobroslava T. vnímam tak, že polícia má konať


Obvinenie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T. zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa je potvrdením toho, že polícia a prokuratúra má konať a koná. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedla štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Edita Pfundtner (Most-Híd).

„Potešilo by ma, ak by orgány činné v trestnom konaní konali rýchlejšie, no prioritné je pre mňa to, aby sa podklady pre obžalobu v súdnych procesoch v takýchto závažných kauzách dôkazne pripravili tak dobre, aby sa nestalo, že napokon dôjde k verdiktu, že sa skutok nestal,“ uviedla Pfuntdner.

Most-Híd: Ak Dobroslav T. chránil zločincov, musí byť potrestaný


Ak sa potvrdí, že bývalý generálny prokurátor Dobroslav T. chránil zločincov a kryl ich zločiny, musí byť čím skôr potrestaný. V reakcii na jeho obvinenie to uviedla koaličná strana Most-Híd.

"Podozrenia, ktoré vyplývajú z doteraz zverejnených nahrávok, sú mimoriadne vážne," napísala strana v stanovisku, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Klára Magdeme. "Ak sa potvrdí, že bývalý generálny prokurátor, ktorý mal chrániť nás, práva a bezpečnosť všetkých občanov, chránil zločincov a kryl ich zločiny, musí byť patrične potrestaný. A čím skôr. To isté platí aj v prípade zlyhaní ďalších osôb – prokurátorov, policajtov a sudcov," doplnila Magdeme.

I. Matovič: Obvinenie Dobroslava T. je zadosťučinením pre poctivých ľudí


Bratislava 18. decembra (TASR) - Obvinenie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T. je zadosťučinením pre obyčajných, poctivých ľudí. Vyhlásil to predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Nezaradená poslankyňa parlamentu Veronika Remišová si myslí, že Dobroslav T. by mal byť stíhaný väzobne, "aby sa zabránilo ovplyvňovaniu a mareniu vyšetrovania".

"Obvinenie Dobroslava T. je zadosťučinením pre obyčajných, poctivých ľudí a zdvihnutým prstom pre mafiu, ktorú Smer cez neho dlhé roky chránil. Na druhej strane je namieste obávať sa, že zrazu zvýšená aktivita NAKA súvisí len s vytváraním dojmu na ľudí, vzhľadom na voľby za dverami," uviedol Matovič pre TASR.

Podozrení v súvislosti s Dobroslavom T. je podľa Remišovej oveľa viac. "Vyšetrovanie by malo pokračovať o to intenzívnejšie, keďže rozsah škôd, ktoré Dobroslav T. mohol na poste generálneho prokurátora spôsobiť, bude oveľa väčší," uviedla s tým, že je na mieste otázka, či v jeho prípade dlhodobo nehrozí ovplyvňovanie alebo marenie vyšetrovania, a či by nemal byť stíhaný väzobne. Remišová upozornila, že je potrebné stransparentniť proces výberu generálneho, ale aj špeciálneho prokurátora.

Pre SaS je neprípustné, že Dobroslav T. je stíhaný na slobode a nie je vo vyšetrovacej väzbe, "pretože je prinajmenšom zrejmé, že bude mať možnosť ovplyvňovať vyšetrovanie". SaS preto vyzýva špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby pre Dobroslava T. nariadil väzbu.

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) považuje vznesenie obvinenia za správny počin. Orgány by sa podľa nej mali pozrieť aj na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. "Dobroslav T. mu púšťal zvukovú nahrávku Gorila v čase, keď bol Čižnár krajským prokurátorom. Konal?" pýta sa a avizuje, že v tejto súvislosti podáva trestné oznámenie. "Je na orgánoch činných v trestnom konaní preskúmať, či sa Čižnár rovnako nedopustil marenia spravodlivosti, keď ako prokurátor oboznámený so zvukovou nahrávkou Gorila (čo sám priznal) nekonal," dodala Ďuriš Nicholsonová na sociálnej sieti.

"Som veľmi rád, že po dvoch rokoch od vraždy novinára, kedy sa zásadným spôsobom zmenilo Slovensko, konečne prichádza spravodlivosť," reagoval pre TASR predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

"Ten, kto mal na spravodlivosť dozerať, ju sám maril," reagoval na sociálnej sieti líder koalície mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS)-Spolu Michal Truban. Dodal, že v parlamente chcú hneď na prvej schôdzi navrhnúť zmeny pravidiel voľby generálneho prokurátora. "Tak, aby sa nástupca Čižnára vyberal zo širokého spektra návrhov transparentným spôsobom s verejným vypočutím," dodal.

O väzobné stíhanie Dobroslava T. podľa stanoviska neparlamentnej Demokratickej strany opakovane žiadali nezaradení poslanci Jozef Rajtár a Ľubomír Galko. Žiadajú oň aj teraz. "Na jeho väzbu sú tri dôvody: aby nemohol ovplyvňovať svedkov a mariť tak vyšetrovanie, aby nemohol ujsť a vyhýbať sa tak trestnému konaniu," napísala strana vo svojom stanovisku.

Mimoparlamentné KDH si myslí, že je legitímne pýtať sa kompetentných, prečo až teraz začali v tejto veci konať. Aj podľa KDH by mal byť Dobroslav T. vo väzbe, aby neovplyvňoval svedkov.