Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

Zistenia v reedukačných centrách budú predmetom previerky

Jana Dubovcová Foto: TASR/Štefan Puškáš

Deti v reedukačných centrách majú na celodennú stravu necelé tri eurá a trpia hladom. Na rokovaní školského parlamentného výboru to 12. mája povedala ombudsmanka Jana Dubovcová

Bratislava 21. mája (TASR) - Zistenia ombudsmanky Jany Dubovcovej, týkajúce sa situácii v detských reedukačných centrách, budú predmetom mimoriadnej previerky prokuratúry, rozhodol o tom generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

"Na základe medializovaných informácií zo správy verejnej ochrankyne práv o jej činnosti za obdobie roka 2013, sa generálny prokurátor Jaromír Čižnár s touto správou dôsledne oboznámil. V správe okrem iného verejná ochrankyňa práv poukázala aj na údajné porušovanie základných ľudských práv a slobôd vo viacerých reedukačných centrách. Generálny prokurátor Čižnár rozhodol, že tieto zistenia budú predmetom mimoriadnej previerky prokuratúry. V prípade potvrdenia zistení ombudsmanky, príjme generálny prokurátor v rámci svojej pôsobnosti a právomoci adekvátne opatrenia," informovala dnes TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Prokuratúra na základe zákona o prokuratúre a prokurátoroch vykonáva dozor nad zachovávaním zákonnosti v miestach výkonu ochrannej výchovy, ústavnej starostlivosti a v miestach výkonu ochranných opatrení nariadených súdom. Pri tomto výkone dozoru, prokurátor najmä dozerá na to, aby sa v zariadeniach dôsledne dodržiavali a zachovávali zákony a ostatné všeobecne záväzné právne predpisy. Prokurátor previerky vykonáva najmä raz za tri mesiace a skúma aj sťažnosti, podnety, oznámenia tam umiestnených osôb, s ktorými hovorí bez prítomnosti tretích osôb, dodala Predajňová.

Deti v reedukačných centrách majú na celodennú stravu necelé tri eurá a trpia hladom. Na rokovaní školského parlamentného výboru to 12. mája povedala ombudsmanka Jana Dubovcová. Poslancom priniesla balíčky s celodennou stravou za túto sumu, z ktorej sa deti musia zasýtiť. Balíček obsahoval jedno vajíčko uvarené natvrdo, malú reďkovku a dva rožky, banán, obed bez polievky, varené kuracie kúsky so zemiakmi bez zeleniny a omáčky, akciový jogurt a tvarohovú nátierku s cesnakom a dvoma krajcami chleba.

"Strava nemôže byť výchovný prostriedok," vyhlásila vtedy Dubovcová. Ministerstvo školstva požiadala, aby urýchlene zvýšilo vo vyhláške finančný normatív na celodennú stravu asi o euro. Na problém upozornila aj rezort financií v čase, keď pripravoval rozpočet a žiadala, aby bolo v rozpočte pre ministerstvo školstva zabezpečených dosť peňazí na zvýšenie príspevku. Od ministra financií však podľa vlastných slov nedostala odpoveď.

Dubovcová okrem iného tvrdí, že problém sa týka niekoľkých stoviek detí. Osobne robila kontrolu v deviatich centrách. "Vo všetkých centrách, kde som bola, sa deti sťažovali na hlad," hovorí verejná ochrankyňa práv. Reedukačné centrá, ktoré jedálne lístky pre deti musia poskladať z presne určenej nízkej sumy, sú podľa nej "čarodejníci", keď to zvládajú. Príspevok na stravovanie detí od 11 do 15 rokov je 2,43 až 2,87 eura a pre deti od 15 do 18 až 19 rokov je 2,58 eura až 3,01 eura. Deti pritom nemajú možnosť zabezpečiť si ďalšiu stravu inde, keďže v centrách bývajú.

Poslanci výboru správu ombudsmanky vzali na vedomie. Predseda školského parlamentného výboru Mojmír Mamojka (Smer-SD) nevylúčil poslanecký prieskum v centrách.