Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

Remišová kritizuje envirorezort za proces obstarávania čističky

Na snímke predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Verejné obstarávanie podľa Remišovej vyhlásili v auguste a na predkladanie ponúk dali iba desať pracovných dní.

Bratislava 8. novembra (TASR) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR uzatvorilo zmluvu na mobilnú čistiareň odpadových vôd (ČOV) pre odkalisko Dubová v sume niekoľkonásobne vyššej ako bola dopredu očakávaná. Vyhlásila to v piatok poslankyňa Národnej rady (NR) SR Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ). Myslí si, že aj v procese verejného obstarávania nastali nejasnosti. Avizovala podanie na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) reagoval, že išlo o riadnu súťaž, v ktorej vyhrala najnižšia ponuka.

"V júli tohto roku predložil minister Taraba na rokovanie vlády návrh na zabezpečenie opatrení na odvrátenie ekologickej havárie a environmentálnych škôd z odkaliska Dubová. Minister Taraba v materiáli konštatuje, že investičné náklady sa budú pohybovať vo výške 300.000 až 400.000 eur," skonštatovala Remišová na piatkovej tlačovej konferencii. Dodala, že koncom októbra uzatvorilo ministerstvo zmluvu na dodanie mobilnej čistiarne odpadových vôd pre areál v Dubovej v hodnote 932.400 eur.

Verejné obstarávanie podľa Remišovej vyhlásili v auguste a na predkladanie ponúk dali iba desať pracovných dní. "Na tento fakt sa v rámci verejného obstarávania uchádzači aj sťažovali, pričom explicitne uvádzali, že sa ponuka dá predložiť iba v prípade, že ju má uchádzač vopred pripravenú a krátka lehota je diskriminačná," pripomenula s tým, že envirorezort mal hovoriť o naliehavej situácii. Do 8. októbra mala byť čistička sprevádzkovaná. "Zmluvu podpísal až 29. októbra a na realizáciu má dodávateľ ďalších 100 dní," dodala s tým, že dodávateľ, firma PM Systems, sa podľa nej nevenuje dodávaniu špeciálnych čističiek odpadových vôd či technológií na spracovanie nebezpečného odpadu.

Taraba reagoval, že Slovenská republika zaobstaráva stroj na čistenie, nie službu. "Pretože v prípade, že vznikne niekde ekologická havária, nemáme zariadenie, ktoré vie čistiť na danom mieste chemikálie," povedal v piatok na tlačovej konferencii. Išlo podľa neho o riadnu súťaž. "Zúčastnili sa dve firmy a vyhrala absolútne najnižšia ponuka. To je, to je celé, čo k tomu môžem povedať," skonštatoval.

Rezort mal zabezpečiť obstaranie dočasne demontovateľnej fyzikálno-chemickej ČOV s mechanickým čistením. Má zabrániť preliatiu odpadovej vody z odkaliska, ktoré by podľa neho mohlo viesť k závažnej ekologickej havárii so značnými environmentálnymi škodami.