Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Rezort školstva kúpi viac ako milión sád na testovanie kloktaním

Na archívnej snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Foto: TASR - Martin Baumann

Pilotné testovanie pomocou kloktania sa uskutočnilo 12. - 13. decembra 2020 na dvoch školách v Spišskom Štiavniku a Bratislave.

Bratislava 13. januára (TASR) – Žiaci sa budú môcť testovať aj kloktaním. Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila možnosť ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu Branislavovi Gröhlingovi (SaS) obstarať služby otestovania a vyhodnotenia biologickej vzorky prostredníctvom odberového systému in vitro na princípe výplachu ústnej dutiny kloktaním.

Ministerstvo školstva chce nakúpiť viac ako milión testovacích sád, pričom rezort financií má na tento zámer vyčleniť 22 440 000 eur.

„Momentálne, aby sme spustili celý systém s tými kloktacími testami pri číslach, ktoré máme, je zbytočné. Uvidíme, ako sa dohodneme nasledujúce dni, kedy bude testovanie za nejakých podmienok. Potrebujeme ešte niekoľko týždňov na to, aby sme dotiahli testovanie do konca," povedal minister školstva po stredajšom rokovaní vlády.

Ako dodal, v COVID automate by sa v prípade tohto spôsobu testovania mali nachádzať v červenej zóne. Gröhling spresnil, že kloktacie testy sú určené len pre žiakov druhého stupňa základných škôl a pre učiteľov. Stredoškoláci a rodičia sa budú testovať antigénovými testami.

Minister povedal, že do konca týždňa, respektíve začiatku budúceho týždňa budú vedieť povedať, ako by mal vyzerať harmonogram, keď dôjde k tomu, že sa začne testovať. Gröhling tvrdí, že s obstaraním kloktacích testov by nemal byť problém. „Na ministerstve školstva máme dostatočne dobrý tím, aby vedel túto úlohu veľmi rýchlo urobiť," povedal.

Pilotné testovanie pomocou kloktania sa uskutočnilo 12. – 13. decembra 2020 na dvoch školách v Spišskom Štiavniku a Bratislave. Na obidvoch školách bola testovaná väčšina žiakov, pričom výsledky testovania potvrdili jeho realizovateľnosť v prostredí školy. Na základe úspešného pilotného overovania pristúpilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR 18. decembra 2020 k prípravným trhovým konzultáciám na zistenie možností obstarania testovania kloktaním.

"Do predbežných trhových konzultácií sa zapojilo sedem spoločností (šesť spoločností so sídlom v Slovenskej republike a jedna spoločnosť so sídlom v Českej republike). Na základe ich odpovedí a po konzultácii s odborníkmi z rezortu zdravotníctva pripravil rezort návrh opisu predmetu zákazky služby otestovania a vyhodnotenia biologickej vzorky prostredníctvom odberového systému in vitro na princípe výplachu ústnej dutiny kloktaním na odber biologického materiálu za účelom detekcie SARS-CoV-2 prostredníctvom vyšetrenia technikou polymerázovej reťazovej reakcie (PCR test), ktorá zahŕňa dodanie odberového systému do určených miest, zaučenie používateľov na realizáciu samosteru, identifikáciu vzoriek, zber a vyhodnotenie vzoriek na báze poolovania vrátane pretestovania v prípade potvrdenej pozitivity," vysvetlil rezort školstva.

Ministerstvo v materiáli uvádza, že pretestovanie žiakov druhého stupňa a učiteľov základných škôl vo všetkých krajoch by vyžadovalo okolo 440.000 testovacích kitov. "V prípade obstarania troch kôl testovania (1.020.000 testovacích kitov) by celkové náklady na testovacie kity, ich distribúciu, zber vyhodnotenie pri možnom poolovaní ôsmich až desiatich vzoriek a v prípade potreby opätovné individuálne vyhodnotenie spolu s oznámením výsledkov sa mohli pohybovať v rozpätí 20 miliónov až 22,4 milióna eur," uvádza ministerstvo školstva.

Rezort školstva konštatuje, že medzi pozitíva testovania kloktaním možno zaradiť jednoduchý odber vzorky bez nepríjemného odberu sterom, presné vyhodnotenie (keďže vzorky sa vyhodnocujú PCR metódou), menšie obavy z odberu zo strany žiakov a rodičov a potenciálna možnosť odberu vzorky aj bez zdravotníckeho personálu a prevoz odobratých vzoriek bez dopravnej zdravotnej služby (podľa výsledkov certifikácie). Medzi negatíva rezort školstva uviedol potrebu vyhodnocovania odobratých vzoriek v laboratóriu (PCR metóda), časové oneskorenie výsledkov (do dvoch dní) z dôvodu vyhodnocovania v laboratóriu a najmä vyššiu cenu v porovnaní s antigénovým testami.

Na základe odporúčania Ministerstva zdravotníctva SR z 12. januára týkajúceho sa reálnosti zabezpečenia celkového objemu zákazky jedným dodávateľom budú rokovania vedené individuálne pre potreby každého kraja, aby mohol byť v každom kraji identifikovaný dodávateľ schopný zabezpečiť službu vzhľadom k jej veľkosti.