Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Slovensko

Gröhling: Zvýšili sme financie na výzvu zameranú na zníženie krízy

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) ukazuje novinárom potvrdenie o zaočkovaní počas brífingu po očkovaní proti ochoreniu COVID-19 v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) v Ružinove 27. decembra 2020. Foto: TASR - Dano Veselský

Oblasť pomoci boja proti pandémii nového koronavírusu považuje ministerstvo školstva za mimoriadne dôležitú.

Bratislava 22. januára (TASR) – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR z dôvodu vysokého záujmu zo strany žiadateľov zvýšilo o 20 miliónov eur finančnú alokáciu výzvy zameranej na mobilizáciu a využitie potenciálu výskumných inštitúcií pri boji proti pandémii vyvolanej ochorením COVID-19 a znižovanie negatívnych následkov pandémie. TASR o tom informoval odbor komunikácie rezortu školstva.

"Zvýšením finančných prostriedkov zo zdrojov Európskej únie sa umožní realizácia vyššieho počtu kvalitných projektov," konštatuje rezort školstva. Na podporu projektov v oblasti vedy a výskumu, ktoré sú zamerané špeciálne na pomoc v boji proti pandémii ochorenia COVID-19, rezort školstva vyčlenil už 100 miliónov eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Oblasť pomoci boja proti pandémii nového koronavírusu považuje ministerstvo školstva za mimoriadne dôležitú. "Cielené a efektívne využitie prostriedkov z Európskej únie môže byť účinným nástrojom v boji s novým koronavírusom," konštatuje ministerstvo. V auguste 2020 preto rezort školstva v reakcii na krízovú situáciu vyhlásil výzvu zameranú na mobilizáciu a využitie potenciálu výskumných inštitúcií pri boji proti pandémii vyvolanej ochorením COVID-19 a znižovanie negatívnych následkov pandémie.

Subjekty zo všetkých sektorov (vysoké školy, podnikatelia, neziskové organizácie, verejné výskumné organizácie, Slovenská akadémia vied) mohli žiadať o nenávratný finančný príspevok najmä v oblastiach, ako prevencia a ochrana pred infekciou spôsobenou novým koronavírusom, zdravotnícke/hygienické technológie na diagnostiku a terapiu pacientov, diagnostika a testovanie, terapia, vakcíny, lieky, ale aj sledovacie a monitorovacie zariadenia na bezpečnosť pracovníkov v prvej línii či smart technológie a mnohé iné relevantné aktivity.