Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Slovensko

Rezort spravodlivosti: Istanbulský dohovor si žiada ďalšiu diskusiu

Na archívnej snímke podpredsedníčka vlády SR a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská. Foto: TASR/Pavol Zachar

Ministerka Žitňanská pripomenula, že o ratifikácii by mala rozhodnúť vláda a následne parlament.

Bratislava 12. júla (TASR) – Proces ratifikácie Istanbulského dohovoru, ktorý sa týka predchádzania násiliu voči ženám a domácemu násiliu by mal byť nateraz odložený. Navrhuje to ministerstvo spravodlivosti pod vedením Lucie Žitňanskej (Most-Híd), ktoré takýto návrh predložilo v utorok (11.7.) do medzirezortného pripomienkového konania.

Žitňanskej rezort je presvedčený, že otázka ratifikácie dohovoru aj naďalej vyvoláva principiálne rozpory. Cieľom návrhu je preto zabezpečiť ďalší priestor na pokračovanie v potrebnej diskusii k tejto téme, ozrejmilo ministerstvo v dnešnej tlačovej správe.

Ministerka Žitňanská pripomenula, že o ratifikácii by mala rozhodnúť vláda a následne parlament. „Tak, ako vnímam politickú scénu, tak nevidím, že by v tejto chvíli mal Istanbulský dohovor politickú podporu v parlamente,“ uviedla počas minulotýždňového stretnutia s novinármi.

„Rovnako vnímam, že diskusia, ktorá sa vedie aj v spoločnosti a medzi mimovládnymi organizáciami, zatiaľ názory nezblížila, naopak, ako keby ostali vyhranené. Takže v tejto chvíli to vidím tak, že táto téma vyžaduje ešte širšiu diskusiu a vyjasňovanie si pozícií a postojov, a to navrhnem vláde, aby ten proces bol nateraz odložený,“ doplnila.

Hovorca ministerstva Peter Bubla vysvetlil, že po právnej stránke je Slovensko pripravené pristúpiť k ratifikácii Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násilia voči ženám a domácemu násiliu a boji proti nemu, čo je oficiálny názov Istanbulského dohovoru. „V spoločnosti však naďalej pretrvávajú dva protichodné názorové prúdy k otázke ratifikácie. Potvrdzujú to aj diskusie so zainteresovanými,“ uviedol Bubla s tým, že posledná takáto diskusia bola na ministerstve koncom júna.

Na tomto stretnutí diskutovali zástupcovia štátnej správy, ako aj mimovládnych organizácií predstavujúcich zástancov aj odporcov ratifikácie dohovoru. Účelom schôdzky bolo podľa Bublu zistiť, či a ako sa celospoločenská diskusia v tejto otázke za posledné štyri roky vyvinula a či sa diskusia v spoločnosti posúva k zblíženiu názorov.

„Aj na základe ostatnej debaty máme za to, že otázka ratifikácie Istanbulského dohovoru v spoločnosti naďalej vyvoláva principiálne rozpory. Téma si vyžaduje hlbšiu a časovo náročnejšiu diskusiu. Nevidíme preto priestor na bezprostredné pokračovanie v procese smerujúcom k ratifikácii dohovoru,“ zdôvodnil hovorca rezortu návrh na odloženie procesu.

Pôvodne mal byť návrh na ratifikáciu Istanbulského dohovoru predložený na vládu v druhom polroku 2013. Ministerka teraz plánovala učiniť tak do konca júna. Najnovšie navrhuje, aby sa vláda ratifikáciou dohovoru zaoberala po vyhodnotení verejnej a odbornej diskusie bez uvedenia termínu splnenia úlohy.

Dohovor podpísalo v roku 2011 v tureckom Istanbule celkovo 44 z 47 krajín Európy. Ide i záväzný právny dokument, ktorý prvýkrát v európskom priestore ustanovuje právne záväzné štandardy na predchádzanie násiliu na ženách a domácemu násiliu. Doteraz ho ratifikovalo 23 z nich, informovalo ministerstvo spravodlivosti. Medzi krajiny, ktoré dohovor podpísali a neratifikovali, patrí napríklad aj Veľká Británia a Nemecko.

Prezident udelil milosť mužovi, ktorý spôsobil dopravnú nehodu

Matúš C. bol odsúdený za spáchanie prečinov z nedbanlivosti pri vedení motorového vozidla. V dôsledku zlého technického stavu vozovky a zlej techniky jazdy v daždivom počasí dostal v zákrute šmyk.

,aktualizované 

- V americkom štáte New York havarovalo malé lietadlo so šiestimi ľuďmi, informovali miestne úrady a média.

- Južná Kórea a Vietnam odsúhlasili rozšírenie hospodárskej spolupráce po stretnutí ministrov.

- Európska komisia (EK) oznámila nový trojročný finančný balík pomoci pre Palestínčanov v celkovej hodnote až 1,6 miliardy eur, informuje TASR.

- Opozičná strana SaS víta rozhodnutie prezidenta SR Petra Pellegriniho vetovať novelu zákona, ktorá zavádza pre generálneho prokurátora nárok na výsluhový dôchodok po štyroch rokoch funkčného obdobia. Vyplýva to z vyjadrenia poslanca Národnej rady SR Ondreja Dostála.

- Vo veku 88 rokov zomrel 10. apríla jeden z najvýznamnejších odborníkov na internú medicínu Jaroslav Daniška.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce iniciovať poslanecký prieskum v Štatistickom úrade (ŠÚ) SR. Podľa šéfa PS Michala Šimečku totiž úrad, respektíve Infostat, pracuje ako „PR agentúra“ Smeru-SD.

- Ďalšie kolo nepriamych rokovaní medzi Spojenými štátmi a Iránom o jadrovom programe Teheránu sa uskutoční v sobotu v Ríme.

- Prezident SR Peter Pellegrini udelil z humánnych dôvodov milosť 43-ročnému mužovi, ktorý z nedbanlivosti zapríčinil dopravnú nehodu a jednou z jej obetí bol aj jeho jediný desaťročný syn. Ide o prvú milosť udelenú súčasnou hlavou štátu.

- Premiér Malajzie a rotujúci predseda Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) Anwar Ibrahim oznámil, že sa tento týždeň stretne so šéfom mjanmarskej junty Min Aun Hlainom v thajskom Bangkoku.

- Hygienici zaznamenali počas uplynulého týždňa medzi členmi komunity žijúcej v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom na Kračanskej ceste v Dunajskej Strede šesť nových prípadov ochorenia na vírusovú hepatitídu typu A.

- Návrh k novele zákona o neziskových organizáciách môže neprimerane zasiahnuť do základných práv a slobôd. Vyplýva to zo stanoviska verejného ochrancu práv (VOP) Róberta Dobrovodského, ktorý o ňom v pondelok listom informoval poslancov Národnej rady SR.

- Transakčnú daň, ktorá funguje od 1. apríla, by bolo treba zrušiť. Uviedol to v pondelok v Bratislave prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini na konferencii Vizio Energo.

- Pri požiari v meste Pszow v Sliezskom vojvodstve neďaleko Ostravy zahynulo päť ľudí, z horiaceho objektu sa podarilo evakuovať 12 osôb.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú štvrtý rokovací týždeň aktuálnej 33. schôdze už v pondelok. V úvode dňa diskutujú o návrhu novely zákona o dani z finančných transakcií z dielne opozičnej SaS, ktorá má odstrániť nerovnosť medzi subjektmi v zdravotníctve.

- Bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol na súde obhajoval svoje rozhodnutie zaviesť stanné právo.

- V blízkosti železničnej stanice Bratislava predmestie zrazil nákladný vlak muža, ktorý mu vošiel do jazdnej dráhy.

- Ministri práce a sociálnych vecí členských štátov EÚ budú na neformálnom zasadnutí vo Varšave rokovať o dopadoch digitalizácie na trh práce, integrácii znevýhodnených skupín a rovnosti na pracovisku.

- Americký prezident Donald Trump v nedeľu uviedol, že očakáva, že urobí rozhodnutie o Iráne veľmi rýchlo. Vyjadril sa po tom, ako obe krajiny oznámili, že ich rozhovory v Ománe boli v sobotu pozitívne a konštruktívne a že sa dohodli na ďalšom stretnutí tento týždeň.

- Konzervatívny ekvádorský prezident Daniel Noboa zvíťazil v nedeľňajšom druhom kole volieb novej hlavy štátu, oznámila volebná komisia. Jeho ľavicová vyzývateľka Luisa Gonzálezová však odmietla uznať výsledky a tvrdila, že došlo k podvodu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby navštívil jeho krajinu a lepšie tak pochopil devastáciu, ktorú spôsobuje invázia Ruska. Informovala o tom agentúra AFP, na ktorú sa odvoláva TASR.