Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Rezort zdravotníctva: Vyhláška o revízii neohrozuje účinnosť liekov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Na problém, ktorý prináša revízia liekov v utorok poukázala Asociácia na ochranu práv pacienta.

Bratislava 8. októbra (TASR) - Aplikáciou vyhlášky, ktorá sa týka revízie úhrad liekov, v žiadnom prípade nie je ohrozená terapeutická účinnosť indikovaných liekov a nemá za následok zmenu liečby pacientov z čisto ekonomických dôvodov. Pre TASR to uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR v reakcii na kritiku zvyšovania doplatkov za lieky, ktoré má revízia priniesť.

"Výrobcovia poznajú legislatívne procesy týkajúce sa liekov, ktoré sa opakujú na pravidelnej báze a majú možnosť iniciatívne reagovať, napr. podaním cenového návrhu. Aj takouto formou je možné znížiť doplatok za daný liek. Zákon a stanovené lehoty im tento postup plne umožňujú," povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová s tým, že ministerstvo vykonáva revíziu úhrad tak, aby pacienti nemuseli zmeniť liek, na ktorý sú zvyknutí.

Rovnako poukázala na to, že každý minister zdravotníctva od roku 2011 podpisuje podľa platnej legislatívy každé tri mesiace revíziu úhrad. Na základe podpísania revízie úhrad je zverejnené rozhodnutie o revízii. Ako dodala, revízia bude podpísaná 15. októbra, a následne bude zverejnené rozhodnutie. "Rozhodnutie nadobudne platnosť o 90 dní, to znamená, že revízia úhrad, ktorú ministerka zdravotníctva podpíše 15. októbra, bude platiť od januára budúceho roka," uzavrela.

Na problém, ktorý prináša revízia liekov v utorok poukázala Asociácia na ochranu práv pacienta (AOPP). Nová revízia úhrad liekov podľa jej názoru zhorší ich dostupnosť. Dotknúť by sa mala najmä onkologických, neurologických, psychiatrických či diabetických pacientov. Prvé zmeny by mali byť citeľné už v októbri. Situácia by sa navyše mala zhoršiť od januára budúceho roka.

Pokus ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD) usporiť peniaze v zdravotníctve považuje člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo Marek Krajčí (OĽaNO) za legitímny, no za žiadnych okolností by sa nemal realizovať spôsobom, aký nastal pri revízii úhrad liekov.

Členka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Cigániková (SaS) zasa tvrdí, že je zástankyňou "čo najprísnejšej revízie úhrad liekov so zachovaním lieku pre každú diagnózu bez poplatku". "Pre pacienta to znamená, že má liek, ktorý si môže dovoliť. Ak chce iný liek, buď zdôvodní jeho lekár medicínsky, z akého dôvodu nemôže brať ten liek, ktorý je hradený z verejného zdravotného poistenia v najnižšej sume, teda bez poplatku, alebo si ho doplatí v hotovosti," reagovala.