Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Fico nebude brániť podporovanie referenda o predčasných voľbách

Na snímke poslanec NR SR Robert Fico (SMER-SD) pred mimoriadnou schôdzou NR SR k odvolávaniu premiéra Igora Matoviča 23. júla 2020 v Bratislave. Poslancom sa na prvýkrát nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Plénum nebolo uznášania schopné. Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vyhlásil hodinovú prestávku. Foto: TASR - Martin Baumann

Mimoparlamentná SNS chce iniciovať referendum za predčasné voľby do Národnej rady (NR) SR v roku 2021.

Bratislava 30. júla (TASR) - Predseda Smeru-SD Robert Fico nebude brániť svojim voličom, aby odovzdávali podpisy potrebné na vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Referendum iniciuje predseda SNS Andrej Danko.

Fico podotkol, že takéto referendum nemá šancu na úspech vzhľadom na zber podpisov i vysoké kvórum potrebné na jeho platnosť. Poukázal na stav tejto vlády, myslí si, že turbulencie v rámci nej budú pokračovať, no stále má podľa neho pohodlnú väčšinu 95 poslancov v parlamente.

"Ak sa politická strana SNS rozhodne, že pôjde do tejto iniciatívy, my povieme našim voličom, pokojne podpisujte hárky, nebudeme im v tom brániť," povedal Fico na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Takéto referendum nemá podľa neho šancu na úspech vzhľadom na predošlé neúspešné pokusy. "Prakticky úspešné bolo len to o vstupe do EÚ," dodal. Podmienku účasti 50 percent voličov na referende, aby bolo platné, považuje Fico za správnu a nemenil by ju.

Mimoparlamentná SNS chce iniciovať referendum za predčasné voľby do Národnej rady (NR) SR v roku 2021. Argumentuje nekompetentnosťou a morálnymi zlyhaniami zvolených zástupcov občanov pri riešení zásadných ekonomických a spoločenských problémov.

V súvislosti s pripravovanou reformou polície Fico skonštatoval, že si váži jej prácu v období, keď bol premiérom. Tvrdí, že sa im vtedy podarilo "vykynožiť" zločin, vtedajšiu klasickú mafiu. "Polícia si robila svoju prácu. Nikdy sa tak nezasahovalo do práce polície ako teraz," podotkol. Pripomenul, že pri výbere policajného prezidenta za bývalej vlády muselo byť všetko podľa vtedajšej opozície odpolitizované a v súčasnosti chce koalícia nominovať šéfa polície politicky.

Uviedol tiež, že kriminalizácia polície je jediný náskok, ktorý má súčasná vláda oproti tej jeho, pretože ekonomicky a sociálne na ňu nemá. "Bol by som za normálny prístup, verme polícii, pracujme s ňou," zdôraznil s tým, že pripravované reformy môžu mať obrovské dosahy na budúcnosť.

R. Fico: Takáto koncentrácia distribúcie elektriny je mimoriadne nebezpečná


Vláda mala využiť peniaze z plánovaného deficitu na odkúpenie akcií Východoslovenskej energetiky (VSE) Holding a nemala pripustiť ovládnutie VSE spoločnosťou E.ON. Povedal to vo štvrtok na tlačovej konferencii predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. Takáto koncentrácia kontroly energetiky je podľa neho veľmi nebezpečná. Fico tak reagoval na podpis memoranda o porozumení medzi Slovenskom a nemeckou energetickou spoločnosťou E.ON.

Podľa memoranda sa Slovensko vzdáva predkupného práva na 49-percentný balík akcií VSE Holding, za čo dostane od spoločnosti E.ON 35 miliónov eur. "V tomto prípade si myslím, že tu nejde o 35 miliónov za predkupné právo. V tomto prípade ide o judášsky groš za to, že spoločnosť E.ON bude ovládať dve tretiny distribúcie elektriny na Slovensku," povedal Fico.

Bývalý premiér upozornil, že za minulej vlády mal minister hospodárstva Peter Žiga (vtedy Smer-SD) príkaz vrátiť do rúk štátu, pokiaľ na to bude príležitosť, všetok strategický majetok. Fico pripomenul vrátenie elektrárne Gabčíkovo či zastavenie privatizácie bratislavského letiska. Na odkúpenie podielu v Stredoslovenskej energetike (SSE) v roku 2013 od francúzskej firmy Electricité de France (EDF) nemal podľa neho štát peniaze. Podiel a manažérsku kontrolu nad SSE vtedy získal český Energetický a průmyslový holding (EPH), no štát z tejto transakcie neprofitoval.

Podľa Fica by mal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) zverejniť sumu, za ktorú predal štát 49-percentný podiel VSE v roku 2002 za vlády Mikuláša Dzurindu a porovnať ju s aktuálnou sumou, za ktorú balík akcií VSE Holdingu predáva súčasný majiteľ RWE spoločnosti E.ON. Sulík túto sumu nespresnil, keď sa odvolal na nesúhlas obchodných partnerov. Neštandardné je podľa šéfa Smeru-SD aj to, že o takomto rozhodnutí nerokovala vláda, ale oznámil ho minister hospodárstva.