Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

R.GEIST: Pre súčasnú britskú vládu je prioritou kontrola nad migráciou

Britská premiérka Theresa Mayová, archívna snímka Foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová predstavila dnes v prejave svoj plán odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Bratislava 17. januára (TASR) – Prejav britskej premiérky Theresy Mayovej v podstate potvrdil, čo sa črtalo už od júnového referenda - Británia smeruje k tzv. "tvrdému brexitu". Pre TASR to po dnešnom očakávanom prejave Mayovej uviedol Radovan Geist z Euractivu.

"Pre súčasnú vládu je prioritou kontrola nad migráciou a konečné slovo pri schvaľovaní pravidiel platných v Spojenom kráľovstve, nie udržanie voľného pohybu osôb či plného prístupu na jednotný trh. Na druhej strane Mayovej slová je treba chápať najmä ako stanovenie východiskovej pozície, odkaz európskym partnerom, i do vnútra krajiny, kde si chce upevniť podporu," povedal.



Aj po marci 2017 bude podľa neho pred Londýnom a Bruselom stáť dvojročné obdobie vyjednávaní a potom, s veľkou pravdepodobnosťou, prechodné obdobie. To dáva obom stranám dostatok času na úpravu vzťahov bilaterálnymi zmluvami.

Britská premiérka Theresa Mayová predstavila dnes v prejave svoj plán odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Tzv. brexit bude podľa nej jasný, Británia nemá záujem o čiastočné členstvo v EÚ ani iné riešenie, na základe ktorého by bola "napoly dnu a napoly von".

Spojené kráľovstvo sa po vystúpení z EÚ nebude usilovať o členstvo v jednotnom európskom trhu, aj keď chce dosiahnuť čo najväčší prístup k nemu. Bude s Úniou rokovať o dohode o voľnom obchode a nebude prispievať do rozpočtu EÚ, uviedla Mayová. Podľa vlastných slov vníma s "otvorenou mysľou" možnosť novej dohody o colnej únii.

Británia nemá podľa Mayovej v úmysle prijať model použitý v prípade iných krajín a nechce si vyberať odrobinky z členstva v EÚ. Ostane "dobrým priateľom a susedom" Európskej únie a jej občania budú v tejto krajine aj po brexite "naďalej vítaní". Británia na druhej strane prevezme kontrolu nad tým, koľko ľudí bude môcť prísť z EÚ na jej územie, no Mayovej vláda chce garantovať práva občanov EÚ v Británii "čo najskôr", ako to bude možné.

Na oficiálnych dvojročných rokovaniach o brexite by sa Británia okrem toho mohla snažiť o to, aby proces vystúpenia prebehol postupne, po fázach, čo by zabránilo "ničivému pádu z útesu". Počas tohto procesu Spojené kráľovstvo zaradí európske zákony a smernice do svojej legislatívy, aby sa zaistila kontinuita a zabránilo neistote.

Mayová tiež potvrdila, že britský parlament dostane možnosť hlasovať o konečnom riešení procesu brexitu, keď budú rokovania o ňom zavŕšené.